Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare
am un rekord din 67 cu motor de 1900. as vrea sa repar chiulasa, : planat, supape noi si poate mai mari , ghiduri. ma poate ajuta cineva cu adrese sau sfaturi pentru astfel de operatziuni?

Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate in Romania lucrurile in acesta zona stau destul de prost , e o mare problema chiar sa reconditionezi o chiulasa la parametri standard. In primul rand e aproape imposibil sa gasesti un atelier in care cei care lucreaza acolo sa vada mai departe decat strict operatiunea de prelucrare mecanica. Cu alte cuvinte de cele mai multe ori acei strungari/frezori care lucreaza in cadrul atelierelor de acest gen nu au idee cum functioneaza sau ce ar trebui sa urmareasca la un anumit tip de chiulasa , fiecare avand particularitati de mare importanta pentru un bun rezultat final.
Alegerea unei anumite firme care sa faca astfel de operatiuni e de cele mai multe ori o loterie , personal eu nu am gasit una care sa faca treaba cu adevarat buna.

Vorbind despre motorul tau CIH de 1.9 nu cred ca se ajunge la planat chiulasa intrucat situatiile in care se deformeaza sunt cu adevarat rare.Daca urmaresti cumva marirea raportului de compresie , nu la chiulasa trebuie umblat...
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pune-ti si voi fratilor locatia.poate indrumam din aprope .
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare ! stiu eu o locatie .. daca stii liceul henri coanda ...fostul irma ...e mai sus de el ....cum cobori podul dintre aviatiei si baneasa prima strada la dreapta ... si mergi pana aaproape de capat .. si este o intrare ..o poarta ...sunt firme multe cu birouri ep acolo ... dar daca intrebi portarul te indruma el ...daca nu te descurci zi-mi si te duc eu ... ca stau in zona
Skip ads

  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
multzumesc tuturor. am sa merg in baneasa imediat ce ma apuc de motor , multzumesc mult.
multzumesc lui senator pentru informatii, foarte interesant. daca mai ai timp si potzi sa dezvoltzi un pic pe tema mariri de compresie, deoarece ai spus ca daca vreau sa maresc compresia nu .
trebuie sa umblu la chiulasa.
nu sint expert , si e prima data cind umblu cu motoare de opel, dar cred ca cresterea de compresie se mai poate face inca in 3 feluri, dar care mi se par mult mai costisitoare decit alezarea chiulasei
1) alt vilbrochen, biele mai lungi, pistoane mai scurte, si banuiesc ca si niste cilindrii un pic mai scurtzi , si in acest caz cistig si cilindree l
2) pistoane bombate(ca in cazul vechiului renault5 cind asta era diferentza dintre varianta turbo si cea aspirata)
3) cilindri mai mari in diametru, pistoane mai mari in diametru(cilindree mai mare),
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
deci...daca vrei o treaba profesionala...vino in fcs la un bun prieten de-al meu(este si ing. pe deasupra) si-ti face ce ai nevoie la motor.este super tatic(si are si masinile necesare...)....este un om cu viziune.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Off topic!!
Masina e superba (daca e modelul din poza Very Happy), sa o stapanesti sanatos!
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca am fost inteles usor gresit...nu gasirea firmelor care se ocupa de reconditionarea chiulaselor e problema ci gasirea aceleia care stie exact ce trebuie facut la o chiulasa de motor CIH si care pe deasupra are si experienta cu asa ceva. Adrese de ateliere stiu si eu o gramada insa in momentul in care intrebi daca au macar documentatie iti dai seama ca nici una nu e valabila.Nu spun ca nu se poate monta si folosi o chiulasa reconditionata de oricare din aceste firme insa rezultatele sunt departe de a fi bune. De recomandari gen "vino cu chiulasa la noi ca o rezolvam" m-am saturat , e cel mai simplu mod de a ti se lua banii...

@pytagora
Putem continua discutia la clasice , nu ti-am raspuns inca intrucat asa cum banuiai am o problema legata de timpul liber in aceasta perioada. Rolling Eyes
Skip ads

  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ti-am spus mai sus ca omul are viziune...
daca vrei iti dau numarul omuletului si vorbesti la telefon.am mare incredere in el...(are toate masinile necesare)
mai ales omului i se pare o provocare sa faca ce altii nu stiu sau nu pot(in mecanica)
EX: supapele le face super misto(in masina speciala)apoi le pune in chiuloasa si freaca pana se aseaza perfect...nu ca majoritatea la polizor cu mana
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ROBERTby2000 a scris: supapele le face super misto(in masina speciala)apoi le pune in chiuloasa si freaca pana se aseaza perfect...nu ca majoritatea la polizor cu mana

Stiti cum se verifica daca supapele calca perfect pe chiuloasa, dupa ajustarea cu mana?
Se pune chiuloasa pe bancul de lucru, cu supapele la orizontala, in pozitia deschis. Se da cate un bobarnac fiecarei supape, astfel incat acestea sa se inchida. Trebuie sa scoata un sunet frumos, clar, rotund. Daca nu, inseamna ca supapa nu calca bine si mai trebuie invartit de ea.
Am invatat asta in armata, de la un baiat din Galati. Am exersat-o pe motoare de Raba.

Hai ca v-am deconectat destul. Rekordul asteapta. Frumoasa masina. Sa ai bafta cu ea si sa ne-o prezinti si noua.
  • mihaita2

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bravo pentru masina! E superba!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Belea belea masina. Sa te ajute Domnul sa o faci cat mai repede si sa o vedem si noi la o intalnire de club. Very Happy Daca esti de prin zona Bacaului te pot eu ajuta. Exista un atelier in Bacau, in spate la Curtea de Apel, care se ocupa numai cu rectificari (planetare, blocuri motor, chiulase, axe cu came etc). Oamenii sunt f priceputi, poti sta langa ei sa le dai indicatii si iti dau si garantie 6 luni sau 1 an. Tot in Bacau, se rectifica fff bine absolut orice si la Aerostar, dar se intra pe pile. Sad
Skip ads

  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
multzumesc mult pentru ajutor. il rog frumos pe ROBERTby2000 sa posteze telefonul tipului cu atelierul (am inteles ca e in focsani). masina e in bucuresti dar daca nu o rezolv aici poate .........cine stie ....
iar cu intilnirile de club.......... baieti eu locuiesc in Spania!....... vin anul asta de 2 ori acasa, dar cu treburi care imi maninca timpul ( si banii), si masina nu are cum sa fie gata anul asta. poate la anul. dar pina atunci sigur am sa pun ceva poze, iar cind am sa vin cu ea sper sa am ce sa va arat.
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nicu patic. 0744633846.
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
multzumesc mult
  • taz60

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: montataire france
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2007

  • Mesaj Privat
is beautyfull car's Shocked

that's the exaus ?

made in home?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR