Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut !

Se da un Opel Astra F, modelul de bara fara loc ptr proiectoare. In prima faza ma gandeam sa schimba bara din fata cu una care are atat locul cat si proiectoarele stoc, insa dupa ce am vazut ca aceste proiectoare stoc sunt destul de mici si nu foarte eficiente, am zis ca mai bine incerc sa gasesc ceva aftermarket care sa fie si bune. Motivul principal ptr care vreau sa le montez este acela ca Romania este o tara in care drumurile sunt intr-o vesnica constructie si cu ajutorul acestor proiectoare sper sa reusesc sa vad mai bine si in timp util craterele sau "trambulinele" din carosabil, faza scurta nefiind de ajuns de cele mai multe ori, drumurile fiind neiluminate si trasamentul lipsind cu desavarsire.

Avand in vedere acest aspect, as dori din partea voastra niste recoamdari ptr niste proiectoare, pe care sa le montez pe bara, dar in asa fel incat sa nu arate rau si sa fie si eficiente cat de cat. Am vazut niste modele cu led-uri, sunt bune de ceva, sau sunt doar de design ?!

Multumesc anticipat, ptr orice ajutor cat de mic !
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am montat unele "after" vezi poza


poti cumpara unele lunguietze,astfel sa se incadreze in lacasurile barii
le-am legat la butonul din stanga(blocul de lumini)are deja curent acolo,cel prevazut din fabrica pt poiectoare...
eu nu am avut alt buton,asa ca l-am mutat pe cel de ceata....am tras un fir prin bord,am pus releul in compartimentul dreapta,cel care are in el releul de bujii(diesel),am tras fire prin bara...si gata
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
octav13 - multumesc ptr raspuns !

Am gasit si eu acel tip de proiectoare, insa cand le vad asa mici stau si ma gandesc daca sunt si eficiente sau sunt doar de decor ?! Imi par mult prea mici ptr a da ceva lumina sincer sa fiu ! La ce distanta lumineaza si ai simtit o imbunatatire vizibila pe faza scurta dupa ce le-ai montat ?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:octav13 - multumesc ptr raspuns !

Am gasit si eu acel tip de proiectoare, insa cand le vad asa mici stau si ma gandesc daca sunt si eficiente sau sunt doar de decor ?! Imi par mult prea mici ptr a da ceva lumina sincer sa fiu ! La ce distanta lumineaza si ai simtit o imbunatatire vizibila pe faza scurta dupa ce le-ai montat ?

proiectoarele de turisme bat cam la max 10 metri in fata si partile masini....daca sunt galbene sunt f bune pt ceata..iar cele lunguietze sunt pt a creea o arie cat mai larga de vizibilitate dar nu sunt pt distantza
acele pe care le vezi pe astra mea sunt bunicele la ceata..au o lumina galben albastrui
daca vrei sa suplinesti faza scurta cumpara unele albe
daca vrei sa te duci dupa iepuri, recomand hella rotunde pt jeep-uri cam 1500 ron perechea... Laughing
PS:lumini mai smechere ca pe fosta dacie nu cred ca o sa mai am pe vreo masina opel sau altceva...
aveam dacia 1310 cu 4 faruri(4X 55W halogen + 2 proiectoare italiene din titan cu becuri tot halogen de 55w
deci :pe faza lunga+proiectoare aveam 330w reglate super bine...nu aveam nici un rival...la 300m trageam Tir-ul pe dreapta Cool... dar gata, ca am devenit nostalgic
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr sfaturi, voi cauta ceva proiectoare cu lumina alba.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cauta la Hella niste MicroDe... eu am din acelea si sunt super bune si bat excelent. Ca pret e undeva la 300-400 RON cutia cu tot ce iti trebuie ca sa le montezi: cablu, releu, intrerupator si becuri.
Eu am din acelea de 1 an si sunt super bune si sunt extra multumit.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr sfaturi !

Intr-un final am achizitionat niste proiectoare care folosesc becuri cu halogen de 55W. Ce mi-a placut la ele a fost faptul ca au carcasa metalica destul de solida, geamul este din sticla groasa, au forma de lacrima si arata foarte bine montate in bara. Nu retin acum exact cum se numeste producatorul, cutia fiind in masina. Am fost sa le montez, insa din care mi-a spus electricianul este un pic mai mult de lucru, ptr a trage instalatie noua si ptr ele, plus un buton separat in bord pe care am sa il iau de la shrot si am sa il montez in locul butonului cu led ptr alarma stoc. Pe butonul special destinat ptr proiectoare sunt legate si stopurile de ceata, si nu prea am chef sa le aprind pe amandoua odata, mai ales ca proietoarele vreau sa le folosesc si cand dau peste o sosea prost iluminata sau liniata.

Voi reveni cu poze si detalii, cand reusesc sa le montez pe masina.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Multumesc ptr sfaturi !

Am fost sa le montez, insa din care mi-a spus electricianul este un pic mai mult de lucru, ptr a trage instalatie noua si ptr ele, plus un buton separat in bord pe care am sa il iau de la shrot si am sa il montez in locul butonului cu led ptr alarma stoc. Pe butonul special destinat ptr proiectoare sunt legate si stopurile de ceata, si nu prea am chef sa le aprind pe amandoua odata, mai ales ca proietoarele vreau sa le folosesc si cand dau peste o sosea prost iluminata sau liniata.

Voi reveni cu poze si detalii, cand reusesc sa le montez pe masina.


nu ai ,2 lacasuri pt butoane?unu care are buton pt.lampile spate,si unul care nu are buton (masinile echipate cu proiectore stock),dar in schimb are mufa in spate.acolo poti pune un buton stock,tot de acolo tragi fir pt + pana la releu..
nu inteleg dc. a zis "electricianul "ca e mult de lucru Rolling Eyes nu cred ca mi-a luat mai mult de o ora montajul...
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:nu ai ,2 lacasuri pt butoane?unu care are buton pt.lampile spate,si unul care nu are buton (masinile echipate cu proiectore stock),dar in schimb are mufa in spate.acolo poti pune un buton stock,tot de acolo tragi fir pt + pana la releu..
nu inteleg dc. a zis "electricianul "ca e mult de lucru Rolling Eyes nu cred ca mi-a luat mai mult de o ora montajul...


Masina mea nu a fost echipata stoc cu proiectoare. In schimb langa butonul lampilor de ceata ptr spate, am o imitatie de buton cu un led in varful lui, care din cate am inteles este cel ptr alarma stoc, care sa iti semnalizeze cand este armata. Acel buton fals se poate scoate insa foarte usor, si probabil ca in locul lui voi gasi in buton functional pe care sa il montez si de acolo sa trag apoi instalatia la proiectoare.

Nu stiu de ce a spus electricianul ca este de lucru ptr ca eu cum nu ma pricep l-am crezut pe cuvant. Octav, tu spui ca exista instalatia completa ptr proiectoare ? Chiar si releul de comanda ? Poti sa fi putin mai explicit ?! Embarassed

Multumesc anticipat !
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu.deci: nu ai nici releu nici instalatie,dar ai acel semi-buton,adica ai curent in mufa din spate,curent care este in legatura cu blocul de lumini si o sa ai lumima la buton(dupa ce montezi unul)lumina de intensitate mica ,cat sa fie vizibila atunci cand aprinzi pozitiile,acel led o sa lumineze mai puternic cand ai sa aprinzi proiectoarele.
scoti mufa,tragi curent din ea si fir-ul i-l legi la releu(care este +) , o sa legi o (masa)ground pe caroseria masini la masa releului.
din releu pleci cu 2 fire + si - la proiectore...firul + tre sa inserieze plusurile proiectoarelor,la fel si cu minusul.
sper ca nu am gresit cu ceva.....

legat de led-ul pe care i-l ai tu ,nush ce sa zic sper ca nu e legat la mufa la care tre. sa te "legi"tu.
ai alarma pe astra ta?
butonul respectiv de care zici tu,NU este pt alarma,ci special pt proiestoare,poate martorul alarmei a fost montat ulterior in acel capacel fals.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o corectie mica pt octav 13. din relee pleci doar cu plusul celor 2 proiectoare. Asta ca sa tragi un singur fir, si ii faci dervatie stg dreapta. Masa sau minusul, cum vreti sa-i spuneti, i-l luati de la caroserie, de undeva din apropierea proiectoarelor. Referitor la partea cu butoanele si eu sunt de acord cu modificarea blocului de lumini. Nu stiu insa cum e la astra f insa la astra g eu l-am modificat. E super. Exista si 2 topicuri pe tema asta. Poate ajuta!
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am tras - de la suportul filtrului de motorina...nu prea gasesti masa sanatoasa in jurul barii...
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate ca ai dreptate insa e de preferat sa tragi din habitaclu in compartimentul motor un singur fir. Cauti sa legi minusul de undeva in apropierea proiectoarelor. in apropiere nu inseamna numai pe bara. Poti lua si de undeva de pe motor. Nu conteaza. Parte metalica sa fie si sa nu fie izolata de masa.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
scoti mufa,tragi curent din ea si fir-ul i-l legi la releu(care este +)
din releu pleci cu 2 fire + si - la proiectore...firul + tre sa inserieze plusurile proiectoarelor,la fel si cu minusul.
sper ca nu am gresit cu ceva.....


aici este vorba doar de un fir(+)
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
stiti ce zic eu?...
am o curiozitate...daca ledurile de la audi alea s6(proiectoarele)http://www.4tuning.ro/bazar/images/bazar/Skoda_Superb-TFL-1(1).jpg (spre ex pe scoda asta merge) ar da bine si daca s-ar putea monta pe un opel astra g?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.ro/bazar...koda_Superb-TFL-1(1).jpg
dupa cum o sa vedeti in linkul de mai sus...alea sunt leduri de audi pe o skoda...nu credeti ca ar da bine si pe un opel astra g?are cineva asa ceva ? sau a auzit ca s-ar putea monta....?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.ro/bazar...koda_Superb-TFL-1(1).jpg
dupa cum o sa vedeti in linkul de mai sus...alea sunt leduri de audi pe o skoda...nu credeti ca ar da bine si pe un opel astra g?are cineva asa ceva ? sau a auzit ca s-ar putea monta....?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc la toata lumea ptr raspunsuri, pana la urma am reusit sa gasesc niste proiectoare care sa imi plava si sa le si montez pe masina. Poze puteti vedea >>aici<<. De legat le-am legat temporar pe butonul care aprinde si lumina de ceata ptr spate. Urmeaza sa le pun un buton separat atunci cand am vreme sa gasesc unul, sau sa ma intalnesc cumva cu Botosu care ar avea unul pus deoparte Wink

In ce priveste calitatea proiectoarelor ... ma consider multumit de ele. Sunt fabricate din aluminiu, sticla din fara este destul de groasa, si ilumineaza destul de bine. De aburit nu se aburesc, pana acum par destul de ok, chiar si acum dupa aproape 2 luni de cand le-am pus sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR