Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nelus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cry: Ipotetic daca alimentezi diselul si cu ceva benzina, ce trebuie sa faci ? Nu am vazut acest topic, ma gandesc ca ar fi interesant sa stim daca acest amestec este periculos si in ce masura. Nu toti sunt doctori in motoare, ti se poate intimpla, deci ce riscam ?


Ultima modificare facuta de nelus la Dum 09 Dec, 2007 4:04 pm
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic il afecteaza-
Practic, nu este un raspuns concret. Era un topic pe forum unde cineva a alimentat din greseala cu benzina fara a putea preciza proportia de benzina in motorina si motorul a mers dar nu cum trebuie si nu sunt mentionate urmari ale incidentului. Mai mult, iarna trecuta, rompetrol (sper sa nu gresesc reteaua), datorita faptului ca nu avea motorina aditivata corespunzator, la camioane, pentru fiecare 100 litri de motorina alimentati, dadea gratuit 10 litri de benzina. Stiu asta de la un sofer de camion care a mers asa toata iarna. Din nou, nu am auzit sa aiba probleme, dar cantitatea de benzina a fost relativ mica (10%).
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Exista doua discutii deschise aici: am pus benzina in motor diesel si aici: am pus benzina in loc de motorina. Nu cred ca este cazul sa mai continue acest topic.


Ultima modificare facuta de yeti la Dum 09 Dec, 2007 1:35 pm, modificat de 2 ori in total
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca pui o camtitate mica nu se intimpla nimic (1-2 litri la un plin). era o practica pe vremuri sa se puna putina benzina sau gaz in motorina iarna ca sa o "subtieze" si sa previna inghetarea. la motorinela actuale, cu aditivi de iarna nu mai e nevoie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR