Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
personal nu imi place mai deloc vectra C si nu prea ma vad sa trec de la o splendoare de vectra B la neterminata de vectra C. cum noul saab 93 este de fapt un updrade al vectrei B, miscarea fireasca este sa ma orientez catre saab pt viitoarea masina. voi ce ziceti de saab? nu prea am vazut multe prin tara... cat de cunoscuta este in romania, si cat se stie de saab?


ce ziceti de frumusetea asta? Razz




--missing img--


Ultima modificare facuta de Thanatos la Sam 14 Mai, 2005 7:01 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
.... vs





Smile
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Trebuia pus un chestionar..

OffTopic : De ce vrei sa faci upgrade de masina ? Vectra B ca design este mai frumoasa ca majoritatea masinilor (parerea mea) si nu s-au facut progrese extraordinare in legatura cu motorizarile sa necesite o schimbare.

Subiect :

Saab arata mai bine ca Vectra C. Nu imi place ca in aripi nu se prelungesc semnalizatoarele, si masca dintre faruri. In rest pare OK.
Vectra C este prea patratzoasa pentru gustul meu.. asemanator cu Logan, iar interiorul lasa de dorit..

Daca puneai si VS Vectra B alegeam cea din urma...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai un upgrade o sa fie nevoie, oricat imi place mie vectra B, masina nu mai intinereste asa ca in cel mult un an trebuie vanduta, pana nu'i scade prea mult valoarea. pana acum ma orientez spre saab, care imi place din multe punte de vedere. este masina. este la baza o vectra B reproiectata de suedezi. ca un mic exemplu, motorizarea 1.8T are 150 de cai si un moment de diesel (240Nm) si tot merge 12km/L, mixt. cel mai negativ aspect legat de saab este pretul.





Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
SAAB este strans legata de Scania, supermasina arata demential (cele mai frumoase jante la o masina de serie le-am vazut pe un SAAB), la interior/exterior mi se pare mult mai reusita decat Vectra, in schimb nu stiu care sunt diferentele la motorizari.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehe...daca te tin lovelele...go4it
1.8T o sa rock!!! Smile
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Super masina. Dar la banii aia, esti sigur ca vrei Saab?

Un review here:
http://www.topgear.com/jsp/...ber=10.html[/url]
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am urcat intr-un Saab din asta la Opel West Oradea.
E bestiala masina. Iti e mila sa o atingi. Vorba ai "plangi langa ea"
Exterior : aerodinamica, stil, tinuta.
Interior : stil, piele, ergonomie, dotari, finisaje,

Din pacate, masina asta e cel putin doua clase mai sus decat buzunarul meu. Poate pe viitor.... cu ceva optionale mai putin ... cine stie.....
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce vedeti asa de spectaculos la bordu de pe saab cu atatea "grilaje" si guri de aerisire....si e si mai inghesuit la interior decat vectra c
personal i-mi place mai aerisit...
plus k saab e mai scump si nu prea face bani,e exact k volvo pret mare la cumparare si mic la revanzare
P.S. posesor: vectra c si astra f
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Misto SAAB-ul, si eu inclin inspre el, in schimb nu stiu cam cat de scumpa este intretinerea, ca daca ar fi preturile la piese si consumabile ca la Opel ar fi un best-buy....
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
E o masina frumoasa Saab-ul, si destul de reusita din punct de vedere al functionalitatii. Dar, pretul unei astfel de masini este destul de mare pentru nivelul nostu de trai din Romania. Comparativ cu Vectra C este o alta idee, pt. ca Vectra C a imprumutat mult din design-ul masinilor americane (influente GM), pe cand Saab-ul mi se pare ca a ramas o masina europeana (vorbesc de design).
Acum si eu mi-as lua un Saab, poate si prin prisma faptului ca eu sunt mai conservator din fire cand vine vorba de design, dar.....ramane pretul. Stiu pe cineva care are un Saab 900, de prin 1989 parca (varianta full options, cu piele in interior) si am ramas uimit de dotarile masinii la vremea aceea (avea climatronic - sau control automat al climei din habitaclu, computer de bord cu afisarea consumului, plus alte chestii destul de novatoare la vremea aceea). Daca atunci avea chestiile alea, ma gandesc acum in 2006 ce poate sa aiba o masina ca asta.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@axl666 saab a fost primul producator de masini care a bagat pielea si turbo in standard !
Si eu asi merge pe saab intre cele doua cu conditia sa am bani de benzina si de intretinere Very Happy Sabina 93 a unui coleg de-al meu consuma pana la 17% si chiar mai mult daca o alergi.
Ca dezavantaj dpmdvdr este interiorul in stil vechi, faptul ca astepti mult dupa piese si climatronicul permanent. In rest este o limuzina veritabila gata sa dea praf multor masini "tunate".
Am luat-o amandoi in test drive de la augusta si i-am dat pana la blana(noi, ca sa vedem daca e asa tare cum se vorbeste). Pur si simplu iti devasteaza cauciucurile, noroc cu TC care intra chiar si in t3.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Un Saab 9-3 este interesant cu o conditie (din punctul meu de vedere): sa fie motorizat cu una din variantele motorului lor de 2,3 turbo. Pentru ca in rest, nu ai alte avantaje fata de Vectra C decat design-ul, in schimb "beneficiind" de un pret mult mai mare si o devalorizare (proportional) la fel de mare.
  • rara

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
saab... ..am fost super incantat cand am urcat la bordul lui ( imi mai trebuia aripile sa pot decola _ >>> avion)
  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Saab-ul la exterior arata binisor (nu mai bine ca vectra c facelift,parerea mea), dar interiorul la saab mie unul nu imi place,prea multe ondulari si butoane mici si ingramadite. Fiind posesor de vectra c,as alege oricand vectra pentru bordul aerisit,butoane mari cu functii multiple si spatiul interior din belsug. Oricum bafta la alegere si tine-ne la curent cu alegerea facuta si eventual niste poze.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
V-ati trezit si voi dupa 3 ani. Cred ca omu a schimbat masina de 2 ori de atunci.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Smile) super tare dupa 3 ani Smile)
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma trezesc si eu dupa inca 3 ani. Very Happy
In curand o sa trag de un Saab 9-3 Tid pe care o sa il remapez la 200 CP. Va dati seama ca atunci cand o sa imi cada toate de pe ea o sa ii alerg pe tonytm si dodo. Mr. Green
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Te asteptam. Nu cauti mai bine un TTID?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu tony. Masina mi-a achizitionat-o cineva deja. E din 2006, luata din Londra(dar cu volan pe stanga), 170.000 km, culoare asemanatoare cu a Vectrei(un gri spre maroniu dubios Very Happy), 5900 euro pret de achizitie(fara actele de acolo si drum). Acum astept concediul lui varu-meu sa mi-o aduca.
Initial am vrut sa convertesc pe stanga un Vauxhall Insignia pe care mi-l gasise la un pret incredibil. Nu il spun ca nu m-ar crede nimeni. Am renuntat din lipsa de informatie chiar daca costurile de service le-as fi avut 0.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR