Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
livakhe1 a scris:schimbi garnitura de chiuloasa si mergi circa 500 de km. dupa aceea se stringe cat trebuie cu cheie dinamometrica.

Asa faceai tu probabil la Dacie. Poate nu ai bagat de seama, aici e vorba de Z22SE!

@CATA26BCN: Ai dreptate, e singura explicatie logica.
Skip ads

  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar,mie,toate sursele(neoficiale)imi arata ca 100% chiuloasa este sparta si ma sfatuiesc sa am mare grija,ca nu cumva sa mi-o repare pe asta sparta.Eu ma indoiesc sa se preteze la asa ceva cei de la opel(spania),nu stiu ce sa zic...Oare sa se preteze la asa ceva?
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cind e vorba de bani.....sti vorba aia,frata frate dar brinza pe bani...
ai grija fa-ti niste semne la chiuloasa de pe masina,asa o sa fii sigur ca au schimbat-o.
  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar,astazi am primit raspunsul oficial de la service:chiuloasa sparta.Maine dupa-amiaza,ma voi duce din nou sa imi spuna mai multe amanunte...(in primul rand cat va dura reparatia).Sarbatori fericite tuturor.
Skip ads

  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si inca mai dureaza reparatia...oofff,de maine,se intra pe ultima suta de metrii si din cauza sarbatorilor,in spania au fost pana astazi sarbatori.sper ca saptamana asta care vine,sa fie gata,dar nu stiu ce sa fac,sa plec la drum pana in romania,cu reparatia asta proaspata(chiuloasa schimbata)?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La intrebarea asta te pot lamuri doar cei de la service-ul unde o repari. Daca sunt necesare interventii la scurt timp dupa montare (gen strangere a chiuloasei) in mod sigur nu poti pleca in ro.
  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am inteles,mersi mult...
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oricum,la o astfel de reparatie se da o garantie si piese si manopera,macar 6 luni,dc e facuta reparatia intr-o reprezentanta.
Skip ads

  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
imi cer miiiii de scuze ca nu v-am mai tinut la curent,dar,va vine sa credeti,sau nu,aseara am reusit sa iau masina de la service.atat a durat in spania sa schimbe chiuloasa la masina mea(de pe 17 decembrie si pana ieri)acum nu stiu ce sa mai zic.cei de la service,nu au mai spus nimic in legatura cu o eventuala revenire pentru interventii suplimentare.rog cunoscatotii sa ma ajute cu o informatie:aceasta interventie(chiuloasa schimbata,noua)ma ajuta la ceva,in cazul in care vreau sa vand masina,sau trebuie sa nu mai spun la nimeni asa ceva?va multumesc si astept un raspuns
  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Masina functioneaza impecabil,mai bine ca noua,nu ma asteptam.Mi-am depasit si recordul de viteza,de la 210 km/h,la 217 km/h.Sunt foarte incantat(totul a costat 1990 euro.Bafta multa tuturor.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Totul e bine cand se termina cu bine. Dupa atatea zile de servisare cred ca era normal sa faca treaba buna.
  • ketymyky

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
invazia de masini noi si interesul scazut pentru service,se fac resimtite si aici,cu mari regrete,va spun ca sunt foarte dezamagit de felul cum se rezolva o problema de service.timpul,asta este problema...practic,lucrarea la masina mea,tot 3 zile a durat...(2 luni a stat degeaba intr-un colt,in service).asta este,mare pacat,chiar nu avem ce face,decat sa ne conformam...
Skip ads

  • LElenaBunduc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Buna. Am aceeasi problemã,doar ca la 1. Cand a scos injectoarele pentru verificare,in primul (dupa ce a fost "aspirata" ) imi curgea antigel. In motor si furtunul spre turbina+evacuare avea spuma alba. Prezenta apei in motor . Am desfãcut motorul,era plin de "pãmânt" cu ulei in douã. Mecanicul zice ca si turbosuflanta e varzã..😔
Scuzați ca nu știu sa ma exprim in termeni mecanici,dar încerc.😐 s-a scos baia de ulei..chiuloasa si am ajuns la pistoane,pistonul 1 la invartirea distrib ramanea un pic in urmã. Cand a scos pistonul1 ,cuzinetul nici nu mai exista. Precizez ca la inceput simptomele au fost: bataie la motor,mai mult in partea stângã,pistonul 1.
Nu mai trãgea,la turatii mai mari,mai tare se auzea. Precizez ca segmentii de la piston erau ok. O sa va trimit si poze.
In final mi s a spus ca va tb sa schimb motorul. Nu stiu ce sa fac, sunt pentru prima data cu masina la mecanic. Ce as putea face? As putea sa fac motorul ãsta sau sa iau unul sh? Am un opel astra g 2000/ Y17Dti.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR