Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am un Vectra 1992, am facut acum o spatamana o excursie de vreo 200 km, iar a doua zi dimineata aud un huruit sub masina cand franez. Mentionez ca niciodata nu am avut probleme cu franele de cand am masina, adica de 2 ani.
Huruitu se aude numai la primele 5-6 franari, iar apoi dispare complet. Se aude dimineata, iar dupa amiaza poate aud un mic zgomot doar la prima si a doua franare, oricum e ceva aproapre imperceptibil.
Imi poate spune cineva care ar putea fi problema? Ma gandeam sa o las asa, poate isi revine de la sine, ca mi-e sila sa merg la service, stiti cum e, dai dintr-una intr-alta.
Merci anticipat pentru ajutor!
Skip ads

  • larry77

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Lucius a scris:Am un Vectra 1992, am facut acum o spatamana o excursie de vreo 200 km, iar a doua zi dimineata aud un huruit sub masina cand franez. Mentionez ca niciodata nu am avut probleme cu franele de cand am masina, adica de 2 ani.
Huruitu se aude numai la primele 5-6 franari, iar apoi dispare complet. Se aude dimineata, iar dupa amiaza poate aud un mic zgomot doar la prima si a doua franare, oricum e ceva aproapre imperceptibil.
Imi poate spune cineva care ar putea fi problema? Ma gandeam sa o las asa, poate isi revine de la sine, ca mi-e sila sa merg la service, stiti cum e, dai dintr-una intr-alta.
Merci anticipat pentru ajutor!


ai verificat placutele de frana sau/si sabotii?
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cand e vorba de frane eu zis ca te cam uiti sa vezi care e problema
pt inceput uita-te la discurile de frana
eu nu mai merg cu masina de cand am vazut in ce hal sunt discurile, nu trebuie sa mai pui mana sa simti acea buza care se formeaza se vede cu ochiu liber Laughing
si ca tot veni vorba de discuri am si eu o intrebare:
- un prieten schimbat discurile la masina si nu a apucat sa faca nici 1000 Km ca a facut un accident si nu a mai reparat masina [ a dezmembrat-o ] dar jambele cu tot cu discuri si etrieri nu le-a vandut, de atunci a trecut aproape 1 an si acum discurile sunt rosii de la rugina dar ele sunt nefolosite, mai sunt bune de ceva? ca nu m-as apuca sa le pun acum pe "caldura" asta si sa muncesc degeaba
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vinti,
verificarea discurilor nu se face doar "ochiometric" buza aia nu spune nimic - sau ma rog, mai nimic!
Trebuie sa masori grosimea discului sa vezi daca se incadreaza sau nu in limite, o buza este normala pana la o anumita cota.
Cat despre discurile ruginite nu au absolut nici o problema: gandeste-te la masinile care stau pe bara un an, nu le pune nimeni vaselina pe discuri sa nu rugineasca - nici nu este indicat - si apoi discurile astea intra frecvent in apa si si ruginesc de pe o zi pe alta, ca este metalul gol, fara nici o protectie. Dar rugina asta se ia dupa primele franari.

@Lucius
ma gandeam sa nu carecumva sa ai aceeasi problema: rugina pe discuri, de aici si diferenta intre o stationare mai lunga si una mai scurta. Dar oricum trebuie facuta o verificare...
Skip ads

  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. M-am dus la service, am schimbat placutele pe fata si au fost curatati tamburii pe spate ca erau plini ochi de un praf negru. M-a costat un milion placute plus manopera.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
bre la mine face invers , dupa citeva frine mai intense incepe sa hiriie cind pun frina , pe fata(cineva a zis ca poate am placute mai tari si asta ar fi motivul) oare ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR