Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am probleme cu sotia, e desfigurata, dinti fata rupti, nasul stramb. acum se hraneste doar cu paiul, stomatologul nu poate face nici o interventie pana nu se vindeca cusaturile. eu si baietelul nu am nimic, fetita are vanatai si e speriata , nu vrea sa manance.
daca era ciocnire frontala sau daca ma lovea 1 metru mai in spate in portiere cred ca era mult mai grav.
imediat dupa accident, dupa ce am vazut starea familiei, m-am dus si eu furios sa ii cer socoteala vinovatului, dar m-am calmat repede cand l-am vazut plin de sange si si-a cerut scuze ca nu m-a vazut. opelul kombi e proprietatea sc nubius international srl, firma germana care are filiala in topalu constanta. politia si-a facut treaba profesional, am simtit ca sunt oameni si ei, singurul lucru care m-a deranjat a fost ca in timp ce ma aflam la constanta, un agent a fost la spital la harsova la sotie ca sa ii declare ca nu are nici o pretentie,lucru pe care nu l-a facut.
acum conduc masini imprumutate de la rude, abia acum vad utilitatea unei masini la casa omului, am mult de umblat zillele urmatoare. mai am o frontera dar nu e inmatriculata.
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
insanatosire grabnica tie si familiei
bine ca nu a fost mai rau
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Foarte urat accidentul, insanatosire grabnica, tie si familiei, asa cum spui si tu putea sa fie mai grav de atat, e bine ca ati scapat, bine ca au scapat copilasii, sa le dea Dumnezeu sanatate, sa isi revina mai repede fetia. Cu masina rezolvi tu...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iulian, sa fereasca Al de Sus pe oricine de asa necaz. Bine ca nu au patit nimic copii, ca altfel cred ca nu ti-o iertai toata viata. Iti doresc multa sanatate familiei, si in special sotiei. Sa treca cu bine peste crucea asta.
Legat de accident, verifica cu avocatul, eu, din cate stiu, asigurarea (inclusiv RCA) ar trebui sa despagubeasca si pasagerii (pentru sotie).
Legat de masina... lasa, bine ca sunteti voi sanatosi. Daca aia ti-o dau dauna totala, si iti dau 15000 EUR si epava (bine, evident, sper sa scoti cat mai mult) si nu e strambat sasiul, o poti repara si iti raman bani si de concediu. Ce o sa fie mai scump va fi pe interior (airbag-uri, bord, senzori, unitate airbag-uri, tapiterie, etc), dar in banii aia gasesti una pe dincolo, avariata. M-am uitat acum, asa, scurt, pe mobile.de, am gasit o insignia cdti de 2l, la 12.000 EUR, cred ca a fost inundata (e plina de pamant pe toate partile), sau alta, lovita (bine) dreapta, la ~9500, cu bodrul intreg (deci unitate airbag-uri, bord, airbag-uri frontale, plus toata partea stanga fata).
No, Doamne ajuta sa iesiti cu bine din incercarea asta
Skip ads

  • daniel_daniel

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Doamne fereste
bine ca nu a fost mai rau
multa sanatate si bafta la asigurari
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sa fi sanatos impreuna cu toata familia,eu m-am intepat in seara asta intr-un cui si ma doare rau si imi inchipui prin ce trece sotia ta.grija mare si inca odata sanatate.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intotdeauna ma ingrozesc cand vad asemenea poze. Sunt foarte multi inconstienti si dobitoci pe drumurile noastre. Vineri dupa masa mergand spre munte, am vazut un tir infipt in parapetul viaductului dintre Remetea Mare si Izvin. Azi dimineata, intorcandu-ma din Retezat am vazut in Otelul Rosu un logan visiniu infipt intr-un stalp, pe care l-a si rupt daca nu ma insel. Se ridica parul pe mine cand vad asa ceva.

Iti doresc si tie si familei tale insanatosire grabnica, atat fizica, cat si psihica. Astea sunt cele mai importante, restul nu conteaza.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Bine ca ati scapat voi, fiarele se indreapta, dar viata este numai una. Si eu obisnuiesc sa ii injur pe acesti "inconstienti", dar stiti ce......asta nu inseamna ca ii iau apararea in vreun fel, ma infioara ideea ca intr-o zi , indiferent cat de atent sunt eu in trafic, sunt sanse sa devin si eu, la randul meu un "inconstient". Degeaba conduci exemplar o viata intreaga, este nevoie de doar 1 SECUNDA sa-ti schimbi viata.
Insanatosire grabnica si drumuri mai bune in tara asta.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sanatate multa tie si familiei! Si mult noroc in continuare, ca ati avut norc si de faptul ca nu a fost frontal si masina si-a facut datoria, cred ca se putea termina mult mai grav. Ce inseamna secunda care face diferenta pe sosea! Saptamana trecuta am vorbit la telefon de cu totul altceva si acum sa aflu ca s-a intamplat asa ceva. Imi pare rau si sper sa va revniti cat mai repede dupa episodul asta groaznic.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-am cutremurat cand am vazut pozele...socant,desi suntem obisnuiti zi de zi cu astfel de stiri de la televizor,cand afli detaliile de la un coleg te gandesti altfel la consecintele unui asemenea eveniment.Dupa cum au spus cu totii,fierul e fier,dar familia nu se poate inlocui in veci.Ma bucur ca masina si-a facut datoria si v-a protejat cat a putut de bine,insanatosire grabnica si numai bine va doresc.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
update:
sotia a ramas fara 2 dinti, am inceput procedurile pt implanturi la o clinica din bucuresti, daca mergeam la o zi de la accident ii puteam salva toti dintii. am fost la mine in oras unde stomatologii sunt mai modesti. eu si copiii suntem ok.
m-am impacat cu vinovatul, mi-a achitat cheltuielile medicale cash, nu a vrut sa cer bani de la asigurare pt ca isi complica situatia.
singura problema care a mai ramas e masina. vinovatul a fost influentat de tipii de la asigurari si le-a declarat initial ca nu e de vina , ca a fost influentat de politie cu toate ca nu a contestat procesul verbal. deocamdata am primit hartie de la asigurari ca fac cercetari, lor le-a iesit 570 mil lei dauna, la reprezentanta opel 610 mil dupa fotografii doar, luni vin 2 persoane sa vada daca caroseria nu e indoita si in functie de asta decid daca mai repar masina. motorul e neatins. daca as lua alta masina noua identica as da cam 22 mii cu toate reducerile( de la 29700!). pt cateva mii pierdute prefer o masina noua.
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Doamne fereste , dar ai avut un accident zdravan nu gluma ! Insanatosire grabnica sotiei, Ma lasa cu ochii-nlacrimi cind ma uit la poze si ca trebuie sa treci prin ceea ce treci acum , dar multumeste-i Celui De Sus ca au scapat copiii si ca tu esti bine ! Doamne ajuta sa se faca si sotia ta bine !
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Azi am fost sunat de la asigurare ca au aprobat dosarul dar ca pot repara masina doar la reprezentanta opel sibiu. Luni am sa primesc si o hartie,ei imi asigura si transportul.am sa ma interesez si eu despre ce e vorba apoi o sa le dau acceptul.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand imi pare rau pentru tine si pentru familia ta ca ati fost nevoiti sa treceti prin astfel de momente Sad ...e incredibil ce se poate intampla intr-o secunda de neatentie...Iti doresc sa fii increzator si sa reusesti sa iti rezolvi problemele...Sper ca dupa timpul care a trecut starea sotiei tale s-a imbunatatit si ca ati reusit cat de cat sa treceti peste socul prin care ati trecut din cauza acestei nefericite intamplari...Doamne, Fereste pe toata lumea de asemenea necazuri... Sad
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:update:
..... am fost la mine in oras unde stomatologii sunt mai modesti...


In primul rand, insanatosire grabnica si bine ca ati scapat toti teferi, mai ales copiii.

Masina imi pare cunoscuta. Esti cumva din Onesti?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica sa repari masina? Nu a iesit dauna totala?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@alex sunt din onesti.
@elegance, a iesit dauna totala la opel bacau, 850 mil, la asigurari doar 570. luni vad exact despre ce e vorba, carpatica vrea sa o repare la sibiu la reprezentanta opel de acolo. evident ca nu as fi vrut sa o repar, dar asta e, am sa le predau masina cu semnatura si le pun in vedere ca nu o ridic daca nu era ca inainte de accident. ma gandesc la o verificare in ungaria dupa reparatie.am sa mai intreb ce suma sunt ei dispusi sa imi dea fara sa mai repar masina. as scapa de stresul ca trebuie sa verific ce au reparat si de timpul de asteptare, opel bacau spunea de 2-2,5 luni.
ce parere aveti de opel sibiu? Shocked
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Masina fiind relativ noua, are pretul de catalog destul de ridicat. Ca sa ii dea dauna totala costul reparatiei trebuia sa depaseasca 75% din pretul de catalog. Costul reparatiei fiind mai mic, masina se repara.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, se repara, dar tare imi e ca o s-o faca de mantuiala.. Crying or Very sad In ziua de azi toti umbla sa ia bani, nu sa ii dea, chiar daca sunt obligati sa dea..
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
850 mil e peste 75% pt ca am avut reducere de 15 % din pretul final cand am luat masina.
am sunat la huber sibiu, am vorbit acolo si habar nu au de masina mea. cineva de acolo mi-a spus ca ei repara masinile la reprezentanta peugeot, carpatica si dealerul peugeot sibiu avand acelasi proprietar. deci e teapa curata, ei m-au tinut pana acum pe loc , au inceput sa se miste abia dupa ce am facut plangere la CSA . probabil ca mai trag iar de timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR