Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie scoasa consola de tot, am mai scris pe undeva pe aici . Se pot schimba becurile prin spate, accesul facandu-se prin partea dreapta .
Mie mi s-a parut mai usor asa decat sa fac bucati consola(ceea ce nu am reusit) .
Skip ads

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Nu trebuie scoasa consola de tot, am mai scris pe undeva pe aici . Se pot schimba becurile prin spate, accesul facandu-se prin partea dreapta .
Mie mi s-a parut mai usor asa decat sa fac bucati consola(ceea ce nu am reusit) .

Mdea ...eu am desfacut-o total am stat cateva ore (vreo50) pana am reusit sa prin totul la loc cabluri vrajeli Very Happy...
Am pus initial leduri nu se vedea nimic Very Happy ...asa ca am desfacut-o a 2-a oara .
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit in sfirsit sa desfac consola insa m-am trezit cu o alta problema grava .... e un manunchi de fire catre trece pe sub bord .... daca trag putin de ele .... se aprinde tot bordul .... inclusiv becul de la ulei, baterie si toate alea ... se comporta ca si cum am pus contactul ... insa cheia nu e in contact..... Nici nu stiu de unde sa incep sa caut problema ... mi-e frica sa nu ma trezesc cu un scurt circuit pe acolo .....sau sa-mi afecteze calculatorul ...Am lasat masina tota nopatea cu bornele de la baterie scoase si reiau azi cautarile. Opropo Calculatorul pe unde e pozitionat ?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Calculatorul e in dreapta jos, in dreptul tavitei de sub torpedou(loc picioare pasager) spre exteriorul masinii(prindere portiera). Este un capac din plastic negru .

Explicatia mea cam lasa de dorit .

LE: Poza

Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@outsider verifica plusul de la casetofon am mai patit asa la o astra, e posibil sa se atinga de un alt plus sau o masa ! bafta!
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor,

Azi am demontat mult la bord ... am gasit o groaza de fire rupte " taiate " de fostul proprietar si lasate asa neizolate si cu mustati ... 4 din ele sunt de la TID ..... insa nu mai au acea mufa care se conecteaza la casetofon ... inca 2 sunt [+]uri... le-am taiat de tot si izolat ... au mai ramas 4 de la difuzoarele din spate care nu prezinta interes [difurile harie rau si nu ma intereseaza sa le schimb le-am schimbat pe cele din fata si-s suficiente ] ... si inca 3 care nu reusesc sa-mi dau seama de unde provin ... unu din ele duce la butonul din dreapta [cel din care se regleaza pe inaltime farurile] are culoare gri cu verde ... cred ca are legatura cu acea sonerie care functioneaza atunci cand uiti farurile aprinse ... doar ca la mine nu mai functiona de ceva vreme .... mai raman doua unu negru si unu alb care nu stiu de unde provin ... maine montez bordul inapoi si vad ce anume nu functioneaza.... si revin ... pote cineva va avea nevoie de aceasta "experienta" vreodatata
Concluzia e una singura ...... un dobitoc s-a bagat in masina asta inainte de a o vinde [a avut 2 proprietari a cite o luna inainte de a ajunge la mine ].
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Calculatorul e in dreapta jos, in dreptul tavitei de sub torpedou(loc picioare pasager) spre exteriorul masinii(prindere portiera). Este un capac din plastic negru .

Explicatia mea cam lasa de dorit .

LE: Poza



Salut,

Explicatia e mai mult decit suficienta.

Multumesc mult
  • rm3rt

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
exact:how do i breake it;)) butonul de a.c l-am rupt+ butonul de avarii nu mai intra la loc...in rest beculete se gasesc si la Practiker.
Skip ads

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sti ca mai invat si eu cate ceva.
Tidul de la tigra A se putea conecta la casetofon sa arate ceva pe el? Oare?
Are vreo mufa ce se poate conecta?
Pe ecranul ala mic care afiseaza doar ora , data, temp , mai poate fi afisat si altceva? hmmm



outsider a scris:Salutari tuturor,

Azi am demontat mult la bord ... am gasit o groaza de fire rupte " taiate " de fostul proprietar si lasate asa neizolate si cu mustati ... 4 din ele sunt de la TID ..... insa nu mai au acea mufa care se conecteaza la casetofon ... inca 2 sunt [+]uri... le-am taiat de tot si izolat ... au mai ramas 4 de la difuzoarele din spate care nu prezinta interes [difurile harie rau si nu ma intereseaza sa le schimb le-am schimbat pe cele din fata si-s suficiente ] ... si inca 3 care nu reusesc sa-mi dau seama de unde provin ... unu din ele duce la butonul din dreapta [cel din care se regleaza pe inaltime farurile] are culoare gri cu verde ... cred ca are legatura cu acea sonerie care functioneaza atunci cand uiti farurile aprinse ... doar ca la mine nu mai functiona de ceva vreme .... mai raman doua unu negru si unu alb care nu stiu de unde provin ... maine montez bordul inapoi si vad ce anume nu functioneaza.... si revin ... pote cineva va avea nevoie de aceasta "experienta" vreodatata
Concluzia e una singura ...... un dobitoc s-a bagat in masina asta inainte de a o vinde [a avut 2 proprietari a cite o luna inainte de a ajunge la mine ].

  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da ... afiseaza numele postului de radio + alte informatii ... pentru asta trebuie sa montezi un casetofon compatibil ... Philips Car 400 sau Blaupunkt Car 300 ... si cred ca mai sunt si altele ...


lexick a scris:Sti ca mai invat si eu cate ceva.
Tidul de la tigra A se putea conecta la casetofon sa arate ceva pe el? Oare?
Are vreo mufa ce se poate conecta?
Pe ecranul ala mic care afiseaza doar ora , data, temp , mai poate fi afisat si altceva? hmmm



outsider a scris:Salutari tuturor,

Azi am demontat mult la bord ... am gasit o groaza de fire rupte " taiate " de fostul proprietar si lasate asa neizolate si cu mustati ... 4 din ele sunt de la TID ..... insa nu mai au acea mufa care se conecteaza la casetofon ... inca 2 sunt [+]uri... le-am taiat de tot si izolat ... au mai ramas 4 de la difuzoarele din spate care nu prezinta interes [difurile harie rau si nu ma intereseaza sa le schimb le-am schimbat pe cele din fata si-s suficiente ] ... si inca 3 care nu reusesc sa-mi dau seama de unde provin ... unu din ele duce la butonul din dreapta [cel din care se regleaza pe inaltime farurile] are culoare gri cu verde ... cred ca are legatura cu acea sonerie care functioneaza atunci cand uiti farurile aprinse ... doar ca la mine nu mai functiona de ceva vreme .... mai raman doua unu negru si unu alb care nu stiu de unde provin ... maine montez bordul inapoi si vad ce anume nu functioneaza.... si revin ... pote cineva va avea nevoie de aceasta "experienta" vreodatata
Concluzia e una singura ...... un dobitoc s-a bagat in masina asta inainte de a o vinde [a avut 2 proprietari a cite o luna inainte de a ajunge la mine ].

  • cr33py2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut, care ma poate ajutra si pe mine...poate ca sunt batut in cap..dar eu nu am reusit sa scot capacul negru de la consola...undeva deasupra de butoanele de la aer ceva tine....si nu imi dau seama ce...ma poate ajuta si pe mine careva.Am desfacut suruburile de la gaurile de ventilatie...si cele de la chestia aia cu recircularea aerului ..si tot degeaba...
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cr33py2000 a scris:salut, care ma poate ajutra si pe mine...poate ca sunt batut in cap..dar eu nu am reusit sa scot capacul negru de la consola...undeva deasupra de butoanele de la aer ceva tine....si nu imi dau seama ce...ma poate ajuta si pe mine careva.Am desfacut suruburile de la gaurile de ventilatie...si cele de la chestia aia cu recircularea aerului ..si tot degeaba...



aceeasi problema am avut-o si eu .... nu tine in nimic daca ai scos toate suruburile ... dor ca se agata in laterale de gurile de aerisire .... fi foarte atent in laterale si ghideaza masca aia cu o surubelnita
Skip ads

  • cr33py2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ms, mult, o sa incerc astazi sa vad ce iasa...Wink
  • cr33py2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit dupa lupte seculare sa dau si eu plasticul jos...mai erau 2 suruburi pe interior..dupa ce am scos cablurile de la trapele de la ventilatie. Dupa ce am pus ledurile si m-am chinuit sa gasesc un loc cat mai ok pt ele...la montare pe langa faptul ca am scapat 2 suruburi in ...masina pe undeva ca nu le mai gasesc..pe langa casetofon pe undeva, dupa montarea tid-ului am constatat cu mare oftica ca am blocat casetofonul si termometrul nu mai indica nimic decat "--.-" . Ma poate ajuta careva cu niste coduri pt cas(casul e grundig sc 303 , din pacate nu am avut acces la serie, inca, si termometrul oare ce o avea...?
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ce numar are siguranta (sigurantele) pt consola centrala? (scuze daca s-a mai zis)
mersi
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La TID sun becuri de 1.2W sau de 2W?
mersi
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
12.w

merge sa pui si de 2 daca vrei lumina mai puternica
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am reusit sa schimb becurile din consola dar, in jurul butonnul de ventilatie/dezaburire , acolo unde sunt cifrele 1,2,3,4 , am pierdut bucatica cu semnul ventilatiei. Acum totul arata mai rau. Gasesc asa ceva in comert? Crying or Very sad
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se numeste folia cu simboluri din consola? sa stiu cum sa intreb in magazine si la dezmembrari.
multumesc
  • rutamircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2009

  • Mesaj Privat
se pare k nu sunt singurul care a facut gogomani..butonul de AC rupt, cel cu ventilatorul...nici in ruptul capului nu am reusit sa il scot, dar adevarat..se schimba ff bine prin spate....

bafta si la ceilalti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR