Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • i_love_ratc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare.de 2luni am cumparat un opel astra 1.4 16v.se comporta bine dar are o mare problema.la drum lung consuma 12% cu 120km/h.am fost la un service .ei au pus testerul pe masina dar acesta nu a indicat nimik.in cele din urma mecanicul a facut o tura si mi-a zis ca discul de ambreaj este terminat si e posibil sa fie si placa de presiune(parca asa a spus) fisurata.Mi-a mai zis ca de aici mi se dubleaza consumul.Mentionez ca atuci cand vreau sa intru in viteza 1 trebuie sa trag de clapa pt marshalier ,iar atunci cand intra in marsalier scoate un sunet ca si cum nu as apasa pedala de ambreaz destul.Poate ma puteti ajuta.Va multumesc mult
  • lucianu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dupa simptomele astea la partea cu consumul sunt de acord cu mecanicul ca ar putea fi uzat discul de ambreiaj si (sau) placa de presiune dar in ceea ce priveste cu bagatul in viteza 1 cred ca e dereglata sau uzata timoneria....parerea mea!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am fost la un service .ei au pus testerul pe masina dar acesta nu a indicat nimik.

Pai exista posibilitatea sa nu fie cod eroare stocat DAR n componente sa fie cu semnal fals (deci nu busite complet) !
In service ei nu stiu sa faca o diagnoza competenta ! Doar citesc cod si schimba repere (de cele mai multe ori degeaba)....
Daca ar patina discul ai simti miros de ferodou ars ca la scoala de soferi ! Daca nici asta nu stie mecanicul ala atunci cauta altul ... in plus se probeaza si altfel : ce turatie ai si ce viteza Laughing .
Pune si tu o locatie poate gasim o diagnoza adevarata pentru tine.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu - Referitor la ceea ce ai spus , la raportul viteza/turatie . De vreo saptamana, doua a inceput sa devina cam lenesa . Dupa ce merg mult cu ea in oras, intra destul de greu in viteze .

Ideea e in felul urmator , inainte la 3000rpm(viteza a 5-a) aveam aprox.120km/h , acum testat la 3500-3800rpm abia am 100km/h, folosind aceeasi benzina. Lucru testat cu ajutorul unui coleg de serviciu deoarece am cablul de kilometraj rupt .

Sa inteleg ca trebuie sa ma indrept spre magazin si sa cumpar un kit de ambreiaj...
Cat despre miros, simt un miros foarte , foarte neplacut(dar nu stiu care e mirosul specific despre care vorbesti Embarassed ), mai ales dupa ce ajung la serviciu(merg un pic pe autostrada si o cam tin in 4000rpm) .


Multumiri !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cozmino la tine este foarte posibil sa fie discul, patineaza ambreiaj ca ai scurgeri masive de ulei sau ....
Agata unul cu masina de scoala ca aia stiu mirosul la perfectie.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR