Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G, si sunt nemultumit de modul cum functioneaza faza scurta.Pe drumurile frumoasei noastre patrii, pline de gropi si carutasi, sau persoane iresponsabile care se deplaseaza pe marginea drumului, atunci cand este circulatie din sens invers, si nu se poate folosi faza lunga, o lumina mai puternica nu ar strica.Faza scurta bate prea putin.Am reglat lumina din comutator, dar tot slabuta este.Faza lunga este ok.Ma bate gandul sa schimb becurile, H7, sa optez pentru ceva becuri H7 mai performante.Ce model de becuri imi recomandati?Ce marci? Xenonul este ok, dar este cam scump.Ma refer la un kit de calitate.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand schimba becurile si pune ceva de calitate. Daca cele care le ai sunt vechi de ani de zile... clar dau o lumina mai slaba decat unele noi
Recomand Philips.

In al doilea rand du-te la un service autorizat si regleaza-ti farurile... mai mult ca sigur bat aiurea.

Reglajul se face asa:
- tu la volan
- sistemul de reglare electrica de la bord trebuie sa fie pe zero
- meseriasul caisa care regleaza trebuie sa citeasca niste parametri de pe faruri (sun scrise pe langa chederele lor)
- cu o scula speciala iti regleaza din cele 2 imbusuri farurile sa bata cum trebuie

Dupa ce faci chestiile astea vei vedea ca e alta viata.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
[quote="xcuseme"]In primul rand schimba becurile si pune ceva de calitate. Daca cele care le ai sunt vechi de ani de zile... clar dau o lumina mai slaba decat unele noi
Recomand Philips.

Becurile sunt noi.Au fost schimbate in urma cu 2 luni .Pretul unuia fiind de 15 lei.Ce becuri sunt, sincer nu stiu.Cand le-am cumparat, am aratat vanzatoarei becul ,iar ea mi-a dat altele doua identice.Pe ambalaj scria Made in France, insa.........calitatea lor lasa de dorit.
Citisem undeva ca becurile Philips sunt ok, asa ca ma bate gandul sa incerc si asa ceva.


Ultima modificare facuta de florin71 la Mar 13 Nov, 2007 12:00 am, modificat de 2 ori in total
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus Philips Blue Vision la 110 lei setul;
Dau o lumina alb-albastruie si bat mai bine decat celelalte.
Recomand cele Philips Vision+ 80%.
Sunt cele mai puternice de pe piata. Le-am vazut pe un Vectra B si sincer i-ti spun m-au impresionat.
Skip ads

  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Cine stie cum se poate regle farurile din prinderi? Pentru ca la mine farul din stanga bate mai jos decat cel din dreapta indiferent ca e pozitia 0 sau oricare alta pozitie. Ma gandesc sa ma duc la undeva la un perete si sa le reglez cat de cat.....
Merci astept raspuns
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
asa e si normal .stanga sa bata mai jos pt a nu deranja pe cel ce vine din sens invers iar cel din dreata sa bata un pic mai sus
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
asa e si normal .stanga sa bata mai jos pt a nu deranja pe cel ce vine din sens invers iar cel din dreata sa bata un pic mai sus


Corect!. Dar la mine farul din stanga se incaleca cu celalalt...(era un pic shpanchi). Am rezolvat cat de cat problema, dar a aparut alta: Nu mai coboara sau urca farul de pe partea stanga de la pozitia 0. Ce sa ii fac? Motorasul il aud mergand. Tin sa mentionez ca reglarea farului am facut-o ca in manualul de utilizare de la cele 2 suruburi pentru axele x,y. Nu-i asa ca sunt tare? Dau din una in alta....
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu aceiasi problema cu farul din stanga care bate prea sus. Am incercat sa reglez cu ajutorul rotitelor si nu se misca nimic. Am fost la service si au facut acelasi lucru si nu au reusit. oare ce se intampla, trebuie insistat si invartit mai mult cu imbusul?

Inca o problema, cand reglez farurile din interior, diferenta la perete dintre pozitia zero si 3 e doar de cam 1-2 cm. e normal?

fenx!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR