Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • emu1325

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Focsani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si am in continuare o problema...RADIATORUL.
Acum doi ani a inceput sa curga...intai umezea un pic caroseria , apoi din ce in ce mai tare lasand baltii sub masina! Am incercat cu solutii ( din alea minune), dar ca orice minune nu tineau decat 3-4 zile, ajungandu-se intr-un final sa tasneasca.
Inevitabilul s-a produs si a trebuit sa imi iau alt radiator. L-am luat de la Ami (undeva in Baneasa-produs de o firma englezeasca). L-am montat...toate bune si frumoase pana anul asta cand si asta NOU a inceput sa picure in acelasi loc unde incepuse si precedentul...Nu stiu ce sa mai cred!
Voua vi s-a intamplat chestii din-astea asa bizare.....?
De reparat am inteles ca nu se prea repara decat daca ar fi stricata partea metalica (Al) , dar acolo unde se prelinge sunt bazinetele care sunt din plastic Sad
Daca vi s-a intamplat si voua sau ati mai auzit ceva de genul... please hit me!
THX! Sad
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Iti curge in acelasi loc ca cel vechi? Ai grija sa nu iti atinga, sau loveasca ceva ceva de el. Eu cred ca ai tu ghinion. Crying or Very sad Crying or Very sad
Eu nu am avut niciodata probleme cu radatorul.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cei cu supernovele aveau problema asta la primul lot, era din cauza kitului de prindere al radiatorului, nu amortiza deloc vibratiile si in final radiatorul incepea sa curga pe la inbinarea partilor metalice cu capacele de plastic (dupa cca 1 an au schimbat principiul de prindere, alt kit...). vezi sa nu fie ceva asemanator.
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca curge in acelasi loc ori e coincidenta ori "atinge" ceva.
Mai cumpara unul si vezi Very Happy

La un Espero (tot neam de Opel) m-am ambitionat si am desfacut radiatorul bucati demontand partile laterale de elementi. Am lipit pe uscat cu cel mai bun lipici de pe lume...degeaba.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca vrei sa cumperi fa-ti rost de unul complet metalic. sint unii care fac asa ceva pe comanda, dar nu stiu sa iti spun exact.
am si eu probleme cu radiatorul, la imbinarea cu partea de plastic din dreapta. vara nu curge deloc, iarna curge.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Calin a scris:Daca curge in acelasi loc ori e coincidenta ori "atinge" ceva.
Mai cumpara unul si vezi Very Happy
.


misto sfat... unu de calibra de exemplu e vreo 12 mil nou Very Happy

Se poate repara si bazinu...eu asa mi l-am facut la niste prieteni mecanici ai lui DnI prezent aici pe forum... au scos bazinu spart, si au pus altu de la alt radiator care avea alta problema, silicon pe garnitura se pun clemele alea la loc.. cateva zile o sa curga, pana se umfla plasticu ala. iarna nu prea ai sanse prea mari..o sa dureze mai mult opana se sigileaza, eventual poti incerca o solutie d-aia.. eu pierd acum cam 0.8 litri la 3 saptamani si din ce in ce mai putin
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la fel si eu... am avut probleme la gura de sus din stanga.
am gasit un radiator de pe vectra 16v si acelasi lucru ca si mai sus, am schimbat bazinul.
cateva zile mi-a picurat pana s-a asezat bine.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a curs. Unori mai mult alteori mai putin.
Am luat o solutie 2+2, asa se numeste firma, si a fost foarte buna. Am pus in vasul de expansiune (deoarece la Kadett-ul meu radiatorul nu are capac) si de atunci nu a mai picurat deloc. Au trecut 6 luni.

Sunt doua posibilitati din cate am inteles: un praf sau o solutie. Eu am folosit o solutie care avea in ea niste particule.
Skip ads

  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
[

Sunt doua posibilitati din cate am inteles: un praf sau o solutie. Eu am folosit o solutie care avea in ea niste particule.[/quote]

Nu tine...unii puneau tutun din tigari (ati mai auzit asa ceva?) Shocked
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
degeaba bagati solutii daca radiatorul este crapat pe bazin, sau daca are vre`o scurgere mai mare.
nu as avea incredere sa bag solutie d`asta in radiator si sa plec la un drum mai lung.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru cei care spuneti ca ati schimbat bazinul: asta implica scoaterea marginilor de plastic si apoi prinderea lor pe un alt bazin, nu? mie mi s-a povestit ca e imposibil sa le lipesti la loc fara sa curga. nu vreti sa ne impartasiti experienta voastra? un fel de how-to step-by-step, cu detalii asupra mehlemului pe care l-ati folosit pentru etansarea marginilor de plastic. ar fi mult mai bine pentru noi sa facem o treaba din asta decit sa cumparam unul nou. eu sint direct interesat. in plus, se poate face si ceva curatenie in interior cu ocazia asta.


pentru o ciupitura mica (cit un virf de ac) pe bazin, spre exterior, eu am folosit putin poxipol. am frecat putin cu smirghel sa curat zona (si am marit gaura putin Sad ) si apoi am aplicat poxipolul. asta a fost acum doua veri si de atunci nu a mai curs pe acolo nimic.
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bazinul are o garnitura de cauciuc "bine gandita" astfel incat sa fie etans totul.
trebuie sa ai grija la acea garnitura sa nu se rupa sau sa nu o pui invers in caz ca uiti cum a fost scoasa.
decat sa dau 10.000.000 pe unul nou mai bine il rezolv asa...
Skip ads

  • emu1325

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Focsani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi! s-ar putea sa atinga undeva....dar unde?
Astept vara sa- l pot da jos in voie...sa nu ma "sranga" frigul Smile
Daca am bafta sa mearga reparat o sa-l lipesc daca nu....am auzit ca la ROMRADIATOARE Brasov se fac la comanda in max 2 sapt---total metalic din cupru, vreo 2.500.000 lei .De fapt pretul e in functie de cate kilograme are...dar cel putin pe asta din cupru il pot lipi la nesfarsit..... Wink
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
apropo de solutii de peticit:

Am vazut pe discovery la mythbusters ca intr-adevar daca pui un OU in radiator opreste (oarecum) scurgerea. Baietii bagasera o surubelnita prin radiator, si cam la 10 sec dupa ce au bagat oul in apa fierbinte, MAGIE - s-a oprit scurgerea!! Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
n-au spus si cit rezista chestia aia?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Laughing poate s-a fiert oul s-a pus de-a curmezisul pe conducta si a oprit circuitul apei Laughing
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
emu1325 a scris:
Daca am bafta sa mearga reparat o sa-l lipesc daca nu....am auzit ca la ROMRADIATOARE Brasov se fac la comanda in max 2 sapt---total metalic din cupru, vreo 2.500.000 lei


foarte interesant, spune-ne si noua mai multe detalii te rog.

cele de pe calibra au fost foarte proaste, majoritatea curg, daca o putem rezolva alt`fel ar fi super.
deja m-am gandit sa caut altul tot la fel de mare de la o masina straina, unul mai zdravan.
  • fabian

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: jerusalem
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hi, Aceste bazine le gasesti ca piese de schimb la OPEL .
Si eu cred ca primesti lovituri de la ceva f. aproape montat de bazin---verifica . Cuneva care are degete ti-l poate confecriona din tabla de cupru 1,5 mm grosime si vei iesi cu el la pensie. Succes
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pe zi ce trece, problema radiatorul devine tot mai enervanta...
majoritatea calibra/vectra cele in general de pe motoarele mari gen 2L , deja incep sa imbatraneasca si crapa bazinele, ori la gat, ori pe mijloc.

spunea mai sus emu1325, ca s-ar putea face, dar asa ieftin ma mir, astept un raspuns despre asta, chiar as fi interesat.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! Cer si eu un sfat .... am un radiator care are 2 ani maxim ... cred ca tot englezesc ... si dintr-odata a inceput sa se scurga apa pe caroserie ... un pic ...un pic mai mult .. acum face mici balti pe asfalt ... nu l-am dat jos dra din ce am vazut se scurge de undeva de la imbinarea bazinului cu marginile de plastic ... aveti idee daca se poate cumva repara / lipi ? pt ca nu mai dau inca 4 mil cat am dat pe el si nici 2 ani sa nu tina Sad( help pls daca stiti cumva ... Ms
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR