Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
din ce in ce mai mult cred ca ai o problema de echilibrare la motor...fulie..suport...compresor.... Rolling Eyes
Skip ads

  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu nici nu stiu la ce sa ma uit mai intai........ultima data cand am fost la mecanic am schimbat un semering si mia spus ca am fulia arbore fata crapata(trebuie sa o schimb).dar daca era ceva din planetara ma gandesc eu trebuia sa fac la orice viteza nu?. deci cel mai rau imi face in a4a 2000-2500 ture sau daca io dau pe a 4 a din a cincea iar joaca asa.nustu c sa zic...daca a mai avut cine va asa ceva...multumesc mult
  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
azi am mai tras o concluzie cu cineva ca nu conteaza in ce treapta sunt dar cam in intervalul 65-80-90flambeaza asa(persoana asta mia zis ca poate sa fie de la cauciucuri sau jenti dar am echilibrat rotile).imi mai da si mie un sfat cineva.?....va rog daca ati mai avut aceasi problema..
  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
in concluzie flambeaza cam intre 60-65-90 km pe ora deci daca merg cu viteza asta in orice treapta a3a a4a a5a.mai datimi shi mie un sfat
Skip ads

  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
În ce fel trepidează maşina ta? A mea trepidează stânga-dreapta doar faţa într-a 4-a şi a 5-a la viteze mici (50-80 km/h) şi numai când accelerez (nu brutal). Problema la mine e că am echilibrat roţile cred că de vreo 10 ori, am schimbat cauciucurile, am schimbat capetele de bară, tampoane amortizoare, bielete, am reglat direcţia şi degeaba. Şi ce e interesant: că nu face mereu. Ce zici, maşinile noastre au probleme asemănatoare?
  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca au aceasi problema ca a mea face mai mereu la vitezele astea si io nustiu de la ce poate fi...tu bine ca sti de la ce este si poti sa remediezi treaba
  • mariux

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu am problema cu tremuratul insa pana acum nu mi-am dat seama ca e vorba de viteza a 4-a. observasem ca face intre 70 si 80 la ora. daca trec de 80-90-100 tot cu a 4-a nu mai vibreaza. am o vectra 1.8l din 2003
  • mariux

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
azi am fost in service, referitor la aceea trepidatie, la mine din cauza ca folosesc cauciuri de iarna si nu sunt ok echilibrate acestea dau intre 70-90 km/h o trepidatie, cel putin asa mi-au zis si cei de la service. eu o sa imi pun cauciucele de vara Smile echilibrare si dupa aceea test drive. si o sa va anunt daca asta era cauza
Skip ads

  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa am crezut si eu! masina are 3 luni si 13k! mi-am dat seama ca este de la drumurile astea super ale noastre! aveti grija sa nu le stricati voi!
apropo, se depune pamant pe interiorul jentilor si dezechilibreaza roata!
bagati jetul pe la roti!
drum bun!
  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
problema masinii mele e ca de la 65 km/ora pana pe la 80km/ora tremura masina.pe loc daca misc de volan stanga dreapta in scurt se aude in un clancanit in ''podea'' si in stanga si in dreapta.va rg sa ma ajutati si pe mine.va multumesc Sad
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nastase silviu, ceva noutati? Ai rezolvat cu vibratiile?
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea ii ca tu schimbi vitezele la turatii mici, ai un motor mare si tu il chinui la 2000-2500 de ture, cu toate ca ii diesel, ar trebui sa il turezi macar in 3000, mai ales cand ii dai a 5-a.
O sa iti consume poate un pic mai mult, dar macar mergi mai sanatos cu masina aia.
Parerea mea ii ca, cam chinui masina aia, nu m-ar mira ca in viitorul apropiat sa ti se duca si turbo ( doamne fereste, dar in ritmul asta, ai toate sansele).
Dar asta ii doar parerea mea !
Skip ads

  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
N are legatura cu turatia la care schjmba, buba i la transmisie. A trecut ceva timp de cand a avut probleme, poate a rezolvat o intre timp. Eram curios ce avea. Am avut o problema asemanatoare si era de la un cap de planetara, partea dinspre cutie.
  • nastase silviu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
da capetele de planetara dinspre cutie au fost motivul.acum e in regula .bafta
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai rezolvat. Eu n am gasit pe cineva sa stie, si asa am mers vreun an pana am descoperit singur...
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai rezolvat problema? si cam la cat te-au dus costurile? Am si eu o problema asemanatoare la o vectra c 2003 y20dth, imi trepideaza masina la accelerare intre 80 - 100 km/h, indiferent de treapta si doar cand accelerez. rotile echilibrate geometrie ok, un mecanic mi-a spus ca ar fi din cauza ca aveam bucsile de la asculele de pe spate duse, pt ca nu se simte in volan trepidatia si a tras el concluzia ca ar veni de la rotile din spate, am schibat cam tot ce era dus pe spate, si face la fel. ms
Mai auzi zgomot-ul cand misti de volan stanga dreapta?
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi de sub masina daca are joc capul planetarei dinspre cutie. Daca desfaci planetara nu se vede uzura mare. Eu am avut problema asta la un passat, capul de planetara dinspre cutie costa 300 de euro, am cautat second, si am gasit la cineva care aducea din germania, si dintr un morman mare de planetare am luat una care nu era identica, gaurile de pe flansa de prindere erau dispuse pe un cerc mai mic. Probabil era de la golf, fabia, ibiza, etc. Foarte simplu am alungit fiecare gaura, pus sus, si in urmatorii 40000 km pana am vandut masina nu am mai avut probleme. A, si f interesant, pretul, 20 ron, ca omu a zis ca nu are valoare capul de planetara dinspre cutie ca asta nu se strica niciodata. Ti am zis cum am facut eu, ca sa poti sa te orientezi daca gasesti ceva ieftin si bun, poate fii chiar si de la alt model de opel. Bafta.
  • ELE_yo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
SAL....mie incepe sa imi tremure la fel incepand pe la 70KM/h...pana la 100KM/h,apoi incepe sa trepideze volanu.A consultat un medic auto si cik ar fi un tampon de vibratii pe planetara din dreapta care este prin de blocu motor......astept rasp.... sa imi rezolv si eu problema
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti trepideaza volanul si atunci cand scoti din viteza?
  • ELE_yo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da,dar mai putin dekt cand e in viteza....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR