Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • u_mitza

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel asta 1,6 16v x16xel , si mi s`a s-a rupt cureaua de distributie in mers, motorul s`a s-a oprit instant .

Ce se poate intampla in cel mai fericit caz?
si ce se poate intampla in cel mai rau caz.


Multumesc anticipat
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in cel mai fericit s-a rupt cureaua

in cel mai rau s-au mai stricat niste supape , indoit tacheti
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este un motor de 1,6 care nu pateste nimic la ruperea curelei, dar nu mai stiu care. Da o cautare pe forum (cuvant cheie Curea distributie) si citeste ca sa te edifici
@mctoto: Cred ca nu tacheti ai vrut sa scri, ci cozi de supape. In cazuri grave se poate rupe si axa (axele) cu came.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da , la cozile de supapa ma gandeam.

Dar e 1.6 16V deci eu zic ca o pateste la fel ca cele de 16V indiferent de capacitate.
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La C16NZ mi s-a rupt cureaua de distributie si motorul nu a avut nimic dup-aia ( s-a rupt pt ca am mers cu uleiul facut clei in motor si s-a gripat axa cu came in capac ).

In general stiam ca motoarele cu 16v se cam distrug daca se rupe cureaua de distributie.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In cel mai rau caz cam asta se intimpla:


Intrebarea este cum de s-a rupt? Aveai peste 60.000 km sau 4 ani cu ea si n-ai schimbat-o? S-a rupt pur si simplu sau a sarit ca urmare a vreunei probleme cu vreo rola sau pompa de apa?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Off-topic: Pe ultimele trei nu le-ai mai gasit? Scuze, dar nu m-am putut abtine. Adevarul e, ca o astfel de situatie nu e de ras, e de plans.
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in mod normal nu o sa se intample nimic. Benzinarele nu au nimic daca se rupe cureaua de distributie, in general. Oricum de dorit este sa nu se intample treaba asta Smile
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Thunder_02 a scris:in mod normal nu o sa se intample nimic. Benzinarele nu au nimic daca se rupe cureaua de distributie, in general. Oricum de dorit este sa nu se intample treaba asta Smile


Si supapele de mai sus de unde crezi ca sunt si care e cauza din care arata asa?
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Probabil dintr-un benzinar. Eu am discutat cu mecanicul, si mi-a zis ca nu o sa am probloeme cu motorul meu. Acum nu stiu daca sa referea la toate benzinarele sau doar la al meu. El mi-a dat de inteles ca la benzinare in general nu sunt probleme. Acum... cei care au trecut prin faze nasoale cu cureaua de distributie... nu stiu ce sa zic. Motorul meu e monobloc. Poate si asta face diferenta.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La motoarele de 1,6i care echipeazã astrele F de prin '93 - '95 ºtiu cã nu se întâmpplã nimic dacã se rupe cureaua de distribuþie. Mi-a spus cineva care a pãþit-o de mai multe ori ºi motorul încã merge bine. Totuºi cred cã asta depinde ºi de turaþia la care se rupe ºi de cauze.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La x16xel cel mai fericit caz e cel in care doar supapele aferente a 2 cilindrii sunt indoite; insa asta se intampla rar asa ca pregateste-te pt. ce e mai rau (cel mai bine ar fi probabil de cumparat o chiulasa "cu totul" sh); altfel este f. probabil sa schimbi supape, arculete, ghiduri, pastile si nu ai garantia ca iese OK la sfarsit pt. ca peste toate astea motorul asta mai are si probleme "din fabrica" vis-a-vis de chiulasa.
Skip ads

  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu mi-am rupt cureau de distributie la un C16NZ anul trecut. Nu am stiut ca s-a rups si am mai dat si la cheie de o gramada de ori.
Cand am descoperit cauza am schimbat cureaua si de atunci am mai facut cam 20.000 cu masina si merge foarte bine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
George Pelesca a scris:La motoarele de 1,6i care echipeazã astrele F de prin '93 - '95 ºtiu cã nu se întâmpplã nimic dacã se rupe cureaua de distribuþie. Mi-a spus cineva care a pãþit-o de mai multe ori ºi motorul încã merge bine. Totuºi cred cã asta depinde ºi de turaþia la care se rupe ºi de cauze.


eu cred ca la motorul ala a inceput de-a dreptul sa-i placa.... Embarassed
scuze de OT, dar nu m-am putut abtine
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si eu am un prieten care i s-a rupt cureaua la astra 1.4 injectie deoarece avea apa in motor a inghetat si i-a dat la automat pana a facut cureaua ferfelite. Inafara de cureaua rupta si ca au sarit 2 doape de la motor cele in caz de inghet cred nu a a avut nimik
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR