Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am fost azi la politie pt preschimbarea permisului, am schimbat doar adresa din buletin, si stiam ca trebuie musai sa schimb permisul am fost de am platit taxa la CEC 45 de lei, am fost de mi-a batut la masina cererea aia si copii dupa permis si C.I 5 lei si cand am ajuns inauntru a ras omul de mine si mi-a zis ca cum de nu stiu pt ca sa dat legea nr..... de prin nu stiu ce luna si an...(de parca as fi avocat sa stiu ce legi apar) si nu mai este nevoie sa schimbi permisul doar talonul este musai Sad .

Pai maine ma duc din nou la politie sa vad care sunt pasi pt talon ca chiar nu stiu.

Bafta
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu am preschimbat permisul,mai ales acum cand nu se mai cere fisa med. daca mai e actul in termen(amenda e undeva la 150ron daca nu e aceeasi adresa in buletin cu cea din permis).
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai mie mi-au zis asta ca invers ca daca nu am talonul cu buletinul ma arde! Si permisul daca nu este cu adresa din buletin este ok nu mai este de amenda. Nu mai inteleg nimic.
  • micutu_flo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am preschimbat permisul sotiei si am cam fost putin stresat de faptul ca pe buletin era o adresa si un nume , iar pe permis alta adresa si alt nume, deci a fost schimbare de permis, motiv, expira , schimbare de nume, casatorie, (06.2005), schimbare adresa (07.2005)
si pana la urma nu a zis nimeni nimic de nicio amenda., am platit doar taxa permis ,
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Azi am vrut sa calculez RCA si am observat ca permisul este emis la 02.01 si expira la -. Sa inteleg ca expira la?!?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"Termenul de valabilitate" este de 10 ani de la data emiterii. Acum se scrie ziua, luna si anul in care expira permisul.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Azi am vrut sa calculez RCA si am observat ca permisul este emis la 02.01 si expira la -. Sa inteleg ca expira la?!?


Se pare ca nu citeam cu atentie. 02.01 fiind data obtinerii categoriei(desi retin ca nu e asa), iar date de valabilitate este 01.03.2001 - 01.03.2011.
Mai am cateva zile...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Mai am cateva zile...

"More than enough" Wink Acum in cateva ore se poate rezolva Wink
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin.
Tocmai ce vin de la ”Perceptura”. Trebuie asa:
-CI original si copie
-Permis original
-Dovada plata 70 lei in contul lor(platibil la CEC sau BCR)
-Cerere preschimbare tip(o au la ghiseu)
-15 lei Taxa?!?(Probabil pe prostia romanului, nu am intrat in detalii)
Rezolvat in maxim 1 ora, peste 2 ore ma duc sa iau dovada, iar permisul nou vine prin Posta la domiciliu peste cateva zile.

PS: Daca e expirat, este necesara fisa medicala, costa cu ”Taxa” 150-200 lei.


LE: Acum circul fara permis, probabil pana cand soseste acasa, mi-e lene sa ma duc sa iau dovada, poate mai cer iar vre-o taxa.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca pe luni sau marti vei primi plicul acasa.
Stai linistit, nu trebuie sa platesti pentru dovada Wink
  • axxxaaa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Permisul expira in iulie, mi-am schimbat si adresa si voiam sa stiu daca trebuie fisa medicala. Pe unde am mai intrebat am primit doua raspunsuri, daca permisul nu a expirat nu trebuie fisa sau fisa trebuie oricum mai ales ca mai e putin pana la expirare. Ca sa fac un drum la politie pt. intrebare pierd o zi de la serviciu asa ca e exclus.
Si a doua intrebare unde pot sa fac fisa medicala,repede, prin sect.2 pe undeva? Am incercat la PULS pe Tunari si mi-au zi sa vin miercuri pt.ORL si joi pt.restul. Daca mai pun si ziua in care iau fisa si o duc la politie,e cam mult.
Multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoie de fisa medicala atata timp cat actualul permis este valabil.
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca permisul nu este expirat nu-ti trebuie fisa medicala...cand completezi formularul ai optiune schimbare domiciliu din cate imi aduc aminte si se prelungeste automat valabilitatea.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoie de fisa medicala in cazul in care permisul nu este expirat. Nu conteaza cate zile mai este valabil permisul...poti depune actele chiar si in ultima zi de valabilitate fara a avea nevoie de vizita medicala. Eu am depus actele cu 4 zile inainte de expirarea datei de valabilitate Wink
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am cateva intrebari pentru cei care au schimbat permisul de conducere recent pt.deteriorare sau pierdere.Cum se procedeaza,ce acte trebuiesc,cat dureaza(zile sau ore) schimbarea lui aici in Bucuresti ? multumesc.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Uite aici ce acte iti trebuie pentru preschimbare. Daca nu ma insel, e gata in cateva ore. Eu am mers seara dupa ora 18, ca era mai liber si l-am luat a doua zi.

Bafta
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc Smile)
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
M-ati pus pe ganduri. Am schimbat recent CI, motiv-schimbare de domiciliu. Se poate schimba permisul de conducere FARA fisa medicala indiferent cate categorii ai pe el? Adica doar cei cu categ. B pot schimba permisul fara fisa medicala? Eu detin mai multe categorii. Ultima oara cand l-am schimbat (prin 2006) am facut fisa medicala, dar nu-mi mai amintesc daca era expirat.
In HG 1391/2002 se specifica astfel: (punctul e, in mod special ma intereseaza-nu specifica clar ce categorii incadreaza permisul la schimbare fara fisa medicala)
Art. 44. (1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueazã, în condiþiile legii, în baza urmãtoarelor documente:
a) fiºa deþinãtorului permisului de conducere;
b) originalul ºi copia actului de identitate;
c) dovada plãþii contravalorii permisului de conducere ºi a taxei de eliberare a acestui document;
d) permisul de conducere a cãrui preschimbare se solicitã, în original, dacã acesta existã;
e) fiºa medicalã tip din care sã rezulte cã este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacã solicitarea preschimbãrii s-a fãcut dupã expirarea valabilitãþii administrative a permisului de conducere.
(2) Pe lângã documentele prevãzute la alin. (1) solicitantul trebuie sã prezinte, în cazul schimbãrii numelui, documentul care atestã acest lucru, în original ºi copie.
(3) În situaþia cetãþenilor români care au domiciliul în România ºi se aflã temporar în strãinãtate, eliberarea unui nou permis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe bazã de procurã specialã, autentificatã de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României ori, dacã a fost datã în faþa autoritãþilor strãine, sã îndeplineascã condiþiile de supralegalizare prevãzute de lege sau sã aibã aplicatã apostila conform Convenþiei cu privire la suprimarea cerinþei supralegalizãrii actelor oficiale strãine, adoptatã la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanþa Guvernului nr. 66/1999, aprobatã prin Legea nr. 52/2000, cu modificãrile ulterioare. Mandatarul va prezenta documentele prevãzute la alin. (1), în urmãtoarele condiþii:
a) fiºa deþinãtorului permisului de conducere trebuie sã fie semnatã de titularul permisului de conducere în faþa unui funcþionar diplomatic;
b) actul care atestã starea de sãnãtate, precum ºi douã fotografii de datã recentã ale titularului, din care una aplicatã pe procura specialã eliberatã mandatarului, iar a doua pe fiºa deþinãtorului permisului de conducere, trebuie sã fie vizate de misiunea diplomaticã;
c) declaraþia pe proprie rãspundere a titularului, datã în faþa funcþionarului diplomatic, din care sã rezulte cã nu mai deþine un alt permis de conducere naþional cu excepþia celui depus pentru preschimbare.

PS: NU lucrez ca sofer profesionist!
Stiu ca in acest caz se face mai des controlul medical.
In legatura cu CIV-ul...si mai mult sunt in ceatza!
Multumesc si o zi buna va doresc!


Ultima modificare facuta de marin70 la Lun 10 Sep, 2012 11:12 am, modificat de 3 ori in total
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Scrie clar acolo, fisa medicala numai daca ti-a expirat valabilitatea permisului. La schimbarea domiciliului, si daca cel actual este in perioada de valabilitate, NU ai nevoie de fisa medicala.

Daca esti sofer profesionist si lucrezi la o firma de transporturi, din cate mai tin eu minte, se face o verificare medicala periodica a conducatorilor auto, necesara pentru licenta de executie (parca). Eu zic ca pentru cazul tau nu e nevoie de fisa medicala.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[quote="marin70"]Acum vin de la politie unde am si reusit sa schimb permisul.....poti schimba permisul fara sa faci vizita medicala daca nu este expirat,trebuie sa ai un motiv (schimbare domiciliu)cum e la tine si il poti avea in 2-3 ore pe cel nou(cel putin asa e la Bucuresti)...actele sunt afisate la colegul CristiNistor pt.care ii multumesc Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR