Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toti. Daca cineva a mai desfacut vreun bord de Corsa B, va rog sa imi ziceti cum pot scoate acele de la bord? Cineva mi-a zis sa nu le scot ca sunt mecanice...si etc..ca se pot strica. Totusi trebuie sa existe o solutie sigura. Vreau sa scanez ceasurile si sa fac folie alba dupa ele...dar pentru asta trebuie scoase acele... Astept raspuns urgent!

Skip ads

  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor...dar am fost nevoit sa apelez la cineva din alta tara...Germania. M-a lamurit imediat..si e foarte simplu....
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca e simplu explica si cum, poate o sa mai aibe careva nevoie de ajutor Smile
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar e foarte simplu dar trebuie atentie. Imi pare rau ca n-am fost pe faza sa te ajut eu.

Acul este montat pe un ax (de motoras sau mecanism), exact ca un secundar de ceas desteptator.

Inainte de a va atinge de bord este bine sa aveti mainile curate deoarece cadranul bordului este foarte mat si aproape orice atingere cu degetele lasa urme.

Unele borduri nu au opritoare pentru ace in dreptul pozitiei de minim astfel incat este bine ca inainte de scoatere sa se marcheze cumva pozitia de minim, de ex: o liniuta subtire cu un creion care ulterior se sterge.

Procedura de scoatere este urmatoarea: se rasuceste in sens crescator pana cand se blocheaza acul in pozitia de maxim, se forteaza peste blocare si se trage usor. Montajul se executa in mod invers, dar cu atentie pentru pozitia de minim.
Skip ads

  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eee...uite ca eu nu am stiut de chestia cu blocarea. Am trimis un mail...si am primit raspunsul...Atasez poza ca sa vedeti mai bine Very Happy Tin sa precizez ca am incercat doar cu furculita...si am tras destul de tare...Nimic...N-a vrut sa iasa...si cand mi-a trimis neamtul poza...am vazut secretul =))


Ps. Acum fac cadranele in Photoshop. Incerc sa fac ceva frumos. Daca reusesc o sa postez aici pe topic Very Happy
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm... uite ca nu stiam de metoda cu furculita. Mi se pare o idee foarte buna. E bine de stiut. Mersi. Wink
  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Hmmm... uite ca nu stiam de metoda cu furculita. Mi se pare o idee foarte buna. E bine de stiut. Mersi. Wink


Sti ce frumos ies? Very Happy... Acum nu gasesc niste scanari la dimensiunea originala a ceasurilor Sad Eu le-am scanat, dar nu iese bine deoarece ceasurile au o buza in sus...si textul scanat iese in ceata.... Sunt mai greu de modificat...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai tu scanezi ceasurile cu totul ? Trebuie scoasa folia si scanata...de focalizare ai auzit ?
Daca vrei sa fii mai intelept fa poza de rezolutie mare la fiecare cadran, una cu o rigla si pe urma fara, vezi aparatul sa fie exact pe ceas si nu strimb, masori cu subler dimensiuni x si y.
Faci noile cadrane si numai daca ai un rezultat care merita te apuci de scos cadranul vechi (prin dezlipire se cam face varza). Lipirea se face cu un strat fin de silicon acetic transparent.
Skip ads

  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu e folie ca la altele... e tabla... Uite poza cum arata. Am scanat ca sa nu ma mai complic..cu masuratori si cu alte cele.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fa poza si scoate un cadran identic ca dimensiuni. Lasa cel vechi de tabla acolo ca sa te poti intoarce usor la "inceputuri".
Acum am vazut ca ai becuri laterale si nu pe sub cadrane.
Nu ai cum scana, accepta situatia...scanezi numai tabla daca o poti scoate.
  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E scoasa..dupa cum vezi in poze Very Happy...asa am si scanat... Singura problema e ca textul de pe tabla iese un pic in ceata...din cauza acelei buze de la tabla...se vede in poza. Daca textul ar fi lipit de sticla scanerului ar fi belea...dar asta este...n-am ce sa ii fac. Oricum o sa fac folia pana la urma. Si doar o lipesc peste tabla Very Happy.. Acum ma duc sa cumpar spray portocaliu florescent sa fac acele Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De buza aia nu vad cum poti scapa "elegant". Fa o poza si pe urma prelucrare, ai multa munca dar cu rabdare iese super. Exista folie alb perlat sau satin etc.. si faci indicatii negre, vezi ca sunt imprimante speciale ptr. asa ceva sau aluminiu mat/eloxat si masca perforata, sunt si imprimante plane cu jet "ceara".
Succes
Skip ads

  • sebastian.c

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Combo 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma le fac asa...scanate...ma complic prea mult cu poza...si nu am nici aparat...trebuie sa cer de la cineva. O sa le scot la tipografie la niste prieteni. Mi-ai dat idee faina cu hartia perlata... trebuie doar sa le zic sa faca rost Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR