Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutari !

Se pare ca problemele se tin lant, una dupa alta .

Am sesizat acum cateva luni un zgomot suspect (se aude pe partea stanga)atunci cand iau viraj spre dreapta si este cuplata o treapta de viteza sau atunci cand plec de pe loc mai tare cu volanul virat spre dreapta.

Zgomotul e ca un hrascait, ca si cum ar freca ceva . Initial m-am gandit ca poate atinge cauciucul de aparatoarea de noroi, acum ca am suspensia sport, insa zgomotul se auzea si inainte cu suspensia stock .

Din cate am citit pe aici, se pare ca ar fi capul de planetara .

Zgomotul se aude doar cand iau un viraj spre dreapta sau pe drum drept cu denivelari cand o accelerez mai tare .

Urmeaza sa merg la un service/mecanic sa identificam problema deoarece s-a agravat situatia, zgomotul devenind din ce in ce mai puternic.

Exista vreo metoda de testare, in afara ridicatului pe cric pentru a invarti rotile(rulmentii sunt 100% convins ca sunt buni) .

Inca ceva: exista posibilitatea ca zgomotul sa fie produs de capul de planetara de pe partea dreapta si acesta(zgomotul) sa se transmita prin cutie si sa se aude pe partea stanga ?!

Are cineva idee , cu aproximatie, care ar fi pretul manoperei pentru schimbarea capului de planetara, in cazul in care acesta se dovedeste a fi sursa problemei , idem si ptr schimbarea kitului de ambreiaj(nu stiu exact ce cod are cutie si daca are sau nu fereastra de vizitare) .

Informativ , am intrebat undeva de cap planetara la roata si asta ar fi oferta:
Producator GKN - 275 Ron
Producator VECTOR 145 Ron .
De asemenea , v-as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda un anumit producator sau daca a folosit cineva ceva de la unul din producatorii mai sus numiti.

Multumiri !


Ultima modificare facuta de cozmino la Mar 04 Dec, 2007 10:05 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sal, am si eu o problema asemanatoare doar ca la mine nu bate nimic in curba, in linie dreapta si a zis ca este cap de planetara interior.
rulmentul stiu ca huruie. la mine asa face, suspendata se aude
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cap de planetara vreo 140 RON (ala interior), manopera depinde de service. Rulment cu ABS 80 RON.
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La mine se manifesta ca o lovitura puternica in pedalier, ai impresia ca s-a rupt ceva si iti loveste in habitaclu undeva dedesupt-fata, si asta se intampla cand vrea el , cu precadere la mersul cu spatele pe liber, in frana de motor, sau la schimbatul vitezei.
Oricum la mine si cu capul de bara dreapta 40 RON cred ca ajung la 350-400 RON cu tot cu manopera.
Skip ads

  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
daca ai ABS pe masina capul de planetara costa 250 RON bucata. Le-am schimbat anul acesta in februarie. Modelul care are ABS este mai scump decat celelate fara ABS. Teoretic fara ABS trebuie sa fie mai ieftin. Rulmetii de fata, costa 180 RON de unde i-am luat eu. Pe spate csta 80 RON daca nu ai frana pe disc. Pe fata sunt mai scumpi. Daca s-ar gasi la vectra mea cu 80 de RON pe fata, rulmenti noi, si de calitate, acum as cumpara 2 chiar daca nu am nevoie de ei. Problema e ca ornde am intrebat, au fost pe la 180 RON +- 20 RON.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am mentionat, da, am ABS si discuri pe fata iar pe spate tamburi.
La mine rulmentii costa 107ron/buc(cei de pe fata, produc. Fag, si 47ron/buc pe spate tot produc. Fag).
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine cand viram sau turam mai tare caraia. Era capul de planetara. Am dat max 200lei pe bucata cu ABS, ele sunt universale stanga-dreapta si 50lei manopera montat in 30min Wink
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cand plec de pe loc se aude o ,,lovitura", in partea drepta, asta e si cand plec de pe loc cu spatele. In curbe sau in mers nu am observat nimic. Sa fie planetara? altceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR