Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La o astra H caravan 1.7 cdti 101 CP din 2005 mi s-a zis de pe tester ca e dus calculatorul REC (2500 Ron G&P suceava). De la ce a inceput totul: e o masina de scoala si niste "meseriasi" au montat pe ea chestia aia cu scoala de pus deasupra asa de bine incat dupa un timp a facut scurt si nu imi mai merg de pe stopul dreapta spate pozitia, frana si ceata (firele pe care le-au legat au fost luate de la becul de pozitie).
Oare se poate repara acest modul REC ca am mai gasit si aftermarket dar tot e 200 euro si parca n-as da atata pentru "trei becuri" Smile
Imi poate spune cineva si care este exact acest modul?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ce este acest modul? Detaliaza. Sau spune-ne ce eroare a dat la tester.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
REC = Rear Electrical Center. E un modul (calculator) care se ocupa de toata partea electrica din spate, printre care si triple, la masinile cu CAN-BUS.
Daca a fost montat cum spui, nu avea de ce sa se arda modulul. Cauta o siguranta arsa.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
REC se afla in portbagaj pe peretele stinga in spatele trapei de mocheta .
Putin probabil sa se fi stricat tot modulul REC iremediabil , cel mai probabil un releu sau fir de masa , siguranta poate fi problema .
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat sigurantele dar toate sunt bune. O sa le mai verific odata to be sure dar nu cred. Mai nou ieri cand s-a dat examenul pentru timp de cateva minute au mers luminile pe dreapta spate cat a plecat elevul cu politaiul iar cand au venit inapoi nu mai mergeau. Faza e ca masina e super ocupata cu ore (ca e de scoala) dar cat de curand o sa ma apuc sa dau ala jos si voi vedea. Sa inteleg ca e cel de pe peretele stanga al portbajului nu? Mai e vreounu pe acolo ca sa nu scot altul degeaba?
Mersi

PS rog vreun modertor sa fie dragutz si sa stearga celelalte 2 mesaje ca din cauza netului care mergea naspa s-a postat mesajul de 3 ori si nu imi da voie sa le sterg pe celelalte. Mersi anticipat Embarassed


Ultima modificare facuta de gogo_y17dt la Dum 10 Feb, 2008 1:14 pm
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acolo se afla numai REC , capacul cu doua blocatoare din stinga .
Daca nu te descurci are cine in Iasi .
  • aureliuh

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat


Poate sa-mi spuna si mie daca am REC?

Merci mult
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uite aºa aratã:


Skip ads

  • FloFi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!Am un opel astra H 1.7 CDTI din 2007 si am aceeiasi problema .Nu mai functioneaza pozitia si frana pe spate dreapta. Problema este ca din cand in cand , fara sa-i fac nimic incep sa functioneze.
puteti sa-mi dati sfaturi pentru rezolvarea problemei?
Multumesc frumos
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca merge frana si pozitia pe stanga si frana de pe haion problema ramane la mufa din storpul dr . Deschide usa de vizitare si da stopul jos , curata mufa ....fa 2-3 teste cu stopul da jos dupa curatare.Nu e greu deloc. E prins cu 2 piulite cu fluture.
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Mi-am montat de curand carlig de tractare pe astra mea H caravan din 2006. AM facut rost de un carlig original , luat de pe o masina din 2009. Toate bune si frumoase pana la pus siguranta! Am montat releul, verificat de 3 ori conexiunile, hai sa pun siguranta de 20 A
Ma uit pe schema panoului de sigurante portbagaj, am versiunea B, iau reper siguranta 38 care e oarecum in margine, si e de la inchiderea centralizata, si conform schemei trebuie sa pun siguranta pentru echipamentul de tractare la 36. Numai ca stupoare acolo nu am contacte electrice! Contactele sunt la 37, unde in schema figureaza NC!
In poza se vede clar ca numai la 37 am contact electric in lacas!


Ma poate lamuri cineva? Exista mai multe versiuni de panouri "versiunea B"? Nu pot sa cred ca nu au tras cablaj la siguranta pentru echipamentul de tractare, dar lacasul releului sa fie acolo efectiv degeaba! SI de ce exista contact electric pe 37 unde in schema figureaza necuplat?
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Alt rec care suporta ca si dotare carlig tractare . Este unul pe olx care suporta carlig tractare.
Ai trecut pe prezent modul tractare in rec ?
Skip ads

  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
l-am trecut, si la rec si la instrumente.
Mi se pare o aiureala sa schimb tot rec-ul pentru un fir de alimentare care lipseste. In fond Acest rec este doar o cutie de jonctiuni. un tablou electric. Mai repede il dau jos si-i trag firul lipsa...
Intai trebuie sa-mi fac un set de becuri pe post de lumini de remorca sa vad daca si cum merge, pentru ca n-am cumparat rulota inca.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Gresit .Nu este decat un fel de distribuitor . Are si memorie in el . Uite nr meu 0733.29.33.29 . Suna-ma cand vezi mesajul caci am eu unul care are cam toate contactele prezente . Recul este compus din 2 parti / cablaje. Am unul bulit pe partea de procesor si este cam full.de relee. Ti-l dau gratis iar daca vin in seara asta in buc sau maine ti-l aduc eu .
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am pus siguranta in lacasul de langa, pe 37 unde cica n-ar fi trebuit sa fie nimic...
Am verificat priza pe o remorca. Merge perfect! Pozitii, frana, semnal,ceata si marsalier.
Se pare treaba ca si nemtilor le mai tremura mana .Smile))
  • michelangeloC01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
am si eu o problema: cum se poate afla ,,parola'' la REC? (am car pass-ul dar imi zice parola gresita - cineva inaintea mea poate ca a schimbat-o). Este cineva care ma poate ajuta ? din Bucuresti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR