Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si ca sa dau un refresh la topicul asta, am redus si eu de la un pachet pe zi la un pachet la 2-3 zile... Uneori nu mai pot cu nervii daca nu trag una..
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am depasit 13 luni fara...am luat 3-4 kg dar rezist eroic. Smile
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am fumat 11 ani 1 pachet pe zi. Nu mai fumez de 3 ani , am slabit 10 kg (cu sport si dieta - fara cure criminale). Exact ca majoritatea : nu am redus ci am lasat-o balta direct . In primele luni a fost mai greu dar am mancat la fructe de am facut gastrita. LOL
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fumat 24 ani 3 pachete pe zi( tigarile le fumam jumatate). La 35 ani am facut primul infarct, la 38 a aparut si nr 2. Cat timp am stat cu perfuziile in mine( acestea sunt de obicei electronice si se alimenteaza pe curent) nu am reusit sa ma misc. La nr 2 m fost atentionat ca mai am circa 2 luni de trait( asta se intampla in august, anul acesta). Am 2 artere infundate definitiv. Am incercat stentare dar nu s a reusit. Acum o luna am facut operatia de bypass, destul de reusita.
Sfatul meu, aruncati banii pe fereastra, atunci cand o sa ajungeti prin spitale si de obicei situatia nu este una f placuta( in permanenta cineva baga sau scoate ceva din dvs), de obicei 99% din cazuri acuza lipsa de aer( te sufoci- nu prea placut, nu?)
Astazi, nu mai suport mirosul de tigare si imi pare rau ca m am apucat, dar nu pot sa dau timpul inapoi...
bafta!


Ultima modificare facuta de 2kappa la Mar 07 Dec, 2010 3:13 pm
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Fumez de aproape 4 ani....si de curand am cercat sa ma las. Ca toti ceilalti nu mi-am mai cumparat tigari, am pus banii separat, am crezut ca asta ma motiveaza. Dar noua problema este ca fumez de la colegi Smile)(intr-adevar...1-2 max 3 tigari pe zi)
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fumat si eu 20 ani aproximativ ( din liceu , anturajul...) si de un an si 3 luni cred nu mai fumez.... Cei drept am pus cam 4-5 KG pe mine insa nu pot spune decit ca ma simt super. Nu am incercat niciodata sa ma las de fumat insa cind am zis ca nu mai fumez am incetat si gata . Fara ginduri ca de miine ma las , sau le raresc intii,sau nu mai cumpar sau produse miraculoase care te ajuta ... ci pur si simplu :nu mai fumez . Cred ca unor persoane le trebuie doar un "impuls" pentru a reusi sa se lase.
Deci Fumatorule renunta acum, nu ai nici un avantaj din acest viciu .Incearca si vei reusi. Bafta tuturor.
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am fumat timp de 23 ani. In ultimul timp ajunsesm sa fumez mai mult de 2 pachete pe zi. Dupa diverse "retete magice", tone de Nicoret ( guma si plasturi) tigari electronice si alte nebunii,am reusit sa ma las de fumat doar prin propia mea vointa. In Aprile se implinesc 2 ani decand am reusit sa renunt la acest viciu.... Evil or Very Mad
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna revin in acest topic, dupa o perioada in care ma lasasem teoretic de fumat si apoi incepusem din nou frenezia fumatului, tigara dupa tigara.
Au trecut in jur 5 zile in care nu am fumat, daca se pune si faptul ca luam o tigara de la fratemio cand ma vedeam cu el.
Dar precizez ca este o realizare pentru mine de la 3 pachete pe zi.
Am iesit si in weekend in oras cafea, etc unde fumam de obicei un pachet in cateva ore, acum nicio tigara.
Chiar nu simteam nevoia de tigara.
Sper sa ma pot lasa definitiv in cele din urma.
Va multumesc, al vostru coleg de suferinta.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am reusit sa las tigarile de aproximativ o saptamana. Chiar imi displace mirosul de tigara deja. Am fumat vreo 5 ani, dar e suficient de mult si atata. Nu mai simt nici un imbold sa fumez, chiar daca stau pe langa fumatori. Sper sa ma tina mult si bine starea asta. In primele zile am avut cateva iesiri mai violente, dar am reusit sa le stapanesc cat de cat, si acu lucrurile au intrat in mersul lor normal. O sa mai intru peste o luna pe aici, sa spun si eu : daca e vointa, se poate! Wink
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
fumez si eu de ani grei
o intrebare la cunoscatori
e posibil din cauza fumatului ,tensiunea sa creasca ?s-a intamplat de vreo 5-6 ori si sunt cam ingrijorat.
alcool absolut deloc,cafeaua am lasat-o de vreo 4 luni.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, e posibil ca tensiunea sa creasca, sau sa scada ff mult din cauza fumatului. Fumatul genereaza probleme de circulatie serioase. Si nu e din reclame. Am simtit eu ca nu imi mai merg bine conductele de la fumat.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si totusi multi se plang ca dupa ce-au lasat tigara, ori s-au ingrasat excesiv ... ori au aparut probleme de care nu sufereau cand fumau ... ceasul, plamanii ...
si eu fumez de vreo 14 ani ... aveam vreo 8 ani de fumat cand m-am apucat de planorism .. fise medicale facute "pe bune"(1 data la 2 ani), raze la plamani la 6 luni (ocupatia de atunci mi-o cerea)... nimic rau ...
m-as lasa de fumat (poate mai mult de gura viitoarei neveste)... dar sunt prea slab la capitolul "vointa" (nici la greutate nu-s mai breaz) ... si nu mai spun ca daca reuseste ceva sau careva sa ma enerveze ... singurul lucru care ma "calmeaza" e tigara ... altfel ... nu pot face nimic cum trebuie sau sa discut cu cineva fara sa ma cert ...
plasturi ... gume cu nicotina... ioc ... mai zicea careva pe-aci... fumam tigara cu guma in gura si cu plasturele pe mana ...
n-am incercat tigara aia fake ... inca ...
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problemele apar dupa perioade mai lungi de fumat, chiar daca s-a renuntat la obicei.. Si problemele ar fi fost mult mai grave daca fumatul nu ar fi fost oprit.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:fumez si eu de ani grei
o intrebare la cunoscatori
e posibil din cauza fumatului ,tensiunea sa creasca ?s-a intamplat de vreo 5-6 ori si sunt cam ingrijorat.
alcool absolut deloc,cafeaua am lasat-o de vreo 4 luni.


Mie, in zilele cand incerc sa ma las (din nou) de fumat, imi scade f mult, dar nu tensiunea, ci pulsul - de la ~90 in repaos, la ~50-60 Shocked si din cauza asta dorm pe mine toata ziua, seara abia rezist pana la 10 sa ma uit la vreun film ceva Embarassed
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dar tu ce fumai ? Smile) Ca din cate stiu pulsul scade cand fumezi.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu e relevant ce marca de tigari (ca altceva decat tigari nu am avut ocazia sa incerc Laughing ) ca la ambele lasari s-a intamplat la fel. Scaderea pulsului a fost asociata de fiecare data cu amorteli ale mainilor si picioarelor. Shocked

PS: Si atat, alte membre nu au amortit Embarassed
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am inceput sa fumez mai putin, adica de la un pachet pe zi la un pachet in doua-trei zile (fumez de 18 ani), am incercat sa las tigaile brusc dar nu am avut nici o sansa, sa vedem daca aceasta metoda e buna iar pt amuzament am gasit un filmulet haios, dupa parerea mea, cu starea de spirit a unui tip care incearca sa se lase de fumat
http://jocuri.miniclip.ro/v...u-monitoru-in-cap
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai vointa poti. Si eu m-am lasat, cei drept am fumat 2 ani si nu pot spune ca devenise dependenta, da am avut o matusa care a fumat 35ani si de 4 ani nu mai fumeaza. Daca ai vointa se poate.....
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deci da. SE POATE si fara fumat. Succes celor care incercati.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cei care vor sa se lase de fumat . sa nu apeleze la tot felul de artifici, cu redus nr. de tigari, plasturi etc.trebuie vointa si din clipa in care te-ai hotarit sa renunti la tigara nu mai fumezi, primele zile sint ff grele dar incet dependinta dispare.
Va spun din proprie experienta,am fumat apoximativ 25 ani si am incercat sa ma las de foarte multe ori,prin toate metodele,acum nici nu mai suport fumul de tigara.
Va doresc succes celor care incearca sa renunte la tigari!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR