Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ionelcbn

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa-mi cumpar prima masina si oscilez intre un ford focus 2 si un opel astra clasic II.
Voi ce imi recomandati?
As prefera ceva pe benzina ca o sa circul mai mult in afara orasului.
Multumesc!
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupa tine care ar fi atuurile unui in defavoarea altora? Cei de pe forum vor sti ce urmaresti si vor putea sa te ajute mai mult. Dupa parere mea compari o masina de generatie 2006 (Ford Focus) cu una din 2000 (Astra clasic).
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ford focus 2 parerea mea.
din cat am vazut asa putin la un vecin totul e peste astra classic si g.
La interior parerea mea e ca nici nu se compara nici la materiale nici la design ...e mult peste si trebuie sa recunosc(eu, posesor de astra G Neutral )
in rest la exterior cum ti se pare tie ca parerea ta conteaza si credca si intretinerea e mai ieftina la opel si pretul de achizitie mai mic.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu poti compara o masina depasita moral cu focusul nou , clar focus, poti face comparatie cu astra H acolo pot fi discutii
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ionelcbn a scris:Salut! Vreau sa-mi cumpar prima masina si oscilez intre un ford focus 2 si un opel astra clasic II.
Voi ce imi recomandati?
As prefera ceva pe benzina ca o sa circul mai mult in afara orasului.
Multumesc!

ia focus , sau noul mondeo e bestial
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Depinde ce cauti mai exact.
Masina sa fie mai frumoasa sau sa fie fiabila,consum redus.
Totusi,nu compara cele 2 modele,nu isi are rostul,oricat de buna a fost Astra G,si inca este,de aceea inca se mai fabrica,Focusul e de generatie noua,compara Astra H cu Focus II.Mie nu prea imi place Focusul nou sincer vorbind.Si e o vorba in germana : Pleci cu Fordu,vi cu trenu.
Eu te sfatuiesc sa cercetezi piata mai atent...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mi se face rau cind aud cite "o vorba in germana". Vorba in germana "Jeder Popel fährt ein Opel" o sti ?
  • ionelcbn

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
Am vazut ca este oferta si la noul astra deci poate fi luat in calcule si el.
Ma intereseaza o comparatie intre aceste modele din punct de vedere al fiabilitatii si al consumului.
Am vorbit cu un amic care are ca masina de servici un focus 2 iar ca masina personala a avut un astra nou.
Cu fordul sta in service de peste o luna si zice ca din 20 de forduri la ei in firma unul este mereu in service.
El nici nu vrea sa auda de focus, chiar si daca are de ales intre el si astra clasic.
Cu toate acestea vroiam sa aud si parerea altora de aceea am postat pe acest forum.
Deci?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asa cum su spus si ceilalti colegi, cele 2 masini sunt de generatii diferite. E ca si cum ai compara Solenza cu Loganul.
Avantaje Focus: tehnologii mai noi, standarde mai moderne (cate airbag-uri are focus 2 in echiparea de baza? dar Astra classic? si e doar un exemplu), design mai frumos
Avantaje Astra Classic: un model "rodat", cei de la Opel au avut 7 ani la dispozitie sa o "rafineze", o masina fiabila, pentru un buzunar mai mic. Piese de schimb ieftine, masina raspandita, probabilitatea de a da de un mecanic care sa aiba nitica experienta la ea, sau de a gasi piese SH, daca e cazul, mai mare.
Consumul, comparabil. Eu, cu a mea, am ~7.2 la drum intins, si am un stil mai "sportiv". Un coleg de-al meu si-a luat focus 2 (e fan), mi-a zis ca consumul la drum intins e de ~7-7.2. Amandoi, motoare de 1.6 l, benzina.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
calfianu a scris:Mi se face rau cind aud cite "o vorba in germana". Vorba in germana "Jeder Popel fährt ein Opel" o sti ?


Eu stiam de jeder Trottel fährt ein Opel...oricum tot acolo

Ca sa nu fiu offtopic: Focus
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu o lua in nume de rau,dar noile motoare de tehnologie noua de la Ford,nu sunt chiar cele mai fiabile,am avut ocazia sa vorbesc cu un cetatean italian,in Grecia,vara trecuta,si mi-a zis ca sora lui a lucrat la Ford,si au zis ca niciodata nu au avut serviceul gol,sau doar cu 2-3 masini,foarte multe masini cu probleme diverse.Si pretul consumabilelor nu e tocmai mic Rolling Eyes ,cauta oferte,la diverse marci,si compara preturile de intretinere,etc.
Noroc.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu ar trebui mutata discutia asta? Este o sectiune anume, intitulata sugestiv. End ot
Skip ads

  • Ioan S.

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Totusi,nu compara cele 2 modele,nu isi are rostul,oricat de buna a fost Astra G,si inca este,de aceea inca se mai fabrica,Focusul e de generatie noua,compara Astra H cu Focus II.

Daca e vorba de masini noi ... pe Astra Classic II e acelasi motor ca si pe Astra H. Prin urmare, motoarele ar fi cam aceeasi generatie.
Singurul minus care il gasesc pentru Astra Classic II ar fi ca nu mai permite toate optionalele pe care le poti avea la o masina cum ar fi Astra H sau Focus II.

Asa ca pina la urma alegerea devine o problema de buget ... cel putin pentru mine asta a fost (adica nu m-a deranjat lipsa unor optionale pe care oricum nu as fi avut bani sa le cumpar).
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am spus nimic de motorizari,e normal ca daca se fabrica (inca) aceste modele,nu e normal sa fie EURO 4?Motoarele de pe Astra II si H coincid desigur...
  • ionelcbn

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Va multumesc mult pentru sfaturi.
M-am decis (cat de cat) si am ales opel astra, dar acum trebuie sa decid intre clasic si new (in functi de buget).
Credeti ca as putea obtine un discount de la dealer de cca 700 euro in afara de cel din promotie(1425 euro)?
Daca da , va rog sa-mi recomandati si la ce dealer sa incerc.
In alta ordine de idei imi traduceti vorba germana cu privire la opel ca nu o cunosc!
Va multumesc si poate ne vedem la intalnirile de grup.
O saptamana excelenta tuturor!
  • ionelcbn

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si inca ceva : Scuze nu vazusem aceasta sectiune ca ma cam grabeam cand am postat.
Multumesc ca ati mutat discutia unde ii este locul, dar asteptam si un mail in acest sens, care nu a venit.
Intamplator am dat de sectiune si am intrat si cand ce sa vezi mi-am vazut discutia (ce noroc, ca daca nu o vedem o cautam unde postasem initial).
Multumesc!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mi-e greu sa cred ca vei obtine 700 euro discount la o valoare de 13-14000 de euro. Se da discount asa mare, dar la valori de peste 20000euro. In alta ordine de idei, comparatia este inutila, AstraG e o masina aparuta acum 9 ani, mai nou fiind o masina de buget fabricata pe bani putini. FocusII e o masina aparuta acum 2 ani, mai sigura decat AstraG si care include cateva tehnologii in plus fata de aceasta: distributie electronica a fortei de franare, suspensie spate independenta, volan reglabil in adancime si inaltime, scaun sofer ajustabil pe inaltime.

Eu zic ca comparatia corecta ar fi intre AstraH si FocusII, AstraG e in alta clasa.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce comparati Focus II cu Astra G, care e model '98.
De ce nu comparati Focus din '98 cu Astra din '98, sa vedeti diferenta ?
Mie sincer Focus-ul model '98 nu imi place mai mult ca Astra model '98, nici interior si nici exterior.
Cum sa compari un model 2005 (Focus II) cu un model '98 (Astra G/Classic II )?

Daca vreti o comparatie a Focus II, atunci faceti o comparatie cu Golf 5 si Astra H.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pentru ca aia vrea omul sa cumpere...deaia..
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ionelcbn a scris:Salut! Vreau sa-mi cumpar prima masina si oscilez intre un ford focus 2 si un opel astra clasic II.
Voi ce imi recomandati?
As prefera ceva pe benzina ca o sa circul mai mult in afara orasului.
Multumesc!

Clar Ford Focus 2 - e o masina mai noua , arata mult mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR