Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • petre23

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut. imi oscileaza turometrul.am schimbat iac-ul am bagato pe calc. si mi-au zis ca nare nimic la partea electrica.am facut proba si cu un alt senzor MAP.tot la fel.oscileaza intre 600-1000.am un opel astra caravan an 2000 benzina 1.6 16v. motor ecotec x16xel.alte detali sa va mai dau nu stiu.astept raspuns cat mai urgent.
Skip ads

  • motardu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Da detalii mai multe.De exemplu cind oscileaza turometrul ,motorul cum face ?Oscileaza si turatia motorului sau numai indicatia turometrului ?
  • petre23

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cand oscileaza turometrul se simte si la motor.ii scade si ii creste puterea.si tremura putin.daca mai trebuie alte detali. intrabama salut.astept raspuns urgent
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai bine fa o diagnoza adevarata cu vizualizare parametri, vezi care variaza si te prinzi mai usor unde este buba.
Skip ads

  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
schimba senzorul de la vibrochen
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ai P0335 stocat schimbi senzorul degeaba.
  • petre23

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut.am dat jos egr-ul sal curat
sar parea ca de vina este clapeta de accelaratie .cea de langa iac.nu sunt sigur 100%.maine o sa o schimb.va spun si voua de la ce afost.am scos mufa de la clapeta si nu mai oscileaza.ecu na mai recunoscuto.dar na mai oscilat.sa vedem.multam
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Throttle Body = clapeta acceleratie si senzor pozitie se curata ! Daca schimbi e o greseala mare !
Skip ads

  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La mine a oscilat o singura data, am gasit pe forum ca "s-ar putea sa fie de la EGR", l-am curatat (destul de imbacsit, ce e drept) si nu a mai facut nimic de atunci.
Nu stiu daca asta era, inca am vazut ca si altora le-a ajutat, eu am luat-o prea din scurt ca sa ma laud ca am gasit solutii.
  • mangu sorin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
petre 23 aceeasi problema am avut si eu cu aceeasi masinaa ca a ta dar a mea e din 99 si singurul lucru a fost sa dau capacul de carburator jos si sa curat orifiicile de aer care erau din 2 unul era infundat.dupa ce le-am desfundat cu spray de degripat l-am montat si merge perfect turometrul nu mai oscileaza
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut...m-am gandit sa intreb aici pana sa deschid alt topic desi este vorba tot despre turomentru numai ca simptomele sunt diferite

Am o vectra A din 93 motor 1.6...chestia este ca a avut 2 motoare inainte pe ea si asta de 1.6 e al 3-lea...dak are vre-o legatura

Si acum problema:Turometrul meu indica total eronat...la relanti sta ceva gen 500-800 si cand incep sa turez se ridica aproape normal pana la 1 mie de ture si de acolo in sus se ridica foarte greu si pana as ajunge la 2 mii de ture deja suna motoru de zici ca-i la 5-6

E ca si cum ar urca la deal si cand ajunge pe la 1000 sau asa nu mai poate si cat as trage de motor se ridica greu de tot si sincer nu cred ca am vazut sa treaca de 2 mii (pentru ca nu m-am riscat s-o turez in asa hal numa de curiozitate).Poate aveti vre-o idee si dak nu mai se discuta topicu deschid unul nou,pup all :*
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Buna seara!
#petre 23 - am avut o problema similara cu turometrul la Vectra mea ( C20NE din 1992).Am scos mufa ALDL si tremuraturile, caderile si urcarile aiurea ale acului de la turometru au incetat. Atunci am mers mai departe si am demontat si mufa de la calculatorul de injectie, am curatat cat am putut de bine contactele electrice si am montat totul la loc. De atunci nu am mai avut probleme. Cu bine si sper sa-ti foloseasca cele scrise de mine.
Skip ads

  • remusthag

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
petre23 a scris:salut.am dat jos egr-ul sal curat
sar parea ca de vina este clapeta de accelaratie .cea de langa iac.nu sunt sigur 100%.maine o sa o schimb.va spun si voua de la ce afost.am scos mufa de la clapeta si nu mai oscileaza.ecu na mai recunoscuto.dar na mai oscilat.sa vedem.multam


Salut. Si eu am aceeasi problema. Am acelasi motor si imi tremura la relanti ingrozitor. Am pus testarul pe masina si nimic, apare doar o eroare de turatie la relanti, oscileaza intre 800-870 rot/min. Atat. Spune-mi si mie te rog, daca ai rezolvat definitv problema asta si cum ai facut, ca ma obsedeaza. Nu mai spun ca intre relanti si 1500-1600 de rot/min am un fluierat ca de turbina, dar asta e altceva.
Astept raspunsul tau.
Bafta si numai bine!
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nimeni nu are o problema asemanatoare cu a mea? sau de la ce ar putea sa fie?
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu cam aceeasi problema, adica imi tremura la relantii, se intrerupea in mers, nu tragea asa bine. Si tot asa, pe tester nu arata nimic eronat. Am schimbat bujiile, am curatat clapeta de acceleratie si tot nimic. Si azi am descoperit ca defapt problema venea de la transformatorul de bujii. ( motor X16XEL). Pretul la chestia asta incepe de la 500 de ron.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,287
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Problema despre care vorbeste marius_vectra este aici:

Se intrerupe in mers, tremura la relanti X16XEL
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi tremura la relanti din cauza filtrelor neschimbate si uleiului vechi...dupa ce am schimbat astea merge mai bine si restu cred k e din cauza k am baterie de kko! dar intr-o oarecare masura schimbare filtrelor si a uleiului face diferenta
  • remusthag

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marius_vectra a scris:Am avut si eu cam aceeasi problema, adica imi tremura la relantii, se intrerupea in mers, nu tragea asa bine. Si tot asa, pe tester nu arata nimic eronat. Am schimbat bujiile, am curatat clapeta de acceleratie si tot nimic. Si azi am descoperit ca defapt problema venea de la transformatorul de bujii. ( motor X16XEL). Pretul la chestia asta incepe de la 500 de ron.


Multumesc petru tot. Am sa incerc varianta imprumutului de transformator.
Numai bine.
  • petre23

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
n-am rezolvat nici acum problema cu oscilatia turometrului.mai nou mia ramas asta seara faza lunga cuplata, oare de la ce? si inca ceva: la caravan : la voi cum se dezabureste parbrizu? si geamurile laterale? si la consum cum e?
sincer.motor benzina 1,6 16 v x16xel
  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal am si eu o problema cu un isuzu. cam aceeasi tipologie-tremuratul ralantiului (sau cum se numeste).mie imi tremura dupa ce se incalzeste motoru.si dak e o probl grava sa imi zziceti si mie sa stiu sa o duc la doctor.ps am un astra caravan 2000 motorina
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR