Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Luci intelegi gresit, nici macar nu vreau sa fiu in pozitia de a considera. Doar vad ca asta ar fi singura problema pentru care la el nu merge.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
incep prin a zice ca nu am avut nici un contact cu vreunul dintre cei implicati in aceasta discutie.
nu am avut nici un fel de relatie comerciala cu cei implicati...
poate vreun mesaj privat accidental, nu tin minte...

eu vad problema in felul urmator:
1. cumperi ceva sh, e un risc (mic, mare, etc). de garantie nu poate fi vorba decat daca produsul e defect inca de la proba. daca nu e impachetat corect e vina celui care trimite (in cazul in care ajunge spart, etc). il primesti, il probezi, etc si vezi daca e bun sau nu.
2. vinzi ceva sh, te expui riscului de a aparea in acest topic, indiferent ca e un prezon de masina sau un motor, la un moment dat tot o sa apari aici. si nu neaparat din vina ta ci poate sa fie din vina cumparatorului, care poate nu manevreaza obiectul cumparat cirect.
3. intermediezi o vanzare, pui o vorba buna pentru cineva, cazi la mijloc ca si partinitor al vanzatorului sau al cumparatorului.

acum, din toata experienta mea cu display-uri (nu neaparat de masina) pot zice ca ce am vazut in poze cu displaay-ul pe fundal roz in loc de alb, problema poate fi de la cablaj si nu de la display-ul in sine (sau de la vreun cablaj din interiorul display-ului).
nu cred sa fie defect ecranul LCD in sine ci un fir, un contact imperfect.
din cate am inteles nu se manifesta permanent ci ocazional...
daca era sa fie ecranul in sinea lui defect, cred ca ar fi trebuit sa se comporte la fel permanent, si sa mearga aiurea...
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@jgyprime Mai concret cum vezi aici problema?

Am vazut care e punctul tau de vedere si pot sa imi permit sa te mai intreb de ce merge perfect cu tft-ul de la Dan (dew)? Deci se exclude clar treaba cu mufa! Daca era sa fie din mufa de ce merge alt tft?
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
wIZARD .TIME. Si eu vand navigatii si display uri si nu dau nici un fel de garantie ulterioara pt ca nici cel de la care il procur nu imi da mie garantie la produs .
CAND CUMPERI CEVA SH SINGURA GARANTIE ESTE PT A VEDEA OMUL CA MERGE PIESA , PT A O TESTA .
Il cunosc pe Claudiu si nu cred ca se poate numi teapa odata ce produsul livrat a fost conform cu ce ti-a spus si ca si functionalitate la fel .

De unde stim noi ca nu ai umblat tu in el sau din cauza ca l-ai presat prea tare sau mufa a fost oxidata sau poate ai probleme la incarcare sau multe chestii .
Eu daca ti-as fii trimis un pachet ( cd + cid ) si era conform descrierii si mergea totul si te auzeam dupa ceva timp ca nu mai merge nu stiu ce NICI NU TE BAGAM IN SEAMA .
Esti constient ca degeaba ai scris aici si mai rau ai facut scriind si ca era mult mai bine daca cadeai de comun acord cu Claudiu sa rezolvati problema cumva .
Daca tu crezi ca de acum nu o sa mai aiba clienti sau alte chestii dastea te inseli si tot ramai cu display ul " defect ".
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am vrut sa stau deoparte la discutia asta, dar :
1. Din ce vad eu, Claudiu a promis ca schimba piesa daca apare defect in 30 de zile. Nu i-a pus nimeni vorbe in gura. Piesa a fost rapoartata ca defecta dupa 3 saptamani. 3 saptamani < 1 luna.
2. Faptul ca i-a lasat piesa in rate nu prezinta nicio relevanta, Claudiu putea sa nu accepte
3. Nu il cunosc pe niciunul dintre cei din cazul asta, nu vreau sa vorbesc despre reaua sau buna intentia a vreunui, dar inteleg ca a fost vorba si de dat banii inapoi ... De ce nu s-a acceptat? Inteleg ca poate ai gasit piesa la un pret bun, dar pana la urma, daca e defecta si vanzatorul vrea sa iti dea banii inapoi ... ce sa mai zic? Nu te supara, dar sunt totusi 7-8 luni despre care zici ca au trecut. In tot timpul asta, avand in vedere ca vorbim de piese la mana a doua, faci CEVA, ORICE. Ceri banii inapoi, sau iti asumi si repari piesa. Nu judec pe nimeni, nu dau sfaturi, dar eu asa as face. Piesa la mana a doua e un risc, ori o iei si e buna si esti multumit, ori o iei si e defecta (cazul tau, nu discut cum sau de ce s-a intamplat) - caz in care, daca ti se ofera banii inapoi, ii iei. Gandeste-te, mai multi oameni au testat piesa si a fost OK. De ce excluzi complet varianta in care ceva nu merge cum trebuie la tine? In plus, filosofia asta cu "am dat banii, eu vreau produsul" nu te supara dar se aplica doar la orice este nou, nu la SH - poate nu mai are omul, a fost o chestie ocazionala, etc. Am cumparat si eu o piesa odata la mana a doua, era defecta, omul nu avea de unde sa stie, s-a oferit sa mi-o schimbe cu altceva - din vina mea, nu s-a mai intamplat schimbul ala. Asta nu inseamna ca il tin pe el de tepar, nu, a fost vina mea ca nu am actionat la timp, imi asum greseala.
4. E bine de stiut @nanutzaa pe cine ar trebui sa ocolim. Si eu am luat piese la mana a doua de la cineva din Ploiesti, si tot mi-a dat garantie de 30 de zile - de care chiar am profitat la un moment dat, un alternator care incarca mai mult decat trebuia. Altfel, ma duc si eu prin gunoaie, iau niste piese si le vand de bune. Mi-ai iesit pe usa - la revedere, problema ta. NU despre asta e vorba pe clubul asta, sau cel putin nu din cate stiu eu.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca tot ce vand este functional 100% si daca nu stiu starea piesei nu o vand .
Omul a stat 7 luni si apoi face gura mare . Daca i s-au oferit banii inapoi de ce nu a trimis piesa inapoi ? Chiar daca a gasit piesa la un pret mai mic trebuia sa o trimita inapoi .

Colegul BX3M , daca m-ai cunoaste ti-a da seama ca nu sunt omul acela eu sa iau ce arunca altii ca si lucru bun si sa il mai si vand .
Poate ne vedem vreodata la vreo intalnire si mai discutam atunci in legatura cu evitatul .

PS : De ne-om vedea vreodata o sa iti arat agenda cu piesele vandute si ii poti suna tu pe acei clienti iar concluzia o tragi tu dupa.
PS 2: Alternatorul ce l-ai cumparat avea releul de incarcare varza daia incarca prea mult .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
wizard.time a scris:@jgyprime Mai concret cum vezi aici problema?

Am vazut care e punctul tau de vedere si pot sa imi permit sa te mai intreb de ce merge perfect cu tft-ul de la Dan (dew)? Deci se exclude clar treaba cu mufa! Daca era sa fie din mufa de ce merge alt tft?
poti sa ma intrebi, eu doar mi-am dat o parere ca de asta e forum.
nu am zis ca tin partea cuiva, am zis ca e posibil sa fie si de la tine, e posibil sa fie si de la vanzator, si de la transport, si de la mama omida, etc.
sunt foarte multe posibilitati.

apropo de acel pixel mort (pe care l-ai pomenit ieri),
eu nu-l vad in poza urmatoare (postata de tine):


poate sunt chior eu si nu vad bine, poate e poza facuta dintr-un unghi nefericit, insa eu sincer nu-l vad.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@nanuta Daca tu crezi ca esti mai presus de toti si poti folosi tasta caps lock cum vrei eu nu iti pot zice decat sanatate si la revedere! Nu cred ca m-am adresat asa la adresa ta asa ca nu permit!
@bx3m Cu Claudiu ma intalneam la intalnirile Opel din Craiova, il cunosteam de mult timp iar navigatia a fost ridicata personal deci se exclude chestia cu transportul.
Banii nu i-am luat inapoi deoarece am avut incredere in el pana in ultima clipa ca rezolva problema. Datorita faptului ca il cunosteam si imi promitea ca se rezolva am zis sa fie ok pentru amandoi si sa finalizam tranzactia cu avantaje pentru ambele parti. Eu multumit ca am navigatie si el multumit de banii primiti.
Se exclude total varianta ca la mine e ceva defect, ceva montat necorespunzator deoarece tft-ul de la Dan (dew) l-am avut o perioada foarte mare pe masina si totul a mers perfect. Ce credeti ca stiam sa montez cum trebuie decat tft-ul de la Dan? Sa fim seriosi.
@jgyprime Uite si poza cu pixelul.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nu te supara dar si daca cumperi NOU ,telefon, tv orice cu LCD nu se acorda garantie sub 3 pixeli lipsa.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deja se duce prea departe discutia , eu remarc si salut gestul lui Kay , care inchidea orice polemica si tiganie , pacat ca nu este acceptat , oricum jos palaria pentru Kay .
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@rhydin Daca ai fi citit bine problema majora nu era pixelul ala!
@Bryan99 Si eu remarcam gestul daca era facut de la bun inceput si evident ca nu se mai ajungea la discutia asta! Dupa treaba asta nu ar mai fi ramas decat sa se inteleaga ei doi si era totul ok.
Dar stai ca a mai fost facut gestul asta dar cu bani si eu fiind cel care suporta costul reparatiei!
Poate acum iti dai seama despre ce e vorba.
  • rotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am avut de a face cu acest CLAUDIU MONDEO si mi s-a parut ok. acum, sa fim seriosi. orice iei second iei pe baza primei impresii. daca se defecteaza dupa o zi/saptamana/luna/etc nu e neaparat vina celui care a vandut. la vanzator poate chiar a mers. poate fi vina celui care a cumparat ca nu a folosit adecvat produsul sau pur si simplu ghinion sa isi dea duhul chiar la acesta.
acum daca iei de pe olx de la un vanzator necunoscut, iei cu verificare colet, logic. dar daca dupa ce ai platit si pleaca curierul il trantesti sau pur si simplu crapa e vina vanzatorului?
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@rotaru Am impresia ca nu ai citit nimic din ce am scris ca vad ca deviezi rau de la subiect! Sau o alta varianta e ca nu intelegi sau intelegi ce vrei tu!
Oare cine/ ce te-a influentat sa aduni doua mesaje tocmai acum?..ca vad ca esti inscris din 2008.
  • rotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
man daca ma cauti pe facebooc sunt mult mai activ pentru ca aici nu prea e activitate care sa imi starneasca interesul. pe aici mai urmaresc discutii si informatii. oricum majoritatea userilor si mult mai multe probleme sunt portate si pe facebook.de deviat nu cred ca ma fac vinovat. am explicat pe intelesul tuturor (vad ca nu si pe al tau). imi cer scuze daca unii nu inteleg ce am vrut sa zic.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cunosc persoanele implicate si nu am cumparat ceva sau vandut lor.
O tabla sau fieratanie o poti proba, da e buna si gata. La electrice si electronice nu ai ce garantie sa dai, merge, faci probe, ura si da talpa.
Cunosc caz cu un 'destept' care a ars 2 ECU, cei de la dezmembrari nu l-au mai lasat pe el la montat si surpriza, bornele de la baterie oxidate si nestranse. Drum bun nene ! Evident ca pe urma a picat si EPS ca 'desteptul' folosea un redresor home made si conectat direct pe masina. Nu au mai vandut nimic lui, nene te duci unde vrei tu !
Nu este cazul lui wizard.time ca a montat gresit ceva dar nimeni nu da garantie decat cateva zile, cat sa tina o vechitura de 13ani ? Cate telefoane ai schimbat de atunci ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai us punctul pe i Dane ca de obicei si ai mare dreptate. Orice electronic second daca este bun cand il montezi este considerat ok. Dupa aceea Dumnezeu cu mila. Poate dai intr-o gropa si se misca pixelii pe ecrand sau electronii in circuit si gata s-a stricat. Cauti altul sau il repari daca se mai poate si gata. Sunt riscuri intotdeauna care ti le asumi cand cumperi ceva second...
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu Inteleg perfect ceea ce zici dar ti se pare normal sa afirmi ceva iar intr-un in final sa nu mai faci si sa o dai la intors?
Cred ca era mai bine sa zica de la bun inceput sa imi repar singur CID-ul si nu sa o lungeasca cu promisiunile cateva luni bune.
Asta e singurul lucru care ma deranjeaza cel mai mult si pentru asta il consider a fi un om care nu isi respecta promisiunile/afirmatiile!

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
wizard.time, ti-a zis Kay ca ți-l repara moka, nu îți convine, drum bun și la revedere. O ținem asa la nesfârșit cu o afirmație a lui Claudiu scoasa din context fãrã niciun rost și nicio finalitate.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel La tot ceea ce ai zis nu iti pot transmite decat urmatoarea afirmatie: Dupa razboi multi viteji se arata!
Inteleg si stiu ca iti e prieten Claudiu dar nu imi pasa ca nu vrei tu sa accepti ca a gresit si ca nu si-a respectat promisiunea!
Sanatate!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si totusi "paratul" nu a intervenit in acest topic.
oare stie ca se discuta despre el in acest topic?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR