Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • vlad_99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Acum o luna am comandat la un service opel claxonul bitonal pentru astra h, eu avand din fabrica claxon simplu. Ma pregateste omul din service de pe atunci ca o sa ma coste 180 roni claxonul (claxoanele ca sunt doua!) si vreo 70 roni manopera. Il intreb daca nu e cam mult 70 roni pt a demonta/monta o piulita si imi spune ca treaba ar fi mai complicata, ca masina mea are un singur circuit pentru claxon si trebuie sa-mi traga nustiu ce fire suplimentare. Ok zic eu, sa fie!
Zilele trecute ma suna sa merg in service sa-mi monteze claxonul nou.
Dupa montare surpriza platesc doar 140 roni = 70 claxonul si 70 manopera insa si treaba era pe masura. Daca pana atunci nu eram bagat in seama cand claxonam de atunci se uita lumea ca la urs! Mi se pare execrabil sunetul noului claxon dar omul mi-a zis ca atat se poate face aftermarket. Mai primesc si cutia originala a noului claxon cu "piesa veche " inauntru.
Astazi nu am ce face si desfac si eu piulita aia, scot noul claxon si studiez. Observ ca seria care mi-a notat-o la service p comanda de reparatie nu o regasesc NICAIERI pe piesa montata, o regasesc insa pe cutia care mi-a pus-o in porbagaj. Altfel spus nici unul din numerele inscriptionate pe claxonul montat de ei nu corespunde cu ce mi-au trecut ei pe comanda de reparatie si nici cu ce e notat pe cutie.
Parerea mea: TZEAPA
Voi ce credeti despre asta? Cum ati proceda in locul meu?
Daca a avut cineva de a face cu piese opel sa-mi spuna si mie clar ce le pot spune cand ma duc cu "arsenalul" peste ei?! ca deja simt ca nu mai suport incompetenta si hotia lor!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Primul pas: OPC
Dupa solutia lor, daca este cazul: Politia
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
vlad_99 a scris:Acum o luna am comandat la un service opel claxonul bitonal pentru astra h, eu avand din fabrica claxon simplu. Ma pregateste omul din service de pe atunci ca o sa ma coste 180 roni claxonul (claxoanele ca sunt doua!) si vreo 70 roni manopera. Il intreb daca nu e cam mult 70 roni pt a demonta/monta o piulita si imi spune ca treaba ar fi mai complicata, ca masina mea are un singur circuit pentru claxon si trebuie sa-mi traga nustiu ce fire suplimentare. Ok zic eu, sa fie!
Zilele trecute ma suna sa merg in service sa-mi monteze claxonul nou.
Dupa montare surpriza platesc doar 140 roni = 70 claxonul si 70 manopera insa si treaba era pe masura. Daca pana atunci nu eram bagat in seama cand claxonam de atunci se uita lumea ca la urs! Mi se pare execrabil sunetul noului claxon dar omul mi-a zis ca atat se poate face aftermarket. Mai primesc si cutia originala a noului claxon cu "piesa veche " inauntru.
Astazi nu am ce face si desfac si eu piulita aia, scot noul claxon si studiez. Observ ca seria care mi-a notat-o la service p comanda de reparatie nu o regasesc NICAIERI pe piesa montata, o regasesc insa pe cutia care mi-a pus-o in porbagaj. Altfel spus nici unul din numerele inscriptionate pe claxonul montat de ei nu corespunde cu ce mi-au trecut ei pe comanda de reparatie si nici cu ce e notat pe cutie.
Parerea mea: TZEAPA
Voi ce credeti despre asta? Cum ati proceda in locul meu?
Daca a avut cineva de a face cu piese opel sa-mi spuna si mie clar ce le pot spune cand ma duc cu "arsenalul" peste ei?! ca deja simt ca nu mai suport incompetenta si hotia lor!


ai comanda de reparatie ? devizul cu piesa montata ? ce scrie pe el ? ai factura ?
daca toate astea arata ca ai comandat un claxon bitonal , te duci la ei si le explici ca au doua solutii :
a) a doua zi mergi la OPC cu toate astea si ii acuzi ca te-au inselat grosolan . totodata daca ai codurile iti dau din epc diferenta dintre cele doua claxoane ca sa se vada ce si cum . totodata te duci cu o plangere penala pentru inselaciune scrisa la calculator , intrebandu-i daca e cazul sa o depui la juedcatorul de serviciu .
b) iti cumpara si monteaza gratis un claxon bitonal , dupa care il iau pe cel vechi si il vaga directorului in fund .


....Asta Imi suna a " Cold & Paltin " cum spunea cineva aici pe forum Laughing
  • vlad_99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe devizul de reparatie scrie "CLAXON 1228035"
Pe cutia care mi-au dat-o scrie la fel "12 28 035"
Iar de pe claxonul montat de ei am notat aici toate inscrisurile:
A046326 000209 007 424 A-28-657625 16217 12v 400Hz ;

Intrebare: nu era normal, daca claxonul acesta era cel facturat, sa existe si pe el un element de identificare?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
La cit ma pricep eu, un claxon bi-tonal trebuie sa aiba sau 2 "difuzoare" (scuze dar nu gasesc alta comparatie) sau 2 tuburi tip melc - gen 2 trompetutze.. (nu rideti da' asta imi vine in cap la ora asta cu apa calda si caldura oprita si 4 telefoane la radet...)
Mai mult: 400Hz e O SINGURA FRECVENTA....

O sa ma uit miine dimineta in EPC (la birou ca numa' acolo am PC) si o sa incerc sa-ti pun o poza cu 12 28 035.
Daca difera baga mare ca bertone stie ce spune!

A, si banuiesc ca nu-i secret numele dealerului.... ca sa stim si noi.... Twisted Evil

E perfect posibil ca un baietash destept sa aiba acum pe masina lui un claxon bitonal iar tu sa ai doar cutia...
  • vlad_99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Initial mi s-a spus ca voi avea doua claxoane insa cand a fost sa vin sa mi le monteze, mai sigur dupa ce mi l-a montat mi-a povestit ca varianta cu doua claxoane nu se poate monta aftermarket ci doar asa cum au facut ei montand unul mai "deosebit"!. As fi ramas si asa cu doar unul montat daca s-ar fi auzit cat de cat dar.... .
Zafirul sau bertone, daca ma puteti ajuta cu ceva informatii precise despre codurile de mai sus ar fi super ca maine ma duc la ei si vreau sa am pusa la punct documentatia.
Service-ul este cel care il intuia bertone "Cold & Paltin " si e singurul din zona mea asa ca voi cauta o solutie pentru ca pe viitor sa stau langa masina pentru orice interventie. De data asta a fost simplu zic eu sa ma prind ca e alt claxon dar ce fac la o revizie? cu uleiul de exemplu?
In 4 luni de cand am masina am fost la ei pentru 3 probleme (nu grave) si nici una nu a fost rezolvata corespunzator.
  • vlad_99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu urmatoarea informatie:
E normal sa fie inscriptionat pe claxon codul acela care nu il gasesc eu? 12 28 035 ? ca nu vreau sa ma iau de cei din service aiurea si sa-mi spuna ca mi-au pus ce trebuie acolo!
Am tot cautat pe net info dar nu am gasit. Am instalat si EPC dar tot degeaba!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
scuze, am promis ca revin insa am fost f. prins la birou... sfirsit de an si fierb toate...
Am facut o captura cu poza unde sint afisate claxoanele.
Mea culpa, in EPC arata unul multiton, la 400 Hz fara sa fie cum am sustinut eu mai sus. Se pare ca intuitia si/sau logica nu sint suficiente... Very Happy
Problema e alta, ca la Astra H NU APARE codul asta, 12 28 035, e posibil sa am o versiune veche de EPC (zice ca e neupdatata de vreo 3 sute si ceva de zile....)
Am vrut sa fac captura cu toate codurile disponibile acolo insa mi-a crapat calc-ul (mentionez ca si la birou si acasa am macintosh, la birou unul cu intel care are instalat si un windows, insa nu e in "parohia" mea ca sa zic asa....)

@bertone, ajutam omul?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu exista codul asta la astra H . L-am cautat si eu
  • vlad_99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru informatii!
O sa vad ce pot face la "ei"!
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut vlad_99, intr-un post am ridicat si eu problema acestui asa zis dealer Opel - Gold&Platin, mai concret eram revoltat de incompetenta hotiile si aroganta pe care o intalnesti cand apelezi la ei.Nu inteleg cum suporta GM comportamentul lor; poate putem noi, cei de pe forum sa le aratam adevarul despre Gold&Platin si sa verifice mai bine "dealerii" care ii reprezinta.In ceea ce priveste problema ta este delicat; teoretic trebuie clarificat cu ei daca ce ti-au montat este ceea ce ai comandat si abia dupa se poate merge la OPC, iar legat de cod nu cred ca trebuie sa fie neaparat trecut pe componenta-pot fi si produse echivalente de la alti producatori care au standardele lor de codificare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR