Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • MunteanuFlorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu, Romania
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.

Am o intrebare pentru cunoscatori :uleiul de care vorbeam anterior este universal sau numai pentru motoare diesel (pentru ca mi-a fost recomandat de si pentru Opel Vectra A benzina). Apoi pe bidon in limba romana scrie ca este pt diesel, iar in engleza este mentionat ca se poate folosi pentru toate tipurile de motoare. Asa ca ....sunt in ceata.

Multumesc de ajutor.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca mai e unul pe care scrie DIESEL sau TURBO-DIESEL direct pe eticheta bidonului.
Idea daca stii engleza foloseste-o
  • MunteanuFlorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu, Romania
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite ce spune si producatorul
http://www.mobil.com/Romani...ENPVLMOSuperS.asp
Skip ads

  • MunteanuFlorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu, Romania
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Acum sunt lamurit.
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daca nu ai cumparat inca uleiul, mai bine uita de el. e f prost. ia Aral (cu cateva sute mai scump dar nu se compara calitativ)
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca ai argumenta poate schimb si eu producatorul, deoarece acelasi lucru l-am auzit vis-a-vis de Aral ca nu mai e ce a fost, cel putin asta care se poate cumpara din Romania
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@chiciuc
asa e cu aral... am facut pina acum toate schimburile mai repede decit recomanda ei (15000) ; cam la 12000 deci am ceva schimburi la activ Mr. Green (ma indrept spre al 7-lea)
la ultimul schimb auzisem si eu ac. chestie si totusi am bagat ca de obicei Aral 5W-40 High Tronic.
La 5000 era deja negru, motorul e parca mai zgomotos si nu prea imi place...si altele...

asa ca peste vreo 1000 cind fac schimbul o sa mai studiez topicurile cu uleiuri -inclusiv asta.... si o sa ma orientez spre altceva.

@madcow
pe ce te bazezi cind zici asta? ai avut mobil? ca eu n-am cu ce compara... stiu doar ca ultimul ulei n-a prea fost ok...
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da am avut mobil si eu si inca un prieten - dupa 5000 km era ca apa - nu mai avea proprietatile normale, se aprindea becul de la ulei cand ajungea temp la 90 grade.
am pus Aral 10W40 de la Augsburg - e altceva - nu mai am probleme si merge si mai bine motorul
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
- prima oara (in 2002) am pus aral 5w40 dar a trebuit schimbat din motive obiective.
- apoi i-am facut spalare de motor si din 2003 i-am pus Mobil si nu pot spune ca a fost rau...
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Merg si eu cu Mobil S 10w-40. Am cam 7000 km de la schimb si s-a cam innegrit uleiul drept ptr. care o sa-l schimb. Aral nu mai pun! Mecanicul meu mi-a zis sa-l schimb. Castrol!
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Innegrirea uleiului dupa putini km de la schimb nu inseamna ca acesta nu este bun. Ba din contra, inseamna ca retine toate murdariile bine. Asta este una din functiile uleiurilor bune. Innegrirea prematura este influentata si de cat de murdar este motorul, de cate multe depuneri are.
Mobil 1, 10W40 semisintetic il folosesc si eu, la Opelul meu care este pe benzina. Sunt multumit de el. Chiar acum de curand i-am facut din nou schimbul cu acelasi ulei.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
si eu tot SuperS 10w40 folosesc , am deja aprox 8000km si motorul meu tot pe benzina ii , am vazut la metro pe care scria diesel , pe cutia mea nu scrie
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : la catzi kilometri este recomandat schimbul uleiului? la astra g z16se , era schimbat la 29000 km si acum am 40000 km, uleiul s-a cam inegrit si suna putin motorul altfel, ar cam trebui schimbat?
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Depinde de tipul uleiului. In mod normal se schimba la 10.000 de km. Unii il schimba la 8.000 pentru e preintimpina uzura motorului.

Insa, acum au aparut tot felul de uleiuri performante care se pot tine pana la 15.000 sau chiar 30.000 de km. Astea-s mai rare pe la noi si costa ceva mai mult.

Sugestia mea este sa nu depasesti 10.000 de km, asa cum s-a intamplat acum. Efecte imediate nu sunt. Numai ca uleiul isi pierde proprietatile normale dupa acest rulaj si nu mai lubrifiaza bine componentele motorului.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Oil change intervals for oil quality GM-LL-A-025 or GM-LL-B-025
Interval Engine code Quality classes
max. 2 years or
20,000 miles
(30,000 km) Z 18 XE, Z 18 XEL, Z 20 NET, Z 22 SE, Z 32 SE, GM-LL-A-025
max. 2 years or
30,000 miles
(50,000 km) Y 20 DTH, Y 22 DTR, GM-LL-B-025

I = Only approved and recommended
Long-Life engine oils with the
identification GM-LL-A-025
or GM-LL-B -025
I I = Only if the higher quality I is
unavailablemay engine oils of ACEA
oil qualitybe used in this case the oil
change interval is reduced to
20,000 miles (30,000 km) or 1 year

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...Eu unul il schimb o data pe an, toamna. Nu depasesc 15-16k kilometri pe an, insa prefer sa mentin motorul la cote maxime, decat sa ma zgarcesc la un milion-doua.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
dupa informatiile date de chiciuc se pare ca e garantat 30000 km Smile
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista un termen limita ptr. schimbatul uleiului. Din punctul meu de vedere nici un motor nu seamana unul cu celalalt(ma refer la motoare de acelasi tip), pentru ca nu se poate... Exista diferente pe care nu le sesizam, de aceea fiecare motor reactioneaza in moduri diferite la uleiul pe care il folosim. Eu cred ca uleiul trebuie schimbat atunci cand isi pierde din proprietati si anume nu mai creeaza pelicula specifica unui ulei. Din discutiile de pe forum sunt felurite feluri de uleiuri folosite si fiecare este multumit in felul lui. Uleiul cel mai bun este cel cu care motorul merge bine si evident in normele cerute de constructor, norme in care se incadreaza mai multe tipuri de ulei, evident. Orice sofer isi da seama cand motorul merge prost din cauza uleiului si cand trebuie schimbat. Asta e...!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Recomand uleiuri sintetice, mai bune decat celelalte. Pe flacon scrie cat de sintetic este si eventual recomandari pt. benzina sau diesel.
Primele 2 caractere din tipul motorului reprezinta "gradul Winter", adica temperatura pana la care nu se coaguleaza uleiul iarna. 5W merge pana la -25 grade Celsius. 0W merge pana la -40 grade Celsius.
Ultimele doua caractere nu mai stiu exact ce semnifica, dar am retinut ca este indicat sa aiba o valoare cat mai mare. 30 sau 40.
Analizati.

Personal, detin de putina vreme un opel Astra Caravan 1,7DTI fabricat in 2002.
Sub capota, pe undeva pe langa baterie, mecanicii care se respecta pun un fluturas pe care scriu tipul uleiului utilizat, km la efectuarea schimbului si km la care se v-a face urmatorul schimb de ulei.
Aveam Mobil1 0W40. La schimbare, baietii de la Opel West mi-au recomandat calduros uleiul "Opel 5W30". Uleiul marca "Opel" este fabricat de Aral special pentru Opel. Diferenta de pret 250.000. ROL/litru x 4,5 litri, .... calculati voi. In plus, filtrul a costat 100 ROL, iar manopera a fost gratuita. Nu glumesc. Am factura. Mi-au recomandat sa fac urmatorul schimb de ulei peste 15000 km.

De la schimb, am deja vreo 2000 km si nu am observat nici o diferenta fata de perioada cu uleiul vechi. Pe cel vechi nu l-am schimbat ca era rau, dar am schimbat cureaua de distributie si cu un drum am schimbat si uleiul + toate filtrele(ulei, motorina, aer, polen).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR