Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • marius grigore

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Pascani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut !

Am un opel Olimpia din 1967,1700 c.c. Am probleme cu arborele motor,cuzineti.
Rog pe un posesor sau un mecanic sa-mi spuna cu ce alt motor (eventual de la alta marca) ar putea fi inlocuit motorul.
Multumesc.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit intre noi, am un prieten care omologase un motor pe injectie de opel Rekord pe un Kadett coupe din 68, sincer sa fiu nu stiu daca cele doua maini sunt similare, dar daca sunt, pot vorbi cu el sa ne spuna ce si cum...
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Bun venit!

Opel Olympia a disparut ca model la sfarsitul anilor 50 , Olympia ramanand doar denumirea unui pachet de dotari atat pentru Opel Rekord cat si pentru Opel Kadett. Wink

Daca e din 67 masina ta se cheama Opel Rekord C . Daca motorul e cel original ar trebui sa fie unul CIH situatie in care piesele de schimb nu sunt chiar o problema.

Cu omologarea unui alt tip de motor ai putea avea probleme intrucat legislatia e mult mai stricta incepand cu primavara acestui an. De motor de la alta marca nici nu poate fi vorba.
Totul depinde insa de ceea ce vrei tu sa faci cu aceasta masina...
  • CIH_Tuner

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucharest
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2004

  • Mesaj Privat
motorul se poate face . . . .te pot ajuta eu si cu piese noi si cu know how . . . pe masina aia se poate pune un motor de Volvo turbo, motor de Ford probe 2.2 precum si motor de chevy V8 . . .cineva a pus si un motor de Viper de 8.0 L pe un rekord.

daca vrei alte info . . .nu ezita . . .
Skip ads

  • citroencx25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Tatal meu are un Opel Olympia Rekord fabricatie 1958 pe care a montat un motor de 2000cm de pe un rekord din 1985.Modificand cardanul a reusit sa monteze si cutia in 4 trepte.
Pentru toate aceste modificari are omologarile necesare.
  • radu rotaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1966
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CIH_Tuner a scris:motorul se poate face . . . .te pot ajuta eu si cu piese noi si cu know how . . . pe masina aia se poate pune un motor de Volvo turbo, motor de Ford probe 2.2 precum si motor de chevy V8 . . .cineva a pus si un motor de Viper de 8.0 L pe un rekord.

daca vrei alte info . . .nu ezita . . .


mmmm, suna tare interesant ce spui tu aici, mai ales cu ajutorul...poate o sa te contactez, daca imi permiti...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR