Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat



ce-mi recomandati sa fac in cazul de fata?
solutii practice...poate m-as pricepe si eu sa le execut
materiale, denumire, moduri de aplicare...va multumesc Crying or Very sad
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Scuze Wiz_KeeD ca-ti folosesc topicul putin dar am si eu o problema mica Razz . Spoilerele mele sunt din plastic nevopsit, negru, cu un aspect poros. In urma unui "fender bender" in partea din fata s-a netezit intr-un loc cum s-a frecat cu cealalta masina si arata urat. In zona aia este lucios, reflecta lumina, si in rest este poros si mat. Stiti cumva ce as putea folosi sa-l uniformizez? M-am gandit la niste smirghel cu granulatie mai mica dar nu vreau sa ramana urmele acelea deschise la culoare, specifice plasticului zgariat Confused
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca doar pentru asta s-a si deschis topicu...e chiar "speciala" problema ta sa fiu sincer si eu unul nu cred ca rezolvi ceva cu smirghelu pentru ca ce ai tu acolo e ca un perete poros.Dak l-ai ras cu smirghelu nu mai rezolvi nimica penru ca asa a fost "turnat".

In schimb nu stiu cat de scump poate sa fie considerand ca e numa plastic si e si negru (din poza ta presupun k e simplu si nu are 1000 de kile de chit k al meu sa aiba tot felu de forme),altceva nu pot sa-ti spun imi pare rau ca nici eu nu ma pricep asa bine din paacate Sad
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ravenation a scris:Salut. Scuze Wiz_KeeD ca-ti folosesc topicul putin dar am si eu o problema mica Razz . Spoilerele mele sunt din plastic nevopsit, negru, cu un aspect poros. In urma unui "fender bender" in partea din fata s-a netezit intr-un loc cum s-a frecat cu cealalta masina si arata urat. In zona aia este lucios, reflecta lumina, si in rest este poros si mat. Stiti cumva ce as putea folosi sa-l uniformizez? M-am gandit la niste smirghel cu granulatie mai mica dar nu vreau sa ramana urmele acelea deschise la culoare, specifice plasticului zgariat Confused

Cred ca exista niste protectii din plastic cauciucat, cu autocolant, ce se pot aplica pe coltul la bara..poate iti acopera partea vatamata..si ii da si aspect de tuning..stii despre ce vorbesc?
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. E drept ca nu il voi putea face ca nou cu smirghelul. Dar macar sa inlatur aspectul ala lucios, pt ca el atrage cel mai mult atentia.

@livcro : am o banuiala la ce te referi dar nu stiu cat de bine ar functiona in cazul asta. Zona in discutie este pe partea de sus a spoilerului, chiar sub masca de la radiator. Dar o sa ma interesez. Trebuie sa fie ceva solutie si pt asta Razz . Sa dau cateva milioane bune pe o bara noua nu merita pentru atata
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stiti cumva cum se foloseste un kit retus pentru repararea micilor defecte? am cumparat recent unul, culoarea originala a masinii, insa instructiunile sunt in germana.... multumesc
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru cei care au trecut deja prin aceste bucuri...un spoiler spart in mai multe locuri manopera plus materiale (chit si toate cele) numai vopseaua procurata de mine cat sa acopere spoileru (200 de ml ar zice omu) este un pret ok nu?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ravenation a scris:Salut. Scuze Wiz_KeeD ca-ti folosesc topicul putin dar am si eu o problema mica Razz . Spoilerele mele sunt din plastic nevopsit, negru, cu un aspect poros. In urma unui "fender bender" in partea din fata s-a netezit intr-un loc cum s-a frecat cu cealalta masina si arata urat. In zona aia este lucios, reflecta lumina, si in rest este poros si mat. Stiti cumva ce as putea folosi sa-l uniformizez? M-am gandit la niste smirghel cu granulatie mai mica dar nu vreau sa ramana urmele acelea deschise la culoare, specifice plasticului zgariat Confused

Varianta 2..mai sf un pic: se ia o perie de sarma rotativa (pt bormasina), dimensiune mica ..aprox 2 cm in diametru, se incalzeste si cu perii incinsi se tamponeaza usor petecul de spoiler atins. Recomandabil a se incerca la inceput pe o alta bucata de plastic...Nu stiu daca iese..dar teoretic e posibil.
  • sebik

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am avut si eu probleme cu vopsea straina pe caroserie dupa ce am nenorocit un ford care trecea pe langa mine prin dreapta (eu am incercat sa salvez viata unui nenorocit de biciclis care mi-a cazut in fata in oras la o intersectie) si acea vopsea s-a dus foarte frumos cu benzina....cat despre spoiler gasesti la 250RON la dezmembrari auto...cat despre vopseaua sarita.....fa-ti vopsea la comanda si acele gauri ti le poti repara tu foarte usor cu o cutie de chit si hartie abraziva de 0.8 si 0.4 parca (oricum ideea e ca una sa fie mai aspra si una fina)....pentru detalii cauta ceva filmulete pe net cum se face...si apoi nu te ajunge mult sa vopsesti acolo....succes in remedierea problemei.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR