Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
acum citeva zile mi-a adus cineva un amplificator din afara nu e cine stie ce firma da daca tot il am...; si l-am montat pe boxele spate care sint GBL 100RMS problema mea e ca:atunci cind merg cu farurile aprinse si canta muzica foarte incet sau e pauza dintre melodii se aude un zgomot ca un "vuet" in functie de cum accelerez,intrebarea mea ar fi merge un filtru din ala care au unele cd pleyere sau radio casefofoane auto care au si o siguranta pe ele?.sau dati-mi va rog citeva sfaturii cum pot scapa de zgomotul ala.MULTUMESC!
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
initial am avut si eu problema respectiva, insa am scapat de ea. In primul rand cablul de plus de la baterie sa il tragi pe o parte iar cel de intrare in statie din cdplayer pe cealalta parte. Masa sa nu o iei dupa un surub comun cu masa stopurilor spate. Eu am legat masa de un surub de pe la suportul centurilor. Sa nu dai statia la maxim ca oricate filtre vei avea tot o sa bazaie. Daca dupa ce ai facut asta tot iti bazaie poti incerca sa iti confectionezi un filtru LC(bobina+condensator) special pt cerintele statiei tale. Eu zic ca 90% vei scapa de bazaitul enervant daca urmezi sfaturile de mai sus ca si eu m-am chinuit mult pana sa ii dau de cap
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pai masa am luat-o direct de la baterie la fel si "+" iesirile din cd player sint trase prin dreapta iar cele cu alimentarea("+ -") prin stinga, faza e ca nu scoate un bizit care sa fie kiar asa de enervant dar... imi aduce aminte de amaritul de radiocasetofon dupa dacie care scotea un astfel de sunet care dupa un timp o rezolvasem cu un astfel de filtru
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cu un filtul din ala din comert nu vei rezolva nimik, este calculat pentru consumul unui simplu radiocasetofon, pe cand statia ta.....doar gandeste-te ca ti-ar trebui unul cu firele cel putin la fel de goase ca cele de la alimentare, in cel mia fericit caz o sa iasa fum din el. Poti sa iti confectionezi singur unul cu un condensator si o bobina dintr-un cablu mai sanatos. Cauta pe google Lc filter si ai sa gasesti cum sa il calculezi. Tine minte ca daca bazaitul e mai strident trebuie sa te gandesti la o frecventa mai mare de taiere, iar daca este mai infundat la o frecventa mai joasa. De realizat e super simplu, infasori un cablu pe o bara de ferita si pui condensatorul in paralel
later edit: este foarte probabil sa ai nevoie de un filtru izolator pt buclele de masa ca zici tu ca si masa o ai trasa de la baterie
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR