Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • mihaicalinescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un opel tigra, si m-ar interesa, cam ce piese sunt compatibile de la celelalte modele de opel.a facut cineva asemenea operatiuni?
am inteles ca ar fi ceva compatibilitati cu opelul corsa...dar, astept parerile celor avizati.multumesc Smile
Skip ads

  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mihaicalinescu a scris:am un opel tigra, si m-ar interesa, cam ce piese sunt compatibile de la celelalte modele de opel.a facut cineva asemenea operatiuni?
am inteles ca ar fi ceva compatibilitati cu opelul corsa...dar, astept parerile celor avizati.multumesc Smile


Chiar conteaza asa de mult? Sunt Opel ambele. Preturile sunt la fel la piese, care e rostul corcirii de piese? ... ma rog
N-am vrut sa te deranjez dar nu am inteles rostul intrebarii. Daca vorbeai de o piesa anume si nu gaseai de tigra dar gaseai de corsa atunci intelegeam.
Bafta, si iarta-ma daca am fost rau
  • mihaicalinescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
catalin4u24 a scris:Chiar conteaza asa de mult? Sunt Opel ambele. Preturile sunt la fel la piese, care e rostul corcirii de piese? ... ma rog
N-am vrut sa te deranjez dar nu am inteles rostul intrebarii. Daca vorbeai de o piesa anume si nu gaseai de tigra dar gaseai de corsa atunci intelegeam.
Bafta, si iarta-ma daca am fost rau

spre exemplu, as dori sa-mi pun suspensii sport...si de tigra, nu gasesc.... merg de la opel corsa?
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
imposibil sa nu gasesti Smile mi-am luat chiar eu acum 1 luna Smile suspensii sport gaz :> cauta la importatori.. sau pe net
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gasesti suspensii sport, dar trebuie sa cauti . Vezi la FK Automotive si multi alti producatori .

Am trecut si eu de ceva timp pe suspensii sport(arcuri+amortizoare) , diferenta e foarte mare . Daca doresti confort lasa-le pe cele standard , cu cele sport vei simti orice denivelare,pietricica . In schimb cu cele sport vei castiga la capitolul stabilitate,manevrabilitate plus ca schimba look-ul masinii .
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
piesele tigra sunt de fapt piese pt corsa tip b.Deci nu e nici o diferenta intre aceste 2 modeluri!
  • maverick1970

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
te contrazic inseamna ca un te-ai lovit de modificar, si anume la filete la piulite la suruburi la capete de bara si la multe altele ,corsa e cu pas mare!
  • mihaicalinescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Gasesti suspensii sport, dar trebuie sa cauti . Vezi la FK Automotive si multi alti producatori .

Am trecut si eu de ceva timp pe suspensii sport(arcuri+amortizoare) , diferenta e foarte mare . Daca doresti confort lasa-le pe cele standard , cu cele sport vei simti orice denivelare,pietricica . In schimb cu cele sport vei castiga la capitolul stabilitate,manevrabilitate plus ca schimba look-ul masinii .

si daca ii pun suspensii sport, ceva flanse distantiere, si niste roti mai late, cam cat castig la capitolul stabilitate? a facut careva din voi asemenea operatii? mie personal, mi se pare o masina nervoasa...dar, prea usoara si instabila in curbe... m-ar mai interesa daca stie careva de cumparat faruri de tunning si pana la ce latime a cauciucurilor se poate umbla, fara a "evaza" aripile. merci Very Happy
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci, eu mi-am pus suspensie sport, a coborat-o mult(nu stiu sa-ti zic in cm) si distantiere de aprox. 4mm pe fata deoarece atingea cauciucul in arc .

Am castigat mult la capitolul stabilitate, mai putin confort dar nu ma deranjeaza . Eu am pe fata si pe spate cauciucuri 195/55/r15 pe jante de 15", latime 6,5 j .

Pe fata poti pune lejer 205, pe spate 225 . Daca pui distantiere merg si cauciucuri mai late insa nu vad rostul .

Faruri se gasesc la noi, la firmele care importa elemente de tuning undeva in jurul sumei de 190-200euro(cele cu angel eyes cu fundal negru sau crom) . Stopuri clare de asemenea in jurul sumei de 350-400ron perechea.

Deja am fost Off Topic , daca vrei deschide un topic dedicat acestui subiect(suspensii,jante,cauciucuri pe tigra) si discutam acolo .
  • mihaicalinescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Deci, eu mi-am pus suspensie sport, a coborat-o mult(nu stiu sa-ti zic in cm) si distantiere de aprox. 4mm pe fata deoarece atingea cauciucul in arc .

Am castigat mult la capitolul stabilitate, mai putin confort dar nu ma deranjeaza . Eu am pe fata si pe spate cauciucuri 195/55/r15 pe jante de 15", latime 6,5 j .

Pe fata poti pune lejer 205, pe spate 225 . Daca pui distantiere merg si cauciucuri mai late insa nu vad rostul .

Faruri se gasesc la noi, la firmele care importa elemente de tuning undeva in jurul sumei de 190-200euro(cele cu angel eyes cu fundal negru sau crom) . Stopuri clare de asemenea in jurul sumei de 350-400ron perechea.

Deja am fost Off Topic , daca vrei deschide un topic dedicat acestui subiect(suspensii,jante,cauciucuri pe tigra) si discutam acolo .

am incercat sa dechid un nou topic,dar nu reusesc...sunt prea "mik" pe forumul asta, ca sa pot... nici profilul nu ti-l pot accesa, ca sa-ti aflu id-ul de mess... te rog lasa-mi tu un mesaj cu id-ul tau, si vb pe mess, am sa intreb multe, si nu am pe cine... merci Embarassed
  • gr03xrb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Tigra 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
care ma ajuta cu o informatie, se potriveste trapa de calibra la tigra?
merci anticipat
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare si eu , jantele de pe Tigra cu ale carei masini se potrivesc pt a face schimb ! ?
Skip ads

  • gr03xrb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Tigra 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu ma intereseaza schimb!
  • SuperGirl

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema. Am o Tigra din 2005 si la 1 luna dupa ce am luat-o a inceput sa-mi faca probleme cu geamul stanga pana la un moment dat nu s-a mai ridicat deloc. Am fost cu ea la Opel si mi-au zis ca e stricata macaraua, dar ca ea nu se poate schimba separat si tot ansamblul ma costa 20 mil (numai piese). Intrebarea era: oare se potriveste nenorocirea asta cu una de la alt opel (poate o Corsa?) ca ma gandesc sa caut pe la dezmembrari si sunt sanse mici sa gasesc Tigra.
Merci si scuze exprimarea d "blonda" (oricum, sunt bruneta).
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
gr03xrb a scris:nu ma intereseaza schimb!

mai inteles gresit ! . exprimarea mea nu a fost cea mai fericita !


Intrebam ce distanta au jantele de TIgra intre prezoane , cu ale carei masini se potrivesc !

exemplu: Jantele de pe Tigra se potrivesc cu cele de pe Corsa .... sau vectra ... sau stiu eu ! ......


stie cineva ?
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vialy a scris:
gr03xrb a scris:nu ma intereseaza schimb!

mai inteles gresit ! . exprimarea mea nu a fost cea mai fericita !


Intrebam ce distanta au jantele de TIgra intre prezoane , cu ale carei masini se potrivesc !

exemplu: Jantele de pe Tigra se potrivesc cu cele de pe Corsa .... sau vectra ... sau stiu eu ! ......


stie cineva ?


se potrivesc alea de 4x100 la urmatoarele:kadet,corsa,vectra a, vectra b, tigra shi nu mai enumar ca nu are rost la opel in mod normal toate jantele au fost de 4x100 bafta!
  • gr03xrb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Tigra 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
janta de vectra A si B are 5 prezoane celelalte opeluri au 4 si se potrivesc Rolling Eyes
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Laughing
Pe Tigra A poti pune orice fel de jante , important ca distanta intre prezoane sa fie 4x100.
Pot fi de pe VW Vento, Fiat Punto si lista poate continua.
Fii atent la latimea jentii ca nu cumva sa iti atinga in aripa, daca imi amintesc bine cele cu care venea din fabrica erau de 5,5J sau 6,5 J si de asemenea la valoarea ET-ului.
De asemenea, de vazut diametrul gaurii centrale (central bore). E posibil sa ai nevoie de inele de centrare daca pui jante aftermarket.

Nu mai dezbateti atat problema, vectra a,b,c,d...
  • vialy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.4 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ok ms mult !

apropo am fost la un centru de piese auto noi si pot sa va spun cateva preturi ca sa va faceti o idee " eu sunt din craiova " :
pompa de apa - 120 ron
telescop fatza - 240 Ron/buc
telescop spate - 180 ron/buc
distributia :
rola ghidaj intinzatoare 1. 126 Ron
2. 84 Ron
3. 85 Ron
curea distributie 80 Ron
filtru ulei - 10 Ron
filtru de aer - 32 Ron

ce parere aveti de preturile astea ? mie mi se par acceptabile , chiar bune !
  • vlad_panda

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut! intereseaza pe cineva suspensii sport pentru tigra la un pret acceptabil ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR