Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De ceva vreme incoace motorul nu mai raspunde cum ar trebui la actionarea brusca a pedalei de acceleratie, adica daca calc brusc acceleratia se tureaza incet pina in zona de 2200 r/m iar de acolo in sus se acelereaza fara probleme. Daca incerc sa-i dau "sprituri",motorul aproape ca nici nu sesizeaza calcarea brusca si repetata a pedalei de acceleratie. Ce parere aveti despre aceasta problema,de la ce s-ar putea trage, avand in vedere ca debitmetrul este nou(Bosh) si ca la tester nu apare nici o eroare ? Ati mai patit asa ceva cu tipul acesta de motor sau cu Y20 DTH ,care are aceeasi arhitectura?
Skip ads

  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai mie mi se pare normal,in primul rand nu e recomandat sa apesi brusc pedala de acceleratie,si daca faci lucrul asta nu se vatura mai tare decat ai apasa-o progresiv,iar ce simti tu dupa o anumita turatie,atunci isi face efectul turbina pe care o simti din plin.Sprituri ? crezi ca e Dacie?nu mai folosi metode din astea, si de asemenea din cate stiu eu e bine de evitat turarea motorului in gol, adica la relanti.Si incearca sa folosesti o treapta corespunzatoare de viteza.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu vroiam sa spun ca nu se mai comporta cum ar trebui,adica cum sa comportat inainte adica nu mai are "zvacnirea"aia care ar trebui sa o aiba un motor de 125 cp. Eu de exemplu am mai condus motoare mai slabe decat al meu(de exemplu wv 1.9 tdi de 110 cp) dar care erau mai rapide decat al meu.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
atunci nu sunt in masura sa te ajut,poate alti colegi de forum...
Skip ads

  • rosucr

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multe probleme de genu acesta sunt de la debitmetru de aer. Doar cele pe bosh sunt bune. Vezi: http://www.autoconsultonlin...+y20dth&id=96
Stiu pe cineva care a avut probleme asemanatoare.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum se poate vedea din primul post,debitmetrul meu e nou si e Bosh.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De fapt stau si ma gandesc,oare nu m-ar ajuta o remapare ? Ce perere aveti ?(intrebare adresata lui maiandrei)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut, daca spui ca nu mai trage ca inainte, solutia nu este remaparea. Am avut si doua cazuri (un Y22DTR PSG16 Vectra C si un Astra G Y20DTH) in care masina, stock, era ceva mai lenesa decat ar fi trebuit. Nu ne-am dat seama la diagnoza (eram si un pic mai incepatori Embarassed ), ci abia dupa remapare, ca nu se simtea mare lucru.
In ambele cazuri, schimbarea debitmetrului a rezolvat problema. Eu acum inteleg ca ai debitmetru nou si e Bosch, dar nu ar strica sa incerci cu altul de pe o masina care merge OK.
Abia dupa ce rezolvi aceasta problema iti recomand sa mergi la tuning. Pentru ca motorul asta chiar merita remapat.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc @maiandrei ,asa o sa fac.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR