Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Posed o Astra G 1,7 CDTI 80 C.P. si vreau sa ii schimb uleiul la motor.Masina are acum circa 80.000km, iar cand am cumparat-o, aceasta folosea uleiul 5w30.In Romania, la reprezentanta Opel, anul trecut a fost inlocuit cu Mobil 1 5W40 sintetic, iar acum am aflat ca ei folosesc GM 5W30sintetic.
Voi ce tip de ulei imi recomandati?Ce ar fi indicat
Skip ads

  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mobil 1 5W40 .este destul de bun atit el cit si pretul.
Eu folosesc de 3 ani si sint multumit. Laughing
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu, sunt tentat sa trec pe uleiul GM 5W30 full sintetic, long life, asa cum era anterior, insa nu sunt sigur daca este indicat la 80.000km, acest ulei.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Orice ulei 0W si 5W este full sintetic.

La 80.000 km daca ai schimbat mereu uleiul la timp nu vad de ce ar fi probleme sa pui 5W. In orice caz, daca schimbi uleiul la 10.000km poti linistit sa pui semi sintetic 10W40.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce am tatonat terenul, am hotarat sa ma duc pe GM 5W30 full sintentic, long life.Este uleiul indicat pt Opel, folosit in Germania 30.000km, iar la noi15.000km.Multe reprezentante folosesc doar acest tip de ulei.Unele folosesc pt motoarele care au rulat mai mult de 120.000km, uleiul 10W40 semisintetic.Pana la acestia km , mai am mult de umblat.Sigur, se pot folosi si alte tipuri de ulei, la fel de performante, insa pt mine va fi...GM 5W30.
Din ce am aflat, este indicat sa cumparam produsele pe care este mentionata tara in care s-a produs, de exemplu made in Germany, si nu made in E.U., pt ca acestea pot fi produse fabricate in Turcia sau Ucraina, de exemplu.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nici Turcia si nici Ucraina nu sunt in E.U. Dar in fine.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asa este, si repede Turcia si Ucraina nici nu vor fi membre U.E., dar ce nu face marketingul ca sa creasca vanzarile.Asa ca trec pe cutii made in E. U., daca produsul este fabricat in aceste tari.Daca produsul este fabricat intr-o tara membra U.E., este trecut made in France , de exemplu.Abia zilele astea am aflat si eu acest lucru, de la vanzatorii de profil in acest domeniu.


Ultima modificare facuta de florin71 la Sam 26 Jul, 2008 9:34 pm
  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ce inseamna 80 000 km la un opel?stiu astra g cu 1.200.000 km si nu a umblat la motor.Dar mai stiu ca a pus ulei din germania 20 Euro/l.Defapt acest pret este si la noi pentru un ulei bun.Vezi OMV 75 lei/l ulei ci-4.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Asa este, si repede Turcia si Ucraina nici nu vor fi membre U.E., dar ce nu face marketingul ca sa creasca vanzarile.Asa ca trec pe cutii made in E. U., daca produsul este fabricat in aceste tari.Daca produsul este fabricat intr-o tara membra U.E., este trecut made in France , de exemplu.Abia zilele astea am aflat si eu acest lucru, de la vanzatorii de profil in acest domeniu.


Pai nu prea poti sa faci asa ceva pentru ca se cheama inselaciune. Nu poti sa scrii in certificatul de provenienta una si pe eticheta produsului alta. Nu stiam ca ne jucam de-a U.E. cu tari care nu fac parte din comuniune.

In cel mai rau caz scrii UE cand sunt facute in Romania sau in Bulgaria, ca nu mai da asa de bine cum da Made in Germany.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi, se pare ca se practica acest obicei.Sigur, aceste produse sunt comercializate doar in Europa de Est, nu si in tarile occidentale.Un tip care lucreaza la o firma austriaca, in Romania, mi-a spus in urma cu 3-4 ani, ca pe produsele care le realizau atunci aici, se aplica eticheta made in Austria.Multi vad, putini inteleg ce se intampla.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR