Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna la toti
Am si eu o rugaminte la voi: spuneti-mi de unde pot sa cumpar un furtun de racire ptr Opel Astra F 1,6 i benzina din `92.
E vb de acel furtun care face legatura intre motor si instalatia de caldura ( furtunul pleaca din motor ca sa zic asa si se duce undeva sub bordul masinii; prin el trece antigelul ; vezi poza); e acel furtun mai gros prins cu un colier, e spart si curge antigelul. Va explic cum e poza facuta poate asa va dati seama de ce furtun vorbesc: avand poza in fata pe calculator motorul se afla in partea dreapta a imaginii iar in stanga imaginii este parbrizul; in jos sub geam cum ar veni daca desfaci masina bucati se duce acel furtun; sper ca am fost destul de explicita.
De 3 saptamani caut si nu gasesc si nu pot sta asa sa verific zilnic antigelul
Deci unde il gasesc exact si cat ma costa achizitia lui ca ma scoate din sarite situatia in care sunt
Merci

Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut,
din cate stiu eu acele furtune sunt cam scumpe
in locul tau as incerca o peticire cu o bucata de cauciuc si un tub de ''picatura'' si vezi daca tine.....
dar sa cureti bine furtunul de grasimi pentru o aderenta cat mai buna a adezivului, 95% cred ca va tine mult timp
bafta,...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am luat pt c18nz si am dat 30 ron de la Augsburg care sunt cam scumpi, daca mai cautam sigur gaseam mai ieftin, incearca la Autokarma au preturi bune
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aaaa, pentru 30 lei chiar merita schimbat
Skip ads

  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat si nu tine lipeala Sad Sad
Cat poate sa coste frate? ca doar nu o fi cat o masina noua; nu contaza cat dau pe acel furtun, important e sa il gasesc, zilnic pun antigel
Multam mult de sfat ; am inercat deja si nu vrea picura in continuare
Astept sfaturi in continuare de la voi si informatii de cumparare
  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Merci acum ma uit pe site la cei de la Autokarma sper sa il gasesc; nu e mult 30 ron
va dau de stire dc se rezolva
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Toata stima pentru cei de la Autokarma , super preturi si tot ce ai nevoie ! Nu fac reclama !
Doar un client super multumit !
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
augsburg,autotal,elit,benet,autokarma...sunt solutii.
Skip ads

  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Merci mult
Sa stiti ca nu sunt "o blonda " Smile care sa nu se priceapa la masini din contra ma descurc bine cand e vb de probleme ma agit de fel, ma interesez ptr ca vreau ca masina asta sa functioneze bine
merci pentru ca mi-ati raspuns asa repede
va tin la curent cu info
  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti si fete Smile
de retinut:
1. cei de la AutoKarma si de la Elit nu au furtunuri (furtune) ptr. masini indiferent de ce masina ai; in mare parte ei lucreaza doar cu firme
2. Sper ca cei de la Autototal sa ma ajute sa rezolv problema; mi-au trimis o schita cu sistemul de furtune de la Opel Astra; eu am identificat furtunul care imi trebuie dar se pare ca ei sunt mai "grei de cap" nu au inteles imaginea pe care eu am trimis-o la ei ; acum eu le-am facut o poveste de unde si pana unde se duce furtunul si sper ca maine sa fie kk si sa il pot lua odata ca m-am saturat sa tot verific dimineata antigelul si sa circul cu teama.
Dc mai aveti si alte ideii astept
Seara buna
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cei de la Augsburg au sigur dar nu pe stoc in 3 - 4 zile il aduc de cand faci comanda in caz ca nu te intelegi cu cei de la Autototal
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La ProMotor International (Matei Voievod colt cu Agricultori) ai incercat? Eu de la ei am luat un furtun similar cu 14 RON.
Skip ads

  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multam de informatii, dc nu ma inteleg cu cei de la Autototal voi cauta la Augsburg si la Pro motor ; nu e vb de bani aici, pe mine ma intereseaza sa il gasesc cat mai repede posibil; sper ca saptamana asta sa se termine cu totul, sa scap de grija. Nu te poti baza deloc pe cei de la OpelDibas, de 2 saptamani ii astept cu un raspuns macar din curiozitate sa ma fi sunat sa imi spuna ca nu au sau ca nu pot procura asa ceva, in baza lor de date acest furtun figura la 8 milioane, le-am si zis ce are frate furtunul asta e din aur?!; nebuni ce sa mai.
Apropo inca ceva , intrebare - mai am un pic si fac 10.000 km de cand am schimbat uleiul( ESSO - asa am luat-o si am mers pe acelasi ulei) stiu ca tb sa schimb filtrul de ulei o data cu uleiul, dar trebuie musai sa schimb si filtrul de benzina? stiu ca nu costa mult ( 30-40 RON la Elit ). Tot la Elit am gasit si filtre ptr aer, polen, benzina si ulei - toate ma costa cam 115 RON zic ca nu e mult voi ce spuneti? dar in schimb mau dat pe spate cu pretul ptr. stergatoare fata - 1 buc stergator 40 RON X 2 cat iti trebiue si gata ai scos din buzunar 80 RON, iar ptr un bec la farurile din fata 20 RON buc - preturile astea din urma cum vi se par mari sau mici su cumsecade?
In fine sa vad maine ce rezolv
Merci inca o data ptr ajutor
  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Nu ma inteleg deloc cu cei de la Autototal, iata rasp sau la mesajul meu:

"Poz 8 - merge de la radiator la vasul de expansiune
Poz 9 - merge de la vas la tubul de conexiune
Poz 1 si 3 - sunt la intrare in radiator(unul pt model cu AC si unul pt
model fara AC)


Incercati va rog sa cititi un cod de pe piesa veche. Trebuie sa aiba un
cod
de GM sau de opel.

Codul de motor este sigur c16nz?"

va dau si voua poza lor cu schita furtunelor ( tinand cont ca voi ati inteles din poza si din ce m-am plans despre ce furtun e vb) si sa imi spune-ti si voi poate eu nu ma fac inteleasa. Va rog ajutati-ma, expicati- mi voi cum sa ii spun tipului exact despre ce e vb. Oricum sambata ma duc la Augsburg - nu mai stau dupa astia ca deja m-am saturat de toti.


  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mergi la primul magazin dacia si ia un furtun de dacia 1300. trebuie sa se mai gaseasca. acum 5 ani mie mi-au cerut 800.000 si 2 saptamini termen de livrare (opelshop). altii nu aveau si nici nu isi bateau capul sa aduca.
cei de la autokarma m-au sfatuit sa iau furtun de dacie (50.000 la vremea respectiva). tai din el o bucata corespunzatoare si se potriveste perfect. cel mai greu a fost sa desfac colierul de la capatul dinspre calorifer. era intepenit de noroi. nu am avut nici o problema cu el de atunci.
succes.


edit: mai sus am scris bazindu-ma doar pe descrierea ta ("acel furtun care face legatura intre motor si instalatia de caldura ( furtunul pleaca din motor ca sa zic asa si se duce undeva sub bordul masinii").
uitindu-ma la poza, furtunul pare mai gros decit ce aveam eu. nu stiu daca merge furtunul de dacie.
  • Oana Ursascu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Merci de solutie o sa ma duc si la service Dacia sa incerc si asa. Conform acelei schite pe care au trimis-o cei de la Autototal (vezi desen) pare a fi furtunul nr.9 e singurul care s-ar incadra. Furtunul nu este f gros, sa zic ceva de dimensiunea unui capac de ceai "Lipton"(cred ca e mult zis). Sper sa se rez
Merci
seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR