Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut am inceput sa ma invat pe schi si as dori sa ma duc si anul acesta dar cu propriile mele shiuri dar problema reprezinta cum sa le duc?
in masina nu as vrea sa le pun desi kadettul meu este combi din mai multe motive printre care bancheta din spate in intregime se rabateaza si nu ca si cele de dupa 89 care se rabateaza in 2. in asa fel doar 2 persoane putem sa mergem + nu as vrea sa zgariu plasticariile sau bordul...sau sa ud interiorul masini.

Mam gandit la o alternativa adica suporti pt schiuri (de cele magnetice din star nu se pune problema).
Cum este suportul original pt kadett?sau daca se potriveste de pe alte opeluri?si care?se poate prinde in lipsa ornamentelor de pe masina(barele alea pe o parte si alta....pe care nu le am si daca nu as fi nevoit nici nu leas cumpara).
Am mai vazut ceva suporturi pe kadett(mai bine zis bari transversale) dar nu stiu daca erau originale si la acea vreme nu ma interesa,,,erau prinse pe ornamentele acelea,dar nu erau special pt schiuri...adica nu avea prinderile pt ele!intrebarea e daca se pot da jos separat si se pot cumpara separat?si sa le montez pe barile transversale?
Eu as avea nevoie de 2...sau in cel mai bun caz pt 4 schiuri dar daca nu ii ok cu 2.
Ca daca se pot lua separat atunci as umbla pe la dezmembrari poate am sansa sa gasesc una de opel(mai greu) sau de pe alta masina.

Ce suporturi se potrivesc?eventual de pe alte masini?sau universale?cum vin prinse?unde vin prinse?
Eventual ceva poze daca puteti sa postati ar fi de mare ajutor.
Multumesc
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in principiu gasesti suporti ptr schiuri si in Metro/Selgros/Real/etc. Sunt din acelea universale, pe ambalaj sunt trecute toate masinile pe care se potrivesc.
se prind de rama aceea neagra de pe plafonul masinii. In principiu trebuie sa exite 4 clapete (2 pe fiecare parte) pe care le poti apasa si culiseaza sub rama. Dupa ce culiseaza exista un fel de sina in care se fixeaza suportii (suportii au un fel de "falca" care se fixeaza in/pe sina de pe plafonul masinii, si le strangi cu niste suruburi).
Principiul de fixare e cam acelasi la toti suportii (cu exceptia celor magnetici), difera pretul in functie de calitatea materialelor si eventual firma producatoare.
suportii originali Opel sunt cam scumpi, de calitate mai sunt suportii Thule dar deasemenea sunt scumpi. Personal cred ca ptr ce si cat ai tu nevoie orice suporti universali sunt OK.

Sa verifici ca latimea suportului sa nu fie mai mare decat latimea masinii, sau sa fie reglabili. In rest... bafta! Smile ne vedem pe partie Smile
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi mult.
Mam uitat pe la dezmembrari dar nu am gasit,nici macar bara transversala Sad si nici la metro nu am gasit am sa incerc la praktiker,real sau kaufland poate gasesc.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la metro nu am gasit suporti de schi doar pt portbagaj,,din alea noname si cam scumpi,nu leam cumparat sperand sa gasesc ceva original de pe alte masini.
si de craciun am primit de la fratele meu niste suporti de schi 4max6perechi de BMW care se regleaza,prinderile sunt la fel ca si la opel. dar ajuns acasa, le curat fain, incep sa masor distanta intre sine de pe masina ca sa pot regla supori si surpriza!: distanta intre sine era de 96.5cm iar cel mai minimul ce permiteau surporti era 102.5cm Sad((( am crezut ca turb Sad(
doresc sa le vand macar bani investiti de fratele meu sai scot sau sa le schimb cu altele ce se potrivesc pe kadett.
vas ruga daca ati putea sami dati cateva tipuri de opeluri pe care sar potrivi(latimea sinelor de pe masina unde vin prinse 102.5cm).....
multumesc.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu am montat niste suporti de schiuri pe o masina si am avut probleme cu distanta dintre suporti. la mine insa am avut posibilitatea sa scurtez din acea bara pe care se prind suportii ( distanta dintre cei doi suporti care se prindeau de plafon era prea mare). verifica si tu posibilitatea asta.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am verificat si nu se poate maine am sa pun ceva poze ca sa vedeti.
eventual doar daca as anula o parte din ea adica este compus din 2 suporturi unul pe stanga si celalat pe dreapta care culiseaza pe o bara.si deja se intalnesc....daca tai o parte nu mai pot folosi prinderile pt schiuri Sad si nici nu as dori sa mutilez...

daca chiar nu reusesc am sa incerc sa fac un adaptor pt masina..maine am sa iau din nou masurile sa vad cum as putea rezolva problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR