Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Inca un sfat..schimba benzina....pune Mol sau Efix 95...petrom e cea mai proasta
Skip ads

  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate sa stii
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine cu petrom 95 nu prea trage masina..e cam lenesa...mai ales la deal ...si in plus...am consumul mai mare..
  • Barabas Ovidiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
campary a scris:
nameless2 a scris:
jack_2ac a scris:
campary a scris:
tuspyy a scris:ba trage ba nu trage vectra mea la deal c18nz din 92 nu se aprinde nimic la bord , nu scartaie nu bate , dar nu trage cate o data daca mai am si portbagajul plin e nasol tare

ce poate sa aiba
?


E o problema cam generala asta cu greutatea in portbagaj la vectre. Vezi sa nu fie prea strans cablul de la frana de mana, pune mana pe tamburii din spate si vezi daca se incalzesc.


Nu e o problema generala cu greutatea in portbagaj. E o problema generala atunci cand mergi subturat. De curiozitate la ce turatie schimbi vitezele. Tu ai cuplu maxim la 3000/rpm. Ia nu lasa sa scada turatia sub aceasta valoare si ai sa vezi cum urca dealul. Spor.

Subscriu! Vectra A (benzina) este o masina la care conteaza mult "turatia" in care o tii, ba mai mult, oricat de "sus" incerci s-o tii in oras tot ii trebuie cate o iesire "afara" unde sa-i dai 3500-4000 ture constant macar cativa kilometri. Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi afara cu 150-160 km/h. In functie de motorul tau dai o treapta de viteza corespunzatoare unei viteze de cca. 100 km/h la cca. 4000 ture. Vei observa si imbunatatiri ale consumul apoi, atat urban cat si extraurban.


Conform teoriei voastre, motoarele de vectra sunt facute sa dea tot ce pot in mod continuu. As vrea sa pot sa te alerg si eu pe tine jack_2ac la viteza maxima sa vedem cat rezisti. Sa nu uitam ca motoarele de vectra a au totusi aproape 20 de ani. Mergand cu ele la cuplu maxim nu cred ca ar fi trecut de 3 - 5 ani.
E adevarat, motorul de vectra a il simti cum trage dupa ce trece de 2500 de rotatii, insa aici nu e vorba de stiluri de condus (unul sport si agresiv unde turatia nu scade sub 3000 rot/min si un alt stil normal unde turatia nu atinge 3000 rot/min in conditii de drum si trafic normale), ci de eventuale probleme tehnice. Eu unul schimb viteza pe la 2200 - 2500 rot/min si masina merge destul de bine, iar motorul arata ca nou, fara pierderi de ulei si altele. Eu am observat la masina mea ca daca pun in portbagaj o greutate de 100 kg spre exemplu, masina se misca mai greu, chiar si la turatii mari, decat daca as avea in ea o greutate de 500 kg distribuita uniform, respectiv 5 persoane in masina si aceeasi greutate in portbagaj.

PS
In conditiile din Romania, pentru a merge constant cu 3000 - 4000 rot/min ne-ar fi suficiente primele 3 trepte de viteza, poate si asa ne-ar lua radarul Very Happy
imi pare rau da eu daca schimb la 2200rot/min aproape ca imi moare motorul ,normal atuncea incepe sa traga motoru si voi il inecati si de consum nu mai vb
Skip ads

  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am revenit pe forum la aceasta discutie dupa aproape 2 ani acum ce sa va spun am mers cu ea la turatii, la sub turatii, la deal ,la vale am schimbat ulei , rezervor, benzina , bujii, curele ,, curatare generala EIIII ACUM E ACUM s-a dus dracu motorul bate scoate fum cand se incalzeste 90 grade nu mai trage consuma ulei benzina etcc na ce sa zic motorul e vechi poate cu ingaduinta celor meseriasi mecanici sau pe forum opel o mai lungeam dar asa m-au bagat la cheltuiala asta e ne mai auzim
  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
saLUT ei ce sa zic am curatat tot ce se putea curata ,, dar in special bujiile pai bujiile arata bine , maro la culoare pai unde se duce uleiul ca nu vad pe nicaieri sa curga daca ar consuma bujiile ar trebui sa fie negre si ude nu?
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cauta uleiul in catalizator, daca il mai ai.
  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce sa zic catalizatorul si tobele le-am dat jos le-am batut le-am curatat ce se poate curge din ele ,, curatele ce sa zic catalizatorul un pic ars ca tocmai am facut itp si de asta am facut un rk la masina , am gasit un singur lucru teava de tur benzina de sub masina indoita la jumatate pe care am refacut-o cu aceasta ocazie am pus benzina de 100 si vad ca parca merge un pic mai bine dar ce fac cu mufa aia de la motor care indica cifra octanica de benzina
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Uof. tuspyy imi pare bine ca ne tii la curent cu ce ti se intampla. Ai probleme cu turatiile dupa ce se incalzeste la 90 grade ? adica nu iti sta la relanti ? Asa am patit si eu la 1.6i si era de la valva EGR, am curatat-o si apoi am avut probleme cu pompa de benzina ca nu tragea benzina daca nu avea 15 litri in rezervor
  • tuspyy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nici bine nu m-am apucat de masina ca s-a oprit in drum dau la cheie carburatorul e plin de benzina dar cureaua de distributie nu se mai invarte nu e rupta ca trag de ia si nu iese afara ce poate sa aiba
?
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De unde stii ca nu se mai invarte ? Ar fi 4 variante: 1. din cauza faptului ca, cureaua a fost intinsa insuficient, s-au ras dintii de pe curea in zona pinionului de pe arborele cotit; 2. arbore cotit rupt; 3 pana de sub pinionul arborelui cotit uzata; 4. cureaua este rupta si agatata pe undeva de unde nu vrea sa scape cand tragi de ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR