Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra parerea mea este sa cauti pe forum si ai sa vezi ca este un coleg care se ocupa cu servodirectii , este cel mai in masura sa-ti dea raspunsuri corecte ,cauta-l cu numele de Trami sauintra pe servodirectii.com .
Skip ads

  • zetu mircea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: adjud,jud.vrancea
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
acelasi lucru l-am patit si eu .de fapt uleiul scurs este de la caseta de directie care nu poate fi reparata nu gasesti chit .ca atare o caseta noua ori una sh pe care eu sub 250 e nu am gasit-o .
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kosovaru11 - sper sa nu fie pompa, dar daca este voi incerca sa gasesc la SH una, si norocul este ca am un cunoscut care aduce opeluri la dezmembrat, o sa incerc la el, poate ies mai bine.

Visse - multumesc mult ptr sfat, voi lua legatura cu omul, poate ma lamureste ! Multumesc incaodata !


zetu mircea - nu prea are cum sa fie de la caseta de directie in cazul meu, motivul este ca la mine curge de sub pompa, sau ma rog in zona aia, si curge tare, nu curge in zona casetei de directie. De acolo nu se vede a fi vreo pierdere !

In final multumesc inca odata la toata lumea ptr feedback, si va tin la curent cu ce rezolv !
Cu respect,
Mircea !
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca este pompa de servo-si potzi si tu da jos cureaua de pe ea,sa vezi
jocul si locul scurgerii-atunci costul este 5,6 milioane noua,cu restituirea
celei vechi-in stare completa,adica cu fulia pe ea.producator delco-remy,
12 luni garantzie.

ai schimbat la vreo revizie uleiul de servo?ca altfel acolo e un cocteil de
particule metalice in ulei obosit care circula in caseta de directzie ,putind sa o afecteze.

daca e caseta-se poate si aia,dar e mai costisitor.
Skip ads

  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat caseta de directie second-hand...si m-a costat vreo 3 mil acum 1 an de la dezmembrari - asta fiind cea mai ieftina; iar cea mai scumpa ar fi fost de aprox 12 mil (piesa noua )
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris: Poate fi chiar pompa de servo, sau este vorba doar de o garnitura/furtun ?
Cat ar putea costa o asemenea pompa la second hand, ca noua imi este teama sa ma gandesc.

Cred ca-i vorba de simeringul pompei, care a imbatranit sau chiar s-a inmuiat (dizolvat). vezi poze
O pompa second hand (neverificata) nu recomand pt ca poate fi chiar mai proasta decat a ta, poate avea un simering la fel de batran, un rulment aproape dus, un stator uzat sau o valva foarte zgariata.
Sfatul meu este ori sa schimbi simeringul la a ta, ori sa iei una reconditionata, cu garantie. Si pentru ca tot s-au dat niste exemple de preturi, eu am pompele reconditionate la 3,6 mil, iar pe cele noi la cca 6,8 mil.
Pentru faptul ca ai mers cativa kilometri fara ulei nu trebuie sa-ti faci griji, nu s-a stricat nimic.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mda ... pompa de servo este Sad Motivul s-a vazut destul de repede, a sarit un surub si din cauza vibratiilor s-a fisurat. Si uite asa, acum trebuie sa imi caut o pompa de servo. Am nevoie de o pompa ptr curea lata, pompa este in partea de sus a motorului ... am inteles ca practic diferenta intre pompe este doar de fulie, in rest sunt acelasi drac Shocked ... Este adevarat, sau sunt povesti de adormit copii mici ?! Cica fulia o poti schimba pe o pompa buna si cu asta basta ... Cat de adevarat este acest lucru ? Am gasit aici in apropiere o pompa de pe o Vectra cu curea subtire cu 1 mil. Ptr curea lata m-ar costa in jur de maxim 50EU, am dat niste telefoane prin TG Mures la un shrot.
Sfaturi ... pareri ...
Multumesc anticipat,
Cu respect,
Mircea !
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Mda ... pompa de servo este Sad Motivul s-a vazut destul de repede, a sarit un surub si din cauza vibratiilor s-a fisurat. Si uite asa, acum trebuie sa imi caut o pompa de servo. Am nevoie de o pompa ptr curea lata, pompa este in partea de sus a motorului ... am inteles ca practic diferenta intre pompe este doar de fulie, in rest sunt acelasi drac Shocked ... Este adevarat, sau sunt povesti de adormit copii mici ?! Cica fulia o poti schimba pe o pompa buna si cu asta basta ... Cat de adevarat este acest lucru ? Am gasit aici in apropiere o pompa de pe o Vectra cu curea subtire cu 1 mil. Ptr curea lata m-ar costa in jur de maxim 50EU, am dat niste telefoane prin TG Mures la un shrot.
Sfaturi ... pareri ...
Multumesc anticipat,
Cu respect,
Mircea !



cind vei ajunge la concluzia ca nu face sa te cirpesti,ca o cirpitura e tot
o cirpitura te astept in tm la service la noi sa punem ce trebuie.

altfel,spor la surprize...pentru ca daca e pe vorbe fara raspundere,romania ar surclasa america!!!cere o garantzie scrisa pt tot
ce auzi,sa vezi,primesti?
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mikhai a scris:cind vei ajunge la concluzia ca nu face sa te cirpesti,ca o cirpitura e tot
o cirpitura te astept in tm la service la noi sa punem ce trebuie.


mikhai - fara nici cea mai mica intentie sa te jignesc, de service-urile din Romania, nu vreau sa mai aud nici macar in gluma ! Sunt scarbit si satul de service-urile de la noi, toate sunt nimic mai mult decat ceea ce spuneai, doar ca la ei carpeala costa bani grei. Am atatea amintiri placute cu service-urile ca daca ar fi sa dau un exemplu nu as stii de unde sa incep, poate ala cand am lasat masina si mi-au disparut piese de la motor toti jurandu-se ca asa am dus-o acolo, sau ala cand m-am dus cu pompa nou de injectie si mi-au pus ei una din ce aveau pe acolo, sa nu mai zic, ca am plecat cu prezoanele abia putin insurubate la roti de numai Dumnezeu a facut sa nu imi sara rotile sa ma fac praf pe undeva ... Atentie, vorbesc de service-uri cu pretentii si cu carte de vizita nu de cocioabe de cartier !
Si poate ca nu ai observat, eu nu sunt adeptul carpelilor, tocmai de accea am cumparat astazi o pompa de care aveam nevoie, nu una gasita pe drumuri, si nu una din bucati, iar de pus, o va pune un om in care am incredere, in nici un caz nu intr-un service !
Oricum, multumesc ptr sfaturi ... si iti doresc numai bine !
Cu respect,
Mircea !

P.S. Maine montez pompa, revin cu detalii !
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
shit happens all the time.

acum,spun ce spun tuturor care au obiecztii din start la ideea de servicea;
FIECARE CU MECANICII LUI.

in alta ordine de idei,pentru a vedea pompe servo in poza folositzi
elstock.dk/servopumper-un producator danez de pompe servo.

succes!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvarea a venit dupa ce am inlocuit pompa de servodirectie. Am gasit una la shrot, pe un motor de 2 litri de la o Vectra. Prinderea si totul erau indentice, iar dupa montare totul functioneaza perfect. Singura diferenta fata de inainte, este ca acum la viraj maxim scoate acel suierat ceva mai strident, dar nu ma deranjaza, si ma bucur ca merge totul ca si inainte.
Pe pompa am dat 50EU, si am facut deja vreo 800km cu noua pompa montata, nu pierd nici un gram de ulei, si servo merge brici, me happy Mr. Green
In final, va multumesc tutror celor care mi-au dat un sfat asa cum s-au priceput, sau si-au pierdut vremea cu mine, ptr moment totul este ok, si sunt in continuare la fel de incantat de fata mea

Cu respect,
Mircea !
  • cxbcristianx

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema pierd lichid d servodirectie pe l borcan ceva similar cu problema colegului d mai sus dar la mine nu e d la capac la mine pierde pe undeva pe la jumatatea borknului sunt conductele alea p akolo numi dau seama o fi ceva slab pe akold nus dak poate cineva sa ma ajute
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cxbcristianx, t3 rg s renunt1 la lb d3 asl-ist 1nra1t.
  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE, te rog sa renunti la limbajul de chat (ceat, mIRC). Nu este apreciat pe acest forum. Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@gabi_feraru, te rog sa nu mai postezi doar pt a strenge stelute Mr. Green
  • cxbcristianx

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze daca am gresit cu ceva
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi si mie, va rog, ce ulei sa pun la servodirectie la Astra G Z16SE 2002?
Multumesc.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Spuneti-mi si mie, va rog, ce ulei sa pun la servodirectie la Astra G Z16SE 2002?
Multumesc.


......si cum se face operatiunea. Embarassed
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Spuneti-mi si mie, va rog, ce ulei sa pun la servodirectie la Astra G Z16SE 2002?
Multumesc.

Ulei FEBI (bidon de culoare verde) cu specificatia GM inscrisa pe el .
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multam, Gabi, dar ma intereseaza si pasii care se fac pentru a-l schimba, poate il schimb acasa in garaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR