Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Raspunsul il au. "Datele sunt cu caracter informal. Nu contractual.
"testele efectuate pe alte exemplare de serie sa duca la rezultate mai bube sau mai slabe".
Inteleg ca nicio Antara nu a obtinut rezultate mai bune.
Masina arata foarte bine pt clasa ei. Si dotarile sunt ok. Si pentru care sunt multumit. Daca ar fi fost si consumul pe aproape cun scrie in prezentare ar fi fost chiar totuk ok.
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, eram pana saptamana trecuta chitit sa imi iau un Mokka. Dupa test drive insa, vazand spatiul limitat la interior in Mokka, am facut un test drive si cu Antara si mi-a placut mai mult.
Stiu de la Antara mai veche cu motorul de 2.0 150 cp ca in Bucuresti poate avea si un consum de 16-18% (automata) deci nu exclud ca asta nou de 2.2 sa aibe consumul dat mai sus. Trist ca una se scrie si alta se arata.
As avea o intrebare totusi. Am vazut la promotor un model care mi-a placut foarte mult, si care avea sus in loc de afisajul ala trist pe galben un display color care l-am vazut prezent si la Mokka. Totusi cand configurez masina nu reusesc sa configurez nicaieri acest display color sus. Vreo idee ?
https://www.dropbox.com/sh/p...pS1ZBkNJFtmfbVGoa
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat Antara 163 cp, Awd, 2,3 .
Consum in oras cam pe la 15l/100km. Asta daca nu te "dai" la masina.
E ok. Eu sunt multumit de ea, cu exceptia consumului. Deocamdata.
Cranul albastru il obtii daca iei si navigatia pe masina, desi nu este recomandat, cel putin nu varianta data de opel. Softul lucreaza cu harti tom-tom si nu sunt actualizate. Sper sa nu gresesc si sa nu fac afirmatii gratuite dar eu asa am informatiile.
Moka este cam inghesuita la interior si portbagajul mai mic, desi dotarile sunt mai bune ca la Antara. Nu stiu cum sta cu consumul si nici cum se prezinta in trafic.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
A folosit cineva becuri cu LED pt faruri/proiectoare la Antara? Merita sa schimb becurile actuale cu cele cu LED?
Daca da trebuie efectuate ceva modificari? Pierd garantia?
Skip ads

  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
gutab a scris:Am comandat in martie si livrarea a fost in mai. Dar cred ca am avut noroc. MAsina era pregatita pentru imbarcare. Am comandat la Union Motors din Bucuresti. Adina Stroescu m-a sprijinit foarte mult.

Chiar ca ai fost norocos. Am fost in vizita pe 07.07 la Dibas PH sa ma interesez de termenul de livrare iar dealer-ul mi-a zis ca pana pe 18 iulie , cel mai tarziu (se afla in Gyor la data vizitei - dupa spusele dealer-ului) , voi intra in posesia ei. Nu stiu de ce dar , nu prea imi vine sa cred , parca dealer-ul nu prea era sigur pe el. Oricum n-am altceva de facut decat , sa astept.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
poate pentru ca atunci cand am comandat-o era deja fabricata si astepta livrarea. a durat cam 2 luni pana a venit.
Posibil sa existe deja pe traseu. Daca este dja la Gyor este foarte posibil sa intri in posesia ei. depinde doar de transportator cand isi gaseste drum spre romania si cand cei de la pitesti o vor trimite la ploiesti
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ai urmarit cumva traseul masinii si daca da cum au fost termenele estimate?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am luat-o de la Union Motors. Termenele estimate au fost aproape perfecte. Am avut informatii despre fiecare moment al parcursului. Cand a plecat, cand a ajuns in Italia, Cand a ajuns in Ungaria si cand a ajuns in Romania.
Adina de la Union Motors m-a ajutat foarte mult. Si am fost destul de insistent
Skip ads

  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mai nou pare ca le aduc pe circuitul Slovenia - Gyor - Romania, cel putin asa mi-a spus dealerul (Radacini).
Pe 10 a ajuns vaporul in Slovenia si pe 25 o sa am (sper) masina.
As tinde sa cred ca va veni in acelasi lot cu cea a lui moldovas00.

Si posibil o veste buna legata de impozit:
HotNews
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
posibil sa fi venit prin slovacia si a mea
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cat priveste vestile...greu de crezut ca vor da inapoi ceva. de regula se aplica numai cresteri nu si reduceri.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pai cresc la greu cele sub 1600 si moderat cele 1600 - 2000. Astea sunt majoritatea. Vom vedea forma finala...
Skip ads

  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe 17.iunie am fost informat ca se afla in Koper (Slovenia) iar pe data de 1.07 cand am cerut din nou informatii mi-a spus ca se afla pe vapor si o sa intru in posesia masinii undeva pana pe 15 august ! A revenit cu telefon si mi-a spus ca de fapt se afla in Gyor si o voi primi pana pe 15 iulie.De aici si neincrederea mea ca nu o voi primi nici pana pe 18.07 , asa cum a garantat in data de 7.07 ,cand am fost in showroom ca sa discut cu dealer-ul.Pe mine ma interesa f.mult data de livrare ca altfel trebuie sa circul cu o masina inchiriata si cu inchiriatul de masini este o alta discutie.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vlad_g a scris:Pai cresc la greu cele sub 1600 si moderat cele 1600 - 2000. Astea sunt majoritatea. Vom vedea forma finala...

Imi e greu sa cred ca vor scadea impozitele la cele peste 2000. Dar sa vedem forma finala
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
gutab a scris:posibil sa fi venit prin slovacia si a mea


Pe 17.iunie am fost informat ca se afla in Koper (Slovenia) iar pe data de 1.07 cand am cerut din nou informatii mi-a spus ca se afla pe vapor si o sa intru in posesia masinii undeva pana pe 15 august ! A revenit cu telefon si mi-a spus ca de fapt se afla in Gyor si o voi primi pana pe 15 iulie.De aici si neincrederea mea ca nu o voi primi nici pana pe 18.07 , asa cum a garantat in data de 7.07 ,cand am fost in showroom ca sa discut cu dealer-ul.Pe mine ma interesa f.mult data de livrare ca altfel trebuie sa circul cu o masina inchiriata si cu inchiriatul de masini este o alta discutie.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:Pe 17.iunie am fost informat ca se afla in Koper (Slovenia) iar pe data de 1.07 cand am cerut din nou informatii mi-a spus ca se afla pe vapor si o sa intru in posesia masinii undeva pana pe 15 august ! A revenit cu telefon si mi-a spus ca de fapt se afla in Gyor si o voi primi pana pe 15 iulie.De aici si neincrederea mea ca nu o voi primi nici pana pe 18.07 , asa cum a garantat in data de 7.07 ,cand am fost in showroom ca sa discut cu dealer-ul.Pe mine ma interesa f.mult data de livrare ca altfel trebuie sa circul cu o masina inchiriata si cu inchiriatul de masini este o alta discutie.


Daca pe 01.07 era la Gyor atunci sunt sanse sa vina pana in 17. destul de mari. DAr atentie ca daca pleaca ajunge in Pitesti in 18 nu o sa o livreze decat in 21 pt ca sambata nu fac livrari, doar daca o vor aduce numai pe ea singura.
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni,

Sunt nou proprietar de Antara, versiunea Enjoy, tractiune integrala, transmisie automata, 163cp.
Cat despre termenul de livrare pot spune ca si la mine a intarziat un pic, dupa cum urmeaza:
- 19.02 - lansat comanda Autoglobuss Timisoara
- 31.03 - masina este produsa la fabrica din Coreea
- 05.04 - masina este pe vapor si incepe aventura spre Europa
- 05.06 - termen estimativ de sosire in Ungaria si 23.06 - livrare in Timisoara
- 18.06 - masina ajunge in Ungaria
- 03.07 - masina este livrata in TM si o ridic in aceeasi zi.

Deci pot exista mici intarzieri, din diverse motive, Coreea e destul de departe:)

Cat despre masina, voi face un topic in sectiunea de prezentare auto.

Toate cele bune.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari. Sa te bucuri de multa vreme si fara evenimente.
Foarte lung termenul de livrare. As spune enorm. 2 luni pe vapor ni se pare foooooarte mult. Dar bine ca a ajuns.
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Bun venit pe forum, s-o stapanesti sanatos si fara evenimente! Dupa cum vad ar trebui sa vina si exemplarul meu : Echipare cosmo 4x4 ,transmisie manuala ,2.2l ; 184cp si ceva pachete in plus ,(confort cosmo plus , lumini de zi , aparatori de noroi si scut protectie motor). Comanda mea a fost in data de 28.02 - cu 9 zile mai tarziu si daca diferenta s-ar pastra , ar trebuii sa soseasca pana pe 15-17.07 cel mult , zic si eu. Sper ! Oare?
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
gutab a scris:
moldovas00 a scris:Pe 17.iunie am fost informat ca se afla in Koper (Slovenia) iar pe data de 1.07 cand am cerut din nou informatii mi-a spus ca se afla pe vapor si o sa intru in posesia masinii undeva pana pe 15 august ! A revenit cu telefon si mi-a spus ca de fapt se afla in Gyor si o voi primi pana pe 15 iulie.De aici si neincrederea mea ca nu o voi primi nici pana pe 18.07 , asa cum a garantat in data de 7.07 ,cand am fost in showroom ca sa discut cu dealer-ul.Pe mine ma interesa f.mult data de livrare ca altfel trebuie sa circul cu o masina inchiriata si cu inchiriatul de masini este o alta discutie.


Daca pe 01.07 era la Gyor atunci sunt sanse sa vina pana in 17. destul de mari. DAr atentie ca daca pleaca ajunge in Pitesti in 18 nu o sa o livreze decat in 21 pt ca sambata nu fac livrari, doar daca o vor aduce numai pe ea singura.


Cred ca ai dreptate. Am intrebat astazi daca o vad saptamana aceasta si raspunsul a fost bineinteles : nu.Deci o astept saptamana viitoare. Sad Oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR