Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Remus28m

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa salut toti posesorii de opel de pe acest forum.! e prima oara cand intru aici..si sper sa nu fac greseli..daca vor fi va rog sa ma corectati..Am un opel astra 1,7 cdti 2004 motor z 17 dtl...problema este ca de cam 2 luni mi-a aparut un martor in bord cu motorasul...si cand apare...cam 2 zile..apoi dispare...Am fost in service cu masina..si mi-a spus ca e problema de la egr..trebuie schimbat...cand l-am dus sa-l schimbe..mi-a spus ca nu este egr-ul ci o supapa din fata egr..care uneori deschide uneori nu...nu stiu ce sa mai cred..! problema este ca am facut un drum de vatra dornei -iasi am stat acolo 3 zile si nu s-a mai aprins acel martor..asta de o saptamana..singurul lucru care imi pare este ca a crescut consumul..cam 6 l afara...si 7,5 in oras...schimb vitezele cam la 2500..e mult e putin...6 in afara..? masina cu bagaj si 4 persoane..! va multumesc anticipat..! Rolling Eyes
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
EGR se curata, vino la intilnire, Palat simbata 15:00 Intalniri iasi.
Da, un egr gripat da consum mai mare.
Se gripeaza pentru ca la indicatiile maimutoilor din service ai ulei slab si neschimbat la timp.
Am curatat prea multe ca sa nu o facem si la tine.
  • Remus28m

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru raspuns...sper din toata inima sa o pot rezolva..!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Miine dimineata nu e timp sa ne ocupam si de masina ta, avem 2 deja se "stricat" si destula treaba la amindoua, posibil noi 4 sa intirziem putin. Oricum ajungem, daca intirzii ne gasesti pe urma la Old Time in spatele tribunalului. Facem si o diagnoza eventual, poate mai gasim si alte probleme.
Skip ads

  • Remus28m

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare pt posesorii de opel din iasi nu am reusit sa ajung la intalnirea de sambata ...am un servici mai dificil. Cand va mai intalniti..? poate ma ajutati cu egr-ul asta daca asta o fi problema..! Multumesc ! Rolling Eyes
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Duminica am curatat un EGR la un Z16XE, era blocat. La el e simplu dar am inghetat de frig. Mai bine ne vedem sa bag si eu un ochi la motor si stabilim ce si cum.
  • Remus28m

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna Dane...iti multumesc pt raspunsurile tale promte, cand esti dispus sa te uiti putin la opelul meu...problema cu martorul este ca nu sta tot timpul aprins...uneori se aprinde..sta cate o zi sau doua..alteori si mai putin..sau a fost si cate o saptamana cand nu s-a aprins deloc..problema este ca atunci cand apare motorul e fara vlaga...poti sa-l turezi cat vrei si nu trage.Daca iau contactul si il pun din nou chiar daca martorul e aprins motorul merge foarte bine....singura diferenta care zic eu e vizibila este ca a crescut putin consumul am facut 252 km din care 170 in afara si am alimentat 16 l...e mult e putin cu masina maxim 2 persoane..! iti multumesc pt sfat....si poate vorbim la un telefon..multumesc..!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR