Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • paula

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema legata de urmatorul aspect :
Va rog sa-mi spuneti daca la un automobil , in general, si un Opel -2002 in special, se impune refacerea planeitatii chiulasei dupa ce umbli la ea dintr-un motiv sau altul ( ex: dupa ce ai schimbat o supapa sau un arc etc.) .
Intreb acest lucru deoarece mecanici de la Service Opel te obliga sa refaci planeitatea chiulasei pentru ca ea trebuie facuta deoarece " asa prevede procedura " in cazul unei reparatii.
Mutumiri pentru cine poate sa-mi raspunda!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu se impune decit daca la verificare planeitate nu iese. In acest caz se ia din ea exact prima cota de reparatie si se monteaza o garnitura chiulasa mai groasa conform primei reparatii.
  • Vick

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 c16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"Asa prevede procedura" este un mod de a mai "usura" clientul de ceva "maruntis".Procedura prevede verificari si abia pe urma, daca este cazul ,se trece la rectificari.Mai rau este ca in momentul in care ceva nu merge ok ,in urma reparatiilor, se da vina pe chiulasa.Of ,ce boala am pe mecanici!
.,
  • salfkm

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1992 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu este neaparat nevoie sa o faci daca nu ai probleme cu ea
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
verificarea planeitatii!si daca nu e ok,atunci rectificarea,dar sa se tina cont de maximul de rectificare,si apoi vezi ca sint garnituri de chiuloasa speciale,putin mai groase,functie de cit s-a luat prin rectificare.si inca o chestie...rectificarea este necesara in unele cazuri,fara discutii,gen fierberea motorului,stringerea ei fara cheie dinamometrica sau "dupa ureche".
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR