Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
danieel a scris:Parerea mea este ca nu ingheta frana de mana nici la -50 grade daca nu este udata inainte ,,,,,frana de mana ingheta numai daca peste zi este apa si tragi frana de mana ,uda fiind si peste noapte ingheta frana de mana ramane blocata ,dar de regula daca tragi un pic mai mult frana de mana, gheta cedeaza .......

si ce faci in fiecare seara te bagi sub masina si stergi cablul de la frana de mana cu o carpa,ca sa nu ramana inghetat
ps:am patit-o eu la o dacie papuc in urma cu vreo 2ani,ziua erau vreo 5 grade si am tras frana de mana noaptea a coborat sub o grade ,
evident cablul de la frana de mana a inghetat,am batut in butuci si roti de mi-a venit acru ,nu as recomanda nimanui sa traga frana de mana iarna
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu am zis sa stergi cablu cu carpa ,de ce exagerezi stefan_ciocoiu ?mi-am zis parerea cum sta treaba cu inghetatul ,,,,la -15 -30 grrade nu stiu unde gasesti apa pe sosea sa inghete cablu ,,,,,dar nu zic ca nu este posibil sa inghete mai ales daca speli masina si afara sunt multe grade sub minus,,,,,ideea este era ca poate fi -50 grade daca nu este apa nu ingheata
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:
danieel a scris:Parerea mea este ca nu ingheta frana de mana nici la -50 grade daca nu este udata inainte ,,,,,frana de mana ingheta numai daca peste zi este apa si tragi frana de mana ,uda fiind si peste noapte ingheta frana de mana ramane blocata ,dar de regula daca tragi un pic mai mult frana de mana, gheta cedeaza .......

si ce faci in fiecare seara te bagi sub masina si stergi cablul de la frana de mana cu o carpa,ca sa nu ramana inghetat
ps:am patit-o eu la o dacie papuc in urma cu vreo 2ani,ziua erau vreo 5 grade si am tras frana de mana noaptea a coborat sub o grade ,
evident cablul de la frana de mana a inghetat,am batut in butuci si roti de mi-a venit acru ,nu as recomanda nimanui sa traga frana de mana iarna


Trebuie sa rezolvi problema de la cauze, nu de la efecte. Urmareste cablu si trage de el inapoi, nu faci nimic daca bati in butuc/roti etc
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nici gand.Stiti la cati vecini am dato mana de ajutor?Foarte multi.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu o folosesc si nu am nici o problema. Am folosit-o si la -27 de grade sau cate or mai fi fost la Iasi.
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ca o tii in garaj.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu. N-am garaj. Stau la bloc.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am spalat masina la -10 grade..si nu a patit nimic..folosesc frana de mana de fiecare data cand parchez...
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pentru colegii cu idei non-tehnice va informez:
Frana de mana se verifica oprind in RAMPA cu o inclinatie aproximativa de 40-50 grade si se trage frana de mana; astfel se apreciaza forta de franare. Iar pentru frana de picior se opreste in PANTA de o inclinatie asemanatoare, se calca frana de picior si se apreciaza forta de franare. Daca nu se gasesc dealuri se verifica exculsiv la un service. Nu e nevoie sa va zdruncinati sotiile, prietenii etc. in parcari.
Pentru colegii nelamuriti in privinta franei de mana, informez:
Frana de mana este calculata atat pe anotimpul cald cat si pe anotimpul rece. Farana de mana se foloseste prin lege la stationarea autovehiculului cat si introducerea shimbatorului in una din viteze. Ca orice piesa, frana de mana are o durata de viata pentru fiecare din piesele ei. Diferitele probleme care apar din cauza uzurilor mature sau premature a unor componete din ansamblul franei de mana se datoreaza utilizarii si verificarii ei. Frana de mana se foloseste la stationare, intotdeauna cu finete pentru ai spori durata de folosinta.
Mentionand mai sus diversele teste rudimentare pentru verificarea eficacitatii franei de mana, periodic se poate face o constatare la frana de mana intr-un service autorizat, preferabil pe sezonul rece in vederea verificarii starii sale.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ok, astept sa iau amenda data viitoare cand nu trag frana de mana.
Multumim de lamuriri Laughing
  • tamas vasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 YS....
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu nu am avut niciodata probleme cu frana de mana..am o cabana la munte unde ma mai duc iarna si stau cam 2 saptamani.in tot acest timp nu mai folosesc masina iar frana de mana e trasa.nu am avut niciodata probleme cu blocatul cablului sau a sabotilor.o singura data mi s-a intamplat intr-o iarna cand am spalat masina la perii si a inghetat cablu.in rest toate bune
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut! eu stau la bloc si nu am garaj,am parcat masina in fata blocului si un nene a parcat asa de aproape de mine astfel incat nu stiu cum mai iesea..am hotarat sa dau masina mai in spate cu juma de metru macar...am deschis masina am tras frana de mana si am impinso in spate putin ...cand sa trag frana de mana am constatat ca o treg degeaba nu mai tinea cred ca sa rupt cablu ceva....o parere un sfat ce sa intamplat...
multumesc
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asa se simte in maneta cand ramane cablul franei de mana blocat.
O sa-si revina dupa ce mergi cu masina.
Evita sa mai folosesti iarna frana de mana cand lasi masina pe loc drept, bag-o in viteza.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu folosirea franei de mana iarna...cu verificarea periodica pe rampa,elevator,ori stand de verificare frane este putin fortata......am intalnit situatie de lipire a sabotilor pe tamburi si sa te tii ciocane si bubuieli sa reusim deblocarea,oricum a fost mai putin distructiva metoda decat cea preferata de cei dinaintea noastra care au fortat sa plece de pe loc pana cand a cedat un tampon si incepuse sa iasa fum din ambreiaj....daca avem vreun Boing iar cunostintele sunt minime mergem la service...daca suntem practici si chiar avem nevoie de masina....recomand evitarea folosirii franei de stationare pe timp de iarna.
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Asa se simte in maneta cand ramane cablul franei de mana blocat.
O sa-si revina dupa ce mergi cu masina.
Evita sa mai folosesti iarna frana de mana cand lasi masina pe loc drept, bag-o in viteza.

merci de sfat! eu cand las masina trag si frana de mana si o las si in treapta 1!revin cu informatii dupa ce merg cu ea prin oras!
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Alte avantaje ale franei de mana...slideuri pe gheata/zapada , burnout , schimbarea unei roti cand faceti pana , consum ridicat(cand o uitati trasa) . Scuzati dar nu m-am putut abtine Razz
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu trag permanent frana de mana dar numai 2-3 dinti...e suficient pt a imobiliza masina si, in cazul in care ar ingheta cablul, as putea sa mai trag de maneta asigurand deblocarea cablului. Pana acum nu a inghetat, sa va pot povesti despre eficienta metodei.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De obicei ingheata sabotii pe tambur. La masinile cu discuri pe spate nu raman blocate rotile.
Eu o folosesc de fiecare data cand parchez. N-am avut niciodata probleme.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Chiar lunea asta am avut probleme. Am mers cu rotile din spate infranate cativa km, pana si-a revenit. De atunci n-am mai tras frana de mana.
La fel am patit si iarna trecuta. Am tot tras frana de mana, pana am ramas cu o roata inghetata intr-o dimineata. Am mers cu ea putin pana s-a deblocat. Dupa aceea n-am mai tras frana de mana toata iarna Very Happy
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru siguranta masinii personale si a restului de participanti la trafic este recomandat de cate ori opriti si parasiti masina sa trageti frana de mana cum s-a spus aici
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR