Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ptr. ca aveam un zornait la cureaua de accesorii, am incercat sa identific problema. Eu eram aproape sigur ca e rola intinzatoare. Am demontat cureaua si am examinat rola intinzatoare. Aceasta se roteste usor si nu prezinta nici un fel de joc. In schimb pompa de apa are simptom de rulment uzat. Se simte la rotirea fuliei si are joc radial de aprox. 0,5 mm (am simtit la mana). As vrea sa stiu daca pompa se inlocuieste doar cu totul sau se poate schimba doar capacul cu rulmentul. Cumva trebuie demontata distributia pentru inlocuirea pompei ? Ca daca asa stau lucrurile e mai scumpa manopera decat pompa.
Multumesc anticipat !
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum ai depistat pompa de apa e situata pe cureaua de accesorii asa ca nu are treaba distributia. Pompa se schimba cu totul, e in jur de 120 ron asa ca nu-i o avere.
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi mecanicul mi-a zis ca nu are cum s-o scoata fara a demonta distributia. La magazin am gasit pompa care e chiar mai ieftina dar in poza pare sa se continue sub capacul distributiei. Ceea ce se vede din pompa montata e doar o bucata din ea. Ma gandesc sa nu aiba suruburile de fixare sub capacul de distributie si sa nu am acces la ele.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si daca iti da jos distributia, nu poate sa iti ceara o mana si un ochi. La a mea trebuie data jos distributia ca sa schimbi termostatul. Cand am facut operatiunea, mi-a luat 150 roni pe manopera (pentru ca a trebuit sa dea jos cureaua de distributie, etc). deci hai sa zicem ca in 300 roni (mai punem taxiurile aferente, ca poate nu ai timp sa stai cu mesterul 2 ore pana isi face timp de masinuta ta) ai rezolvat problema, si dormi linistit noaptea.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma repet " Nu se da jos distributia" nu mai merge la cel care ti-a spus asa ceva, e hot vrea sa-ti ia banii. Si inca o problema inainte de a cumpara pompa uita-te cate gauri are fulia de la pompa de apa deoarece sunt cu 3 si cu 4 gauri. Multa bafta si daca mai scrii odata ca mecanicul ti-a zis ca se da jos distributia , Smile inchid topicul Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR