Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Masina din 2001, mers normal cu ea din cand in cand cate o carje se se mai desfunde tevile. Motorina numai de peco, nu am bagat aditivi niciodata, nu consuma ulei. Azi i-am dat putin talpa, m-am duc cu I a pana aproape de 4000 si a II la 3800 cam asa sa aprins masinuta cu cheita si in spatele meu nori de fum, dar ce nori nici la camioanele alea vechi nu vezi asa si un fum maroniu nu negru. Motorul tragea in continuare nu a dar socuri sau orice altceva. Am lasat-o moale am mai mers putin dupa care am repetat faza, sa aprins dinou beculetu cu cheita dar fara fum de data asta, nu am mai incercat mai departe.
Ce ma sperie este de ce a scos acel fum, am mai vazut la masini care scot fum dar nu pot compara cu nimic poate doar cu un cauciuc de camion care arde cu flacari mari si fumul care se ridica in sus asa aveam eu in spate poate chiar mai mult. Nu exagerez absolut deloc. Ce sa intamplat acolo ?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Norii aia de fum imens, pot insemna doar motorina nearsa. Cauzele pot fi multiple. Injectoare bulite, egr blocat, debitmetru dus.. Trebuie musai pusa pe tester.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cam tarziu vin cu cauza dar poate ajuta si pe altcineva. Inculpatul era senzorul crankshaft si care dupa spusele mecanicului cand acela nu mai facea servici calculatorul nu mai vedea turatia motorului si baga motorica cu caldarea in camera si ce nu se ardea o dadea pe galeria incinsa si de aici fumul imens si mirosul de nesuportat. Am inlocuit senzorul respectiv si totul e ok acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR