Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca ati auzit cu totii ca s-a initiat un protest pe net impotriva achitarii puscasului marin care l-a ucis pe Teo Peter de la Compact.
Daca nu ati facut-o deja, intrati pe adesa asta si subscrieti petitiei impotriva puscasului criminal.
http://www.petitiononline.c...200/petition.html
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca este sa fim corecti ar trebui sa mai initiem inca alte cateva proteste, dar, nu-i asa, astia sunt de-ai nostri.
Suntem viteji ce sa spun si da bine la nationalism.
Nu este bine ca a scapat nepedepsit, dar justitia, in State, se face dupa dovezi si depinde si ce avocat ai.
In rest Dumnezeu sa-l odihneasca pe Teo Petre si sa-l pedepseasca El pe american.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu. Si as putea incepe cu sotia ilustrului poet de curte, Adrian Paunescu, care nu a facut nici o zi de puscarie desi a omorat doi oameni. Ma rog, a luat in crestere copilul ramas orfan, dar dupa cate stiu eu asta nu scuza nimic, nici legal nici moral.

Faptul ca Teo Peter a murit in acel accident e regretabil, fara doar si poate. Dar sa ne aprindem mai tare doar ca vinovatul e american...mi se pare deplasat. Sunt inca cai de atac: poate fi judecat si in absenta in Romania, condamnat pe baza dovezilor, si apoi dat in urmarire generala.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cazul sotiei lui paunescu este total diferit fata de cel al americanului:
in acel caz aia a fost gasita vinovata; in cazul americanului, nici macar nu a fost gasit vinovat ba inca am auzit ca s-ar fi demonstrat la acel simulacru de proces ca teo nici nu era in masina lovita de american.
este o prostie ca se incearca sa se faca asemanari intre cele 2 cazuri. mai departe - suntem exterm de revoltati pt. multi dintre romani credeam ca america era tara unde dreptatea "era la ea acasa" cum se spune. acum vedem ca si acolo mai abitir decat in alte parti justitia are mai multe fete. ce s-a intamplat acolo nu arata decat aroganta tipic americana, fata de celelalte natiuni, aroganta pt. care sunt acum pedepsiti peste tot in lume americanii. partea proasta este ca sunt pedepsiti si americani nevinovati. sa le fie rusine (daca au) ca au lasat sa se intample asa ceva!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Justitia americana se bazeaza pe niste reguli clare, care in cazul de fatza s-au aplicat intocmai: orice individ este nevinovat pana la proba contrarie si poate fi declarat vinovat numai dupa un proces. Decizia intr-un proces se bazeaza pe dovezi. Daca justitia romana a fost incapabila sa aduca dovezi pertinente, asta deja nu mai e problema americanilor, ci a noastra.

Personal, consider ca e mai grav sa fii gasit vinovat si nu platesti decat sa nu fii gasit vinovat, daca asta spun dovezile. Daca asta e considerata prostie...ok.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
mare atentie la stirile presentate pe canalele romanesti. de cele mai multe ori se combina lipsa profesionalismului cu dezinteresul, presarat pe alocuri cu traduceri proaste.

ma bucur sa vad ca mai exista si oameni care resusesc sa treaca de atitudinea bulevardisata a presei romane si sa isi formeze pareri echlibrate.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cum a zis si ion cristoiu, daca nu ma insel, pt americani noi suntem toti doar niste colonii.
trist, dar cam are dreptate.
eu in locul lui basescu le dadeam 48 de ore sa-l trimita in romania la proces, sau sa se care cu totii afara din romania. e nesimtzire si tupeu maxim ce fac ei.
btw, nici nu ascult compact, e doar o chestie de moralitate care ma revolta
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De ce atitudinea asta imi aduce aminte de catelul ala mic care latra viteaz de dupa gard, asta pana isi da seama ca a ajuns la o spartura in gard care nu-l mai apara si fuge speriat? Smile
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mai draga dodo_13 dupa cate stiu nu procuratura romana a fost partea acuzatoare in cazul lui Teo ci cea americana care a venit aici sa stranga dovezi, cam un an de zile a durat chestia asta, iar daca taximetristul ala nu a vrut sa depuna marturie cred ca se gaseau alte cateva zeci de martori care sa faca asta, problema e ca procurorii americani n-au vrut sa stranga dovezi. asa fac si la ei? parca exista si o chestie prin care poti sa-l acuzi de tainuire de dovezi pe cel care nu vrea sa depuna marturie. daca era un american omorat in locul lui Teo pun pariu ca gaseau gramezi de dovezi incriminatorii. nu te mai pune de craca asa aiurea, justitia americana a dat-o in bara rau de tot in cazul asta. sa le fie rusine!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Procuratura americana nu aduna dovezi in Romania, pentru simplul motiv ca nu are dreptul acesta. Procuratura americana are dreptul sa ceara probe procuraturii romane si este obligata sa le foloseasca, in cazul unui proces. Si daca partea romana si-ar fi facut cu adevarat treaba, nu ar fi existat nici o urma de indoiala ca in taxiu era intradevar Teo Peter. Dar dupa cum stim noi politia romana, pun pariu ca constatarea a fost de mantuiala si au aparut cateva vicii de procedura (cum s-a mai intamplat de atatea ori). De asemenea, sunt convins ca s-au facut o mie de acte pana cand dovezile, asa viciate cum au fost, au ajuns la partea americana.

ATENTIE: cred cu tarie ca americanul e vinovat si ca trebuie sa raspunda legal, ca toti ceilalti oameni de pe planeta asta. De asemenea, cu greu pot fi numit pro-american, cei care ma cunosc o stiu prea bine. Dar legea e lege, si unde-i lege, nu-i tocmeala.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Baietii hai sa fim seriosi... Statul roman nu protejeaza romanii si nici interesele plebei ci doar interesele lor a acelor cativa oameni. Dati-mi un exemplu de protectie sociala real aplicat si il mananc. Daca statul ar avea grija de noi nu ne-am mai gandi sa plecam din romanica..... parerea mea.
Apropo de Teo Peter este regretabil in primul rand ca statul nu s-a inplicat de la inceput in aceasta ancheta dar acum dupa ce a iesit scandal ofera ajutor familiei. Va spun ca nu se va intampla nimic pt ca politica externa a Romaniei este de a-i pupa la oo pe americanii astia de c**

Sper ca nu am ofensat pe vreun pro-american dar eu nu-i inghit nici cu un kil de lamai.

si mai ganditi-va daca ar fi fost invers roman sa faca accident mortal la ei ar fi plecat a doua zi omu in RO? nu prea cred. il bagau adanc......
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca este asa cum spui tu (nu te contrazic pt. ca nu stiu) de ce dracu au mai venit procurorii aia americani aici? puteau sa le trimita prin posta amaratii astia ai nostri probele.
oricum: daca tu zici ca americanul este vinovat (asa cum zic si eu) si el in urma procesului a iesit nevinovat inseamna ca legea (legile) sunt strambe si nu fac dreptate cum ar trebui, rezulta automat ca ceva trebuie schimbat.
pe de alta parte din ce zici tu reiese ca procuratura (partea) romana ar fi vinovatul principal, cum dracu a mai avut tupeul, procurorul general al romaniei sa se arate revoltat de rezultatul procesului.
sunt niste chestii care nu prea se potrivesc aici.
continui sa cred ca "s-au inchis cam multi ochi" in acest caz, dinspre partea americana.
treaba aia acceptata de guvernantii romani cum ca soldatii americani sa fie judecati la ei in tara mie mi se pare de neacceptat. probabil in acel acord sunt bagate o seama de lucruri menite sa ingreuneze procesele tocmai ca sa fie in folosul unora ca cel care l-a omorat pe Teo.
sa le fie rusine!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa o lasati balta....pana nu o vad pe sotia lu' Paunescu la bulau...care a ucis trei oameni si a nenorocit pe al 4-lea....sa ne fie rusine noua, ca romani..ce mare branza ca a avut verdict de vinovata, dak a fost pedepsita cu 3 ani cu suspendare...si daca a infiat-o pe fetita...credeti ca o sa ii inlocuiasca familia pierduta?
Eu cred ca nici macar nu o sa isi dea silinta, iar biata fata o sa fie tratata ca o sluga, cersetor...sau mai stiu eu cum....Hai sa ne vedem intai barna din ochii nostri inainte de a vocifera despre paiul americanilor....sau chiar daca am striga....cui o sa ii pese...daca am reusi sa ii facem sa le pese...in cel mai fericit caz, am fi un al doilea Kuweit...si toata UE o sa fie de partea lor, din fericire nu avem resurse care sa ii tenteze...si nu stiu de ce sunteti asa intrigati...societatea americana s-a format din toata scursura Europei: puscariasi, hoti neprinsi, prostituate...care ori au fost deportati ori au fugit in America
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Se crease un precedent periculos Cool, citisem pe undeva ca tot asa, un angajat al armatei americane se plimba ??? cu un avion din dotare si a agatat cablurile unui teleferic intr-o statiune din Italia; 20 de morti, el bine-mersi, cazul a fost clasat, nici macar rudele decedatilor nu au fost despagubite Cool. Si totusi vorbim de Italia, deci....Sad

Sunt curios cum au pledat avocatii individului: "Onorata instanta, cu respect intrebam, ce naiba cautau acei oameni in teleferic????" O gluma sinistra....
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
acest post se cheama Teo Peter si postam aici ca sa ne aratam sau nu indignati de dreptatea impartita de americani in cazul asta, daca vreti sa ne aratam opinia in cazul sotiei lu paunescu faceti un post pe tema asta si o sa postam si acolo aratandu-ne sau nu pozitia fata de cazul ala, eu unul la vremea respectiva am fost la fel de indignat si in cazul ala.
nu castigi nimic aratandu-ti indignarea doar ti-o arati si atat, sa stie si altii de ce parte esti.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
e adevarat ca se pleaca de la prezumtia de nevinovatie. pentru a scoate adevarul la iveala trebuie ca cele doua parti (acuzarea si apararea) sa aduca dovezi, iar in cazul de fata nu vad ce motivatie (afara de cea morala) ar fi avut acuzarea sa dovedeasca ca un concetatean de-al lor a omorat un cetatean strain dintr-o tara considerata inferioara. cum ar fi pt noi congo, somalia, mai stiu eu... si plecand de aici au cautat o chichita cu care sa-l scoata nevinovat. au studiat probele si au descoperit ca romanii nu au specificat cu litere mari ca Teo Peter era in masina. Cred ca daca vroiau demonstrau ca poate ca nu era nici taximetristul, masina mergea singura.

Cat despre cazul Paunescu, cred ca au fost 3 morti si ce-i mai grav toata familia unui copil care a scapat cu multa sansa. Impact frontal intre Dacia SN si Jeep cred ca nu mai merita comentarii. Daca nici de la inaltimea aia nu poti sa apreciezi o depasire...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si de ce e teo peter asa de special. nu e nici prima si nici ultima victima a soldatilor americani in ro. au fost pana la el 2 cazuri de genu asta in constanta....si nimeni nu mai zice nimic. or sa mai fie.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asa cum stiti statul roman a semnat un acord cu SUA si de aici incolo... sunt vorbe in vint.
apoi, semnul nu era vizibil ca si atitea alte semne de pe soselele patriei.
daca avem cea mai proasta infrastuctura este normal sa se intimple asa si aia sa dea vina tot pe noi.
acesta a fost un caz in care a fost implicat un nume cunoscut dar citi oameni mor din cauza celor care gestioneaza toata treaba.
si apoi mai este o problema : cei ce au anchetat cazul in romania nu sunt invatati sa ia o decizie singuri, ea trebuie sa vina de sus de undeva,ei bietii de ei au facut scoala in vremea cind erai din start vinovat nu mai trebuiau sa caute si sa gaseasca dovezi imbatabile.
si inca o chestie ,cistiga ceva anchetatorul roman daca facea un dosar beton? ( asta in cazul in care stia ce sa faca)atunci ce-i trebuie bataie de cap.
INCOMPETENTA si DEZINTERES.
parerea mea!
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ealex a scris:cum a zis si ion cristoiu, daca nu ma insel, pt americani noi suntem toti doar niste colonii.
trist, dar cam are dreptate.


mare dreptate. suntem prea mici.....din pacate.....
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt convins ca avocatii americani au apelat la fel si fel de tertipuri legale ?? cu scopul de a-l scoate basma curata pe acel individ, dar pana la a ajunge la ideea ca Teo nu se afla in masina sau mai rau, ca aceste era deja mort, intrece orice limita a cinismului sau mai degraba a bunului simt (asta coroborata si cu slaba pregatire a partii acuzatoare, care nu s-a ridicat la nivelul procesului) Cool. Au fost create atatea precedente, trebuia sa se stie de la bun inceput ca se va lupta cu un colos....trebuiau deci luate toate masurile in cauza.... Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR