Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@gabby1984 - Cu ledurile rezolvi uºor, iei o bucata de ºmirghel ºi ºmirghiluieºti capul ledului pentru a disipa lumina .

Am vãzut ca toatã lumea a reuºit sã schimbe becurile din consola numai eu m-am impotmolit . Vã rog frumos, puneþi ºi voi niºte poze .
Ideea e cã cele 2 suruburi din spatele gurilor de ventilaþie ce þin display-ul , butoanele ºi cele 2 suruburi ascunse dupã masca de la recirculare aer sunt uºor de desfãcut .
Problema apare dupã ce s-au desfãcut acestea ºi se incearcã a se scoate consola . Eu , unul, acolo m-am impotmolit ºi v-aº fi recunoscãtor(probabil nu aº fi singurul), dacã aþi pune ceva poze, eventual detaliaþi restul operaþiunii .

Din câte mi-am dat seama , acea faþã a consolei ar trebui sã iasã, aceasta fiind practic prinsã în niºte clipsuri, înlocuirea becurile fãcându-se astfel prin faþã (cu toate cã gabby1984 a spus cã se pot inlocui si prin spate) .

Mulþumesc ! Idea
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit si eu in sfasit sa schimb becurile, dar am vaga impresia ca mi-a scapat unul .
Dupa o ora de chin in masina, am reusit, insa nu cu metoda prezentata in poze din lipsa torx-ului , nu am avut cu ce sa desfac cele 2 suruburi . Le-am schimbat prin spate, scotand pe rand soclurile cu o surubelnita mica .

Nu am apucat sa vad efectul fiind multa lumina in locul unde e parcata masina .
Acum, intrebare, eu am schimbat 2 becuri, cele ce apar si in poza. Sunt numai 2 pe laterale si unul la rotita cu dezaburirea ?!
Astept sa vina seara sa vad daca lumineaza peste tot inseamna ca numai alea erau.

Later edit: Operatiune reusita Wink . Se pare ca erau doar 2 becuri in afara de cele 2(dezaburire si avarie).
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce becuri ati folosit? aveti cumva o poza ? mie nu mi se aprinde nici unu" si tre sa ma apuc de ele dar nu stiu ce becuri sa cumpar
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bubu880 a scris:ce becuri ati folosit? aveti cumva o poza ? mie nu mi se aprinde nici unu" si tre sa ma apuc de ele dar nu stiu ce becuri sa cumpar

bec de bord(12V , 1,2 W , W2x4.6d) . Vezi pe la magazinele cu piese auto .
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
azi am avut putin timp si am desfacut ceasurile de la bord sa schim ebcurile de iluminare care erau standard,
am luat de la o benzinarie agip becuri albastre philips

doar cu becurile astea lumina noaptea era alba, e adevarat, un alb frumos dar alb, eu vroiam albastru, asa ca am pus o folie de plastic albastru peste becuri


diseara o sa vad rezultatele, fac poze si postez luni,
cam asta e diferenta pe timp de zi cu si fara folie albastra






are cienva idee cum scot ebcurile alea mici din bord? ca am doua arse. sau asa cred.. de cand am umblat pe acolo nu s-au mai aprins, cel ce indicat stopurile de ceata si cel de semnalizare.
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si eu m_am impotmolit la scoaterea consolei! iese cu totul, nu doar fata aceea, si asa nu o pot scoate de tot, iar becurile nu le vad prin spate fiindca e prea putin spatiu Sad
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bubu880 a scris:si eu m_am impotmolit la scoaterea consolei! iese cu totul, nu doar fata aceea, si asa nu o pot scoate de tot, iar becurile nu le vad prin spate fiindca e prea putin spatiu Sad

Ufaaa o sa trebuiasca sa ma apuc si eu de asa ceva...dar mai am de lucru...sunt curios ....sper sa nu rup nici un plastic pe acolo ca ma impusk Razz...
Cei ce au linkuri cu situri pe afara ...how to do it....sa le afiseze...Ps traiasca google nu?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru bubu si lexick, aveti aici cam toate informatiile de care aveti nevoie si cu putin efort se poate scoate consola cu totul insa se pot schimba becurile prin spatele acesteia, fara a fi nevoie a se scoate consola decat putin cat sa intre o mana. Eu am 1.85 si numai eu stiu cum m-am ghemuit si pe ce am stat prin masina sa pot ajunge in spatele consolei, dar am reusit pana la urma .

Nu e ceva dificil si daca cititi ceea ce s-a scris in cele 2 pagini va veti descurca.
Bafta !
Skip ads

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Pentru bubu si lexick, aveti aici cam toate informatiile de care aveti nevoie si cu putin efort se poate scoate consola cu totul insa se pot schimba becurile prin spatele acesteia, fara a fi nevoie a se scoate consola decat putin cat sa intre o mana. Eu am 1.85 si numai eu stiu cum m-am ghemuit si pe ce am stat prin masina sa pot ajunge in spatele consolei, dar am reusit pana la urma .

Nu e ceva dificil si daca cititi ceea ce s-a scris in cele 2 pagini va veti descurca.
Bafta !

Cu inghesuiala nu trebuie sa ne plangem...pana la urma e un mircol mic cum au bagat toate in cutiuta noastra iubita numita tigra ...deci asta e ...
AM sa incerc sa bag mainile prin spate poate economisesc vreo ruptura pe acolo...trebuie neaparat sa schimb becurile....ca arata ca in anul 1990 ...sper sa gasesc niste becuri cu tenta albastra sau alba ...macar sa fie alb alb nu galbui invechit.
Mai greu e ca mi s-a ars un bec la displayul unde arata ora, temperatura..... nu stiu cum o sa reusesc sa il schimb.... si mai am un bec ars pe la ala de aer conditionat.... o sa am de desfacut din pacate....sper sa reusesc intr-o singura zi...
Si daca aveti idei pe unde gasesc niste becuri alta culoare ar fi super....chestia cu mansonul introdus pe bec normal...nu am vazut nicaieri si am cautat....
Sper sa reusesc...si pentru a competa si mai bine forumul o sa incerc sa fac si un how to do it....cu foto ....pas cu pas...poate reusesc... Rolling Eyes ...daca nu o sa iasa un how to brake it Laughing
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@lexick - ai pe prima pagina a acestui topic poze . in acele poze vei vedea si cum se schimba becurile(sunt doar 2) de la display-ul tid(triple info display, data/ora/temp) . e foarte simplu, scoti gurile de la ventilatie de sub el, odata scoase vezi 2 suruburi in spatele lor, le desfaci, tragi in sus display-ul, il intorci, ai sa vezi niste capacele verzi, le rotesti, le scoti, scoti becul si pui altul .

Cat despre becuri, nu stiu daca o sa gasesti becuri dar gasesti cu siguranta led-uri . vezi www.zexstar.ro . (a nu se considera reclama)

Cat despre un DYI , poti sa completezi aici, recunosc ca am facut toate operatiunile astea dar mi-a fost prea lene sa mai fac si poze.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:@lexick - ai pe prima pagina a acestui topic poze . in acele poze vei vedea si cum se schimba becurile(sunt doar 2) de la display-ul tid(triple info display, data/ora/temp) . e foarte simplu, scoti gurile de la ventilatie de sub el, odata scoase vezi 2 suruburi in spatele lor, le desfaci, tragi in sus display-ul, il intorci, ai sa vezi niste capacele verzi, le rotesti, le scoti, scoti becul si pui altul .

Cat despre becuri, nu stiu daca o sa gasesti becuri dar gasesti cu siguranta led-uri . vezi www.zexstar.ro . (a nu se considera reclama)

Cat despre un DYI , poti sa completezi aici, recunosc ca am facut toate operatiunile astea dar mi-a fost prea lene sa mai fac si poze.

Esti un dulce cu linkul....si imi cer scuze eu adminilor pt link dar mi-a fost de folos.....Iti multumesc ...!
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:
Cat despre becuri, nu stiu daca o sa gasesti becuri dar gasesti cu siguranta led-uri . vezi www. ar.ro . (a nu se considera reclama)
.


Vezi ca cei din linkul respectiv REFUZA sa faca lucrari pe leduri la Tigre din motiv ca se ard instalatiile.
POt sa iti zic ca e probata treaba. La a mea nu mergea nici un bec din cauza unor leduri ( am concluzionat cand am pus electricianul sa desfaca ) . Acum dupa ce am revenit pe becuri totul e ok.
Skip ads

  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am citit cele 2 pagini, un singur lucru ma opreste sa fac si eu schimbul de becuri , frica sa nu zgarii bordul cu surubelnitza .

poate daca pun o carpa intre bord si surubelnitza atunci cand fortez plasticu riscul de a zgaria bordul nu va mai fi la fel de mare .
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
NU se zgarie asa usor bordul.
Am facut-o eu si eu sunt afon in detalii.
Ai gria insa cand desfaci suruburile de la aeratoarele centrale. S-ar putea sa iti cada si sa le pierzi.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine inchizi gurile centrale de la ventilatie . Daca ti-e frica sa folosesti surubelnita, foloseste o pana din lemn. Oricum , cum s-a spus si mai sus, bordul nu se zgarie atat de usor si daca te uiti atent la poze ai sa vezi ca nici nu prea ai cum sa-l zgarii decat daca ai 2 maini stangi . Succes !
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Cel mai bine inchizi gurile centrale de la ventilatie . Daca ti-e frica sa folosesti surubelnita, foloseste o pana din lemn. Oricum , cum s-a spus si mai sus, bordul nu se zgarie atat de usor si daca te uiti atent la poze ai sa vezi ca nici nu prea ai cum sa-l zgarii decat daca ai 2 maini stangi . Succes !

O sa ma apuc si eu de bord in curand deja mai am 1 bec din 3 la comutatoarele de ventilatie Very Happy deci e grava povestea ...o sa incerc sa si pozez poate ii serveste alctuiva ce buleli oi face pe acolo Embarassed
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
o intrebare ... vreau sa ma pun sa imi schimb si eu becurile din consola centrala ... de cate becuri am nevoie in total si de care? ca nu vreau sa ma pun sa demontez totul si dupa aia sa ma duc sa caut bec ... as prefera intai sa mi le cumpar si dupa aia sa le demontez...
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Andrash a scris:o intrebare ... vreau sa ma pun sa imi schimb si eu becurile din consola centrala ... de cate becuri am nevoie in total si de care? ca nu vreau sa ma pun sa demontez totul si dupa aia sa ma duc sa caut bec ... as prefera intai sa mi le cumpar si dupa aia sa le demontez...

Da chiar ca.... subscriu cererii tale...cei ce au schimbat becurile sa ne spuna cate sunt pe fiecare compartiment cu rugamintea de rigoare.
Si eu as vrea sa le schimb dar daca ma apuc de desfacut la bord nu stiu cate sunt si cum o sa le gasesc dupa aia cu masina desfacuta jumatate ....
Inca caut niste leduri albastre sa le pun in locul becurilor dar habar nu am de unde sa le iau....problema e ca nu gasesc...si nu vreau sa fac modificari majore prin bord sa imi ia foc Doamne` Fereste!
Are cineva o idee?
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@lexick dute la ceva firma de piese auto sau na la mine in timisoara merg in piata(de masini) si iau de acolo incearca si tu .... sau in ultimul caz la ceva firma de tuning ca ar trebuii sa aiba... parerea mea Smile
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
VA ROG! din cei ce ati gasit asazisele "prezervative" de pus pe becuri ...(albastre) sau leduri pe undeva sa ne spuna si noua de unde au cumparat, eventual sa ne trimita si noua ramburs .Va rugam ajutati colegii forumisti Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR