Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am un Vectra B 1.6 16v din 96 si de curand am schimbat uleiu la servo, ca se consumase in timp, trecuse sub minim la joja, imi puteti spune d c merge mai greu acum, de cand l-am schimbat am facut vreo 300 de km in oras si cred ca s-a uns bine peste tot ... de ce merge inca greu...? imi puteti spune o cauza, nush, sa verific...
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Ce tip de ulei ai pus ?
Cureaua de accesorii este intinsa corect ?
Verifica pompa de servodirectie.
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu numele uleiului, e o sticla verde si scrie in germana pe ea, n-am retinut numele si sa caut sticla si o sa scriu si cum se numeste.... Dar am fost la un magzin cu talonul si am cerut uleiul necesar pt masina mea aku dak mi-au dat aia gresit, nush ce sa zic, si asta vreu sa verific ... aveti idee cum pot verifica?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cauta pe DC++, manual intretinere (reparatii) opel. Acolo scrie ce tip de ulei trebuie sa pui.
Cureaua ai verificat-o ? E intinsa bine ?
Skip ads

  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
probabil uleiul care l-ai pus are vascozitate mai scazuta decat cel vechi.Incearca un ulei recomandat de catre producator
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu de curea nimic.... unde o pot gasi sa ma uit la ea ? si ms de sfat nu stiam ca exista un astfel de manual pe net, ca am si masina din germania si toate cartile sunt in germana chiar o sa ma uit ms...
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu de curea nimic.... unde o pot gasi sa ma uit la ea ? si ms de sfat nu stiam ca exista un astfel de manual pe net, ca am si masina din germania si toate cartile sunt in germana chiar o sa ma uit ms...
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu de curea nimic.... unde o pot gasi sa ma uit la ea ? si ms de sfat nu stiam ca exista un astfel de manual pe net, ca am si masina din germania si toate cartile sunt in germana chiar o sa ma uit ms...
Skip ads

  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu de curea nimic.... unde o pot gasi sa ma uit la ea ? si ms de sfat nu stiam ca exista un astfel de manual pe net, ca am si masina din germania si toate cartile sunt in germana chiar o sa ma uit ms...
  • tarantula

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in manual scrie : ATF-"Dexron II", nr. de catalog opel 19 40 700 (90 350 342). ATF automatic transmission fluid

  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cureaua se intinde de la un intinzator care o tensioneaza automat deci n-ai ce sa intinzi tu la ea.si daca n-ar fi intinsa destul cureaua,sau ar fi uzata ar suiera
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid un alt topic, scriu aici problemele unui amic cu vectra b..
Servo merge doar cand e rece motorul. Dupa ce se incalzeste, nu mai vrea deloc, e dacie.. Am schimbat uleiul de servo cu un ATF220, fiindca cel vechi era deja gri spre negru,si acum merge doar cand turez mai tare motorul. Ce poate fi? Eu ma gandesc ca ar fi ceva garnituri de la pompa de servo, care atunci cand se incalzeste uleiul, nu isi mai face treaba calumea si scapa presiune!?
Va rog sa postati aici orice pareri, sau daca ati avut probleme asemanatoare, sa spuneti cum le-ati rezolvat. Multumiri. Smile
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni, nimic...? Sad
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu am avut probleme niciodatã cu servo dar dupã umila mea pãrere e pompa de servo uzatã....se cumpãrã din dezmembrãri și cred cã-i cea mai ușoarã variantã ( ulei gri ? = uzurã )
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema si la mine ca la floriniac.Cat e rece motorul merge super,dupe ce se incalzeste,daca vreau sa virez cand stau pe loc,nu merge daca nu o turez.Are cineva idee cat e o pompa de servo pt x16xel?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Amicul meu a luat-o cu vreo 150 ron de la dezmembrari. Ai grija sa pui ulei de care trebuie in el, altfel se poate strica din nou. Exista ulei de servo specific fiecarei marci auto.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR