Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Scuze de intarziere pt raspuns, probleme cu reteaua. Vibratia volanului, sau in general a masinii la orice viteza, cand e scoasa din viteza e din cauza rotilor de obicei, echilibrare, cauciucuri uzate neuniform, jante strambe, etc. Incearca mai intai sa rezolvi problema asta, apoi cu celelalte vibratii in accelerare, cauta pe la transmisie. Sanse mari sa fie din planetare, partea dinspre cutie, daca au joc chiar mic.
Skip ads

  • ELE_yo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
rotile sunt echilibrate.......jantele sunt aproape noi chestia e cand accelerez masina incepe scuture de bot si am impresia k este de la planetara....k are si putin joc asa.App ai idee cam poate fi o planetara sau doar kpetele? Rolling Eyes
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Capul de planetara dinspre cutie, poate fii doar unul unul dintre ele, sau amandoua. Capul de planetara dinspre roata de obicei nu produce trepidatii, ci are o bataie specifica atunci cand se accelereaza cu rotile virate la maxim.
  • ELE_yo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asta e....acum schimbam si alea....da faza e k planetara din dreapta e din doua bukti si mie sa nu fie si de la imbinare k atunci poate trebuie schimbata cu totu:( Crying or Very sad
Skip ads

  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca dai jos planetarele de pe masina se poate vedea daca au joc sau nu. Nu de alta, dar sa nu le schimbi degeaba. Despre imbinarea de la planetara, nu stiu ce sa zic. Bafta.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat bucsele de la barile stabilizatoare (fata+spate, alea de pe fata erau praf), si bieletele antirului de pe spate si s-a diminuat foarte mult trepidatia, mai face foarte putin, astept sa schimb si bratele superioare de pe spate ca si alea sunt duse si revin daca mai face sau nu.
  • hristea ionut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Va salut si bine v-am gasit, am achizitionat de 2 saptamani un vectra c 2005 facelift motor 1900 de 120 cai si am aceasta problema cu trepidatia in volan.
Am inlocuit anvelopele, am roluit jantele care sunt originale de tabla pe 16", am schimbat bieletele antiruliu. Simptomele sunt foarte ciudate si am sa incerc sa le expun, imi cer scuze daca scriu prea mult.
1: Trepidatiile sunt de genul stanga/dreapta
2: Trepidatiile incep in volan cand accelerez mai vioi de pe la 50 km/h in sus, daca o las mai moale cu acceleratia se domolesc si trepidatiile
3: Trepidatiile incep sa se simta de pe la 120 km/h indiferent de felul cum accelerez
4: Sunt momente cand reusesc sa o duc cu pilotul automat pana le la 130 fara probleme si dupa acea viteza trepidatiile incep sa se simta in volan destul de violent
5: De fiecare data cand apas ambreiajul si vreau sa schimb in treapta a sasea incepe volanul sa trepideze destul de serios si chiar daca apas ambreiajul dupa sau o las pe liber trepidatia continua pana scad sub 90 km/k
6: Cand merg constant la 80-90 km/h se observa cum volanul are o trepidatie stanga/dreapta foarte rapida si care se vede doar daca stai foarte atent
7: Trepidatiile mai apar si cand merg subturat si apas mai tare pedala de acceleratie pentru a castiga viteza,e ca si cum ar incerca sa-mi smuceasca volanul din mana foarte fin

Sper ca am oferit toate detaliile necesare si ca am scris unde trebuie.

PS: Anvelopele sunt noi, jantele au fost roluite si echilibrate la Autosoft fundeni.Am schimbat anvelopele si am roluit jantele pentru ca aveam aceleasi simptome si inainte si am vrut sa elimin aceasta ecuatie.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ori discurile de frana -ovalizate - se pot rectifica
ori o anvelopa proasta chiar daca e noua
ori o janta care chiar daca e roluita fuleaza sanga-dreapta- incearca cu rezerva sa o montezi pe ficare roata si fa probe de drum, si o schimbi cu celelalte

Cam astea le-as verifica eu
  • hristea ionut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Rezerva din cate am vazut nu a mai fost folosita doar ca anvelopa este 215/55/R16 si eu am acuma 205/55/R16 Pentru a face proba presupun ca pot monta rezerva chiar daca este putin mai lata,nu?
  • Marrio

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi.vreau sa achizitionez o Vectra C 2200DTI ,faza e ca am facut test drive-ul si observ ca intra 4 si a-5-a cand ii dau blana trepideaza pedala de acceleratie implicit partea din fata a masinii de se simte si in scaun .proprietarul mi-a spus ca poate fi din ambreiaj sau volanta care se pot reconditiona.inca nu am ajuns la mecanic cu masina pt ca nu am pe nici unul care sa-mi inspire incredere in oras asa ca intrebarea v-o adresez voua .Poate fi de la altceva sau cele spuse de proprietar sunt adevarate ?
Multumesc anticipat .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR