Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • crok
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 13 Dec 2007
  • Astra 2001 y17 dti
  • Bucuresti
  • crok

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am o Astra G/2001, motor 1,7 y dti. De cateva zile mi se aprinde martorul de service iar la un moment dat cu pedala de frana apasata nu se mai oprea motorul, cheia iesea din contact, o bagam la loc si motorul se opreste abia cand eliberez pedala de frana.Mai e o problema "acceleratie intirziata"
oferiti-mi cateva informatii inainte de a ajunge cu ea la service.
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ai pune si tu o locatie sa stim de unde esti,am putea sa te ajutam cu un sfat unde sa faci o diagnoza pentru a vedea codurile de eroare.pentru problema cu frina si motorul care nu se opreste,poti incerca ceva : scoti cele 2 becuri de frina de pe spate si vezi daca mai ai aceasta problema.daca nu ,inseamna ca ai pe unde un scurt sau cineva a facut o modificare la instalatia electrica,iar de acea "acceleratie intirziata" poti sa incerci cu un alt debitmetru de la o masina care merge bine si vezi daca sint diferente.
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
crok, cumva cand apesi pedala de frana ti se aprind si becurile de ceata atunci cand acestea sunt stinse? Ai vreo modificare (punte la tripla) facuta in acest scop? Ca asa s-ar explica fenomenul. Iar ceea ce ai descris se intampla cand ai si faza scurta si ceata aprinse? Daca asa stau lucrurile te pot ajuta. A doua problema s-ar putea sa se rezolve de la sine dupa ce o rezolvi pe prima daca am intuit corect.
  • crok
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 13 Dec 2007
  • Astra 2001 y17 dti
  • Bucuresti
  • crok

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cornel_02 a scris:crok, cumva cand apesi pedala de frana ti se aprind si becurile de ceata atunci cand acestea sunt stinse? Ai vreo modificare (punte la tripla) facuta in acest scop? Ca asa s-ar explica fenomenul. Iar ceea ce ai descris se intampla cand ai si faza scurta si ceata aprinse? Daca asa stau lucrurile te pot ajuta. A doua problema s-ar putea sa se rezolve de la sine dupa ce o rezolvi pe prima daca am intuit corect.

Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
scoate becurile de frina de pe spate si vezi dc mai apare aceasta problema..
  • crok
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 13 Dec 2007
  • Astra 2001 y17 dti
  • Bucuresti
  • crok

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pt Cornel_02 si CATA26BCN.Nu are nici o modificare la instalatia electrica, toate luminile functioneaza pe comenzile lor, este adevarat in ultimul timp am inlocuit 2 becuri la lampile de stop pe frana.Dupa ce am citit mesajele voastre am facut verificari si chestia cu motorul care nu se mai opreste o face cu faza de intalnire aprinsa. Inca nu am avut timp sa ma ocup mai mult de ea. Despre debitmetru stiu ca atunci cand incepe sa faca figuri motorul incepe sa piarda din putere, nu mai poti baga piciorul pentru ca ea face ce poate debitmetrul.
crok Bucuresti
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Degeaba ai verificat daca nu ai scos becurile de la stopul pe frana asa cum ti-a zis cata26bcn. Scoatele pentru proba si ai sa vezi ca nu mai face. Compara-le cu cele arse, vechi, e posibil sa nu fie identice. Sigur e de acolo.
Succes.
  • crok
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 13 Dec 2007
  • Astra 2001 y17 dti
  • Bucuresti
  • crok

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Cornel-02 si Cata26BCN. Merci baieti. Problema cu motorul care nu se mai oprea s-a rezolvat, un scurt intr-un bec de stop pe frana.
  • g3org3

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti sunt g3org3 din ploiesti am luat un astra din 2002 adus din olanda n-am avut probleme cu el dar de o luna se tot aprinde becul de la frana de mana din bord cand calc pedala de frana si se aprinde cateodata si in timpul mersului dar daca demarez cu masina cand se aprinde in timpul mesrului se stinge am tras de maneta de frana de mana merge becul raspunde la comutator imi puteti spune ce se intampla va multumesc
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
verifica cablajul si intrerupatorul de la frina de mina.
  • g3org3

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:verifica cablajul si intrerupatorul de la frina de mina.

ms dar am descoperit problema era de la lichidul de frana sau tocit placutele si a sczut nivelul lichidului in vas ms oricum
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR