Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe scurt:Am cumparat un alt motoras de far ca se arsese unul, iar cand l am scos nuca motorasului era introdusa intr un locas al oglinzii cum este normal.
ideea este ca nu mai reusesc sa l bag la loc in acel locas sau ce o fi si imi bate mai sus.
Am fortat dar nu f tare sa nu rup ceva. Are vreo smecherie ca nici nu vad in acea gaura.De demontat farul nu cred...pt. un motoras.
Multumesc,

PS: Da stiu, suna penibil dar nu mi iese....
Skip ads

  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Motoraºul se demonteazã prin rotire spre stânga cu 1/4 ture (un sfert de turã). ºi se monteazã în ordine inversã.
În manual scrie cã se poate demonta doar cu farul scos ºi pentru asta trebuie sã demontezi ºi bara de protecþie dupã ce dai jos apãrãtorile de noroi de la roþile faþã (aºa scrie în manual Very Happy ).
Dacã este loc ºi poþi ºi fãrã sã demontezi altceva... Baftã!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ok, mersi cred ca ai dreptate, va trebui sa demontez bara si farul sa pot monta acel motoras. Sad
Dar inainte voi incerca sa desfac becul de la faza scurta sa bag un deget pt. a tine contra sa intre nuca in acel locas.
Sper sa reusesc asa daca nu.....o sa inghet un pic!
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
de intrat intra destul de usor fara sa fortezi tare,doar il rasucesti usor, sau sa demontezi chiar atitea!si intradevar se deregleaza farul mai ales ca sigur celalalt motoras era pe alt reglaj.in motoras este un limitator de pozitie pt maxim sus.il desfaci pui limitatorul pe maxim sus si vei putea lasa mai jos farul din reglajul din masina.este mai complicat eu am dereglat rau farurile asa!
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe scurt:Am cumparat un alt motoras de far ca se arsese unul, iar cand l am scos nuca motorasului era introdusa intr un locas al oglinzii cum este normal.
ideea este ca nu mai reusesc sa l bag la loc in acel locas sau ce o fi si imi bate mai sus.
Am fortat dar nu f tare sa nu rup ceva. Are vreo smecherie ca nici nu vad in acea gaura.De demontat farul nu cred...pt. un motoras.
Multumesc,

PS: Da stiu, suna penibil dar nu mi iese....


Si eu m-am lovit de aceeasi problema. Cum ai rezolvat-o ? Ca si la mine farul bate mai sus, dar te rog ai rabdare cu mine si fii mai explicit cu procedura. Multumesc anticipat!
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In final cum a-ti montat motorasul? ...si eu ma lovesc de aceasta problema..nu pot sa il pun la loc in locasul acela ! detalii va rog!
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit dupa ce am pipait cu degetul sau cu o surubelnita daca ai degetul foarte gros, in gaura unde intra motorasul si am constatat ca daca misti in sus si in jos oglinda farului, manevrand-o din soclul becurilor farului, la un moment dat in gaura motorasului simti un jgheab (sau un sant cu doua buze laterale). Acolo trebuie sa intre prin glisare laterala capul sferic al motorasul printr-o miscare laterala (nu mai stiu daca de la drepta la stinga sau invers). Dupa ce capul sferic a intrat in jgheab rasucesti motorasul in soclu si GATA!
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. sunt de la frontieristi si va deranjez cu o intrebare: stiti daca se potrivesc si la frontera din 2001, sunt pt. dreapta- stinga, cam cit costa si de unde ? intreb asta fiindca am si eu pe stinga un motoras care merge (il aud cum zumzaie) dar farul nu se regleaza. va multumesc anticipat.
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am reusit si eu sa bag motorasu cu ajutorul unui membru clubopelCT...dar oglinda tot dereglata e ...i-a sunat ceasu Very Happy..gata dus Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR