Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pe scurt
cu scuzele de rigoare
AM CUMPARAT un opel astra clasic 2 de la o firma din bucurtesti
toate bune da l-am luat cu credit din banca
creditul pe numele sotiei ca avea mai mult timp de alergat
suma acceptabila 6000 euro
total pret masina 13.000 euro
tinetiva bine
DATORITA FAPTULUI CA BANCA MI-A DAT CREDITUL IN VALUTA(EURO) AM ACHITAT LA FIRMA ASTFEL 7000 EURO IN LEI echivalent
si restul de 6.000 euro virat de banca in VALUTA firmei
Cool
toate bune si frumoase
ma prezint la bucuresti (sunt din Tulcea) si mi se comunica ca masina este in vama dar nu poate fi ridicata
motivul : pe teritoriul romaniei platile se fac in lei = perfect adevarat
dupa indelungi deliberari AM ACHITAT TAXELE VAMALE SI ACCIZE SI TVA DREPT PERSOANA FIZICALA VAMA DIN BANEASA BUC.
toate actele au fost semnate de sotia mea dat faptului ca de pe numele ei s-a facut plata de la banca
platest tot
viu la tulcea
vreau sa inmatriculez masina
STUPOARE
CHIAR DACA E : "BUN DOBINDIT IN TIMPUL CASATORIEI" NU SE POATE INMATRICULA DECIT PE NUMELE EI?!
aveam toate actele facute pe numele meu si aveam si procura de la notariat din partea ei sa o reprezint la politie (800.000 lei)
credeti ca a contat
nu
mi s-a cerut sa fac un ACT DE VINZARE CUMPARARE INTRE MINE SI SOTIE PRIVIND MASINA
Embarassed
dar se stie ca potriv legilor rom nu se admit acte de vinz-cump intre soti (am consultat si un notar)
dupa nervi si alergatura singura solutie SA O INMATRICULEZ PE NUMELE SOTIEI
ok
cind sa-mi dea numarul ii spun
AM NUMAR DE LA MASINA VECHE
NUMAR PE CARE AM PLATIT 100.000 LEI CA SA-MI FIE RETINUT UN AN
da dar nu puteti sa-l puneti ca masina este pe numele sotiei Question Exclamation
opa
ce fac zic eu
IL MAI ACHITATI ODATA CA PREFERENTIAL
asta in conditiile in care eu am numerele acasa in debara
arat chitanta certificatul de casatorie NICI O SANSA
am platit din nou numarul si acum voi fi singura masina care are patru numere!
Rolling Eyes
pa moment asta e
apoi ma destept si intreb :
dar cu cel care a achitat sa-i tineti numarul ce face-ti
daca vine siu il vrea?
NU MAI VINE CA E PE NUMELE DVS SI SUNTETI CASATORIT CU DOAMNA
am cazut pe zos de ris,de nervi, nu-mi credeau urechile
si acum o intrebare :

deci sunt doua persoane diferite (conform chitantelor) care au drept la ACELASI NUMAR DE INMATRICULARE e legal?
sau traim in romania! Shocked Very Happy Surprised
si daca eu ma duc si revendic numarul
ce se va intimpla
?
cu scuzele dew rigoare pentru lungime da m-am mai descarcat
va voi mai povesti ce am patit da in episodul viitor
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
INCREDIBIL!!!
undeva pe forum, cred ca maiandrei a zis asta, in DE a durat 3-4 ore parca sa faca TOATE actele pt o vectra.
In Suedia - o stiu de la un prieten- o masina odata inmatriculata cu numerele alea moare... tot ce se modifica sint datele despre noul proprietar. chestie care la fel ia doar citeva ore....
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Chiar daca risc sa te indispun ( crede-ma nu vreau ). Parerea mea: - cu toate ca noua ni se par anumite lucruri logice, legea este lege si este una. pana la alte modificari politia trebuie sa o aplice asa cum este. Tipii de acolo aveau dreptate pt. ca repet, asta e legea indiferent in ce lumina vedem noi lucrurile. BTW masina mea tot pe numele sotiei am inscris-o pentru ca am acceptat situatia. Iti recomand sa faci la fel ca sa nu imbatranesti de tanar daca stai sa analizezi cat de logice sunt legile in romania.

Bafta cu masina in continuare.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si eu am inscris-o pe numele sotiei, ca era mai usor. asta e legea. in ceea ce priveste asta cu masina legile sint timpite. sint bunuri comune in legile car eprivesc casatoria, dar nu in legile care privesc masinile. asta e, nu avem ce face. doar traim in romania.

partea cu numerele rezervate e criminala si merita sa intre in cartea recordurile. in locul tau m-as duce la politie si as urla ca au dat numarul pe care l-am rezervat pe numele meu unei masini inmatriculate pe alt nume. faci hirtie oficiala, o inregistrezi si sa se spele cu ea pe cap. aici nu mai e vorba de lege ci de timpenie. si daca nu iti dau raspuns satisfacator in termen legal faci plingere la judecatorie. si la ziar.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:in DE a durat 3-4 ore parca sa faca TOATE actele pt o vectra.
In Suedia - o masina odata inmatriculata cu numerele alea moare... tot ce se modifica sint datele despre noul proprietar. chestie care la fel ia doar citeva ore....


Hai sa iti spun una buna, si la noi poate fi la fel. Sapt. trecuta cand am inscris omega la ora 8 dim eram la rar pentru nota de identificare si la ora 12 eram iesit din politie terminasem tot. Am fost mut cand am intrat acolo si la ghiseu era 1 (un) singur om in fata mea.Asta era marti, iar joi am avut talonul pe numele sotiei. Cand am inscris anul trecut calibra am stat de dim de la 9 pana la ora 16 doar la politie si mai innainte cu o zi am stat de la 08 pana la 14.30 la rar pt. acea nota. Sa se fi schimbat lucrurile asa drastic de la un an la altul in Romania?!?!?!?!?!?!?!

Mentionez ca masina a fost cumparata din oras(deci nu a mai fost necesara luna cu placute rosii) si am pastrat numerele ei. Am scutit destul de multi bani si timp. Am intrebat daca pot circula pana imi iese talonul si omul de acolo a zis ca cel mult risc o contraventie. deci.... trageti concluziile.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Romania, Romaniaaaaaaa, ole, ole, oleeeee!

Sal!

Tara tuturor posibilitatilor! Nu exista nu se poate! Exista nu vreau! In Bucuresti daca vrei sa inscrii masina la inceputul anului este dezastru - sunt fff multi care au leasing si le expira in dec. asa ca trebuie sa le reinmatriculeze in ianuarie. Sunt 3500-4000 de cereri PE ZI.

(arthurro nu stiam ca ai schimbat masina - calibra - omega).
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@lucian,
parerea mea este sa nu renunti macar la faza cu numerele, adica merita sa le faci scandal, de orice fel.... gasesti tu un motiv pentru care sa vrei numerele rezervate initial...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am 4 numere de inmatriculare. Laughing
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
buna ziua
sa stiti ca eu credeam ca sunt singurul
dar aseara am povestit cuiva patania mea si surpriza :MI-A DOVEDIT CU ACTE IN REGULA CA SI EL ARE 4 NUMERE
si tipu e tot din tulcea si tot la pol tulcea a facut inmatric.
deci se poate
acu ma gindesc
DACA MA DUC SI FAC SCANDAL LA POLITIE REFERITOR LA NUMERE SI MA URMARESTE TOATA POLITIA JUDETULUI CE FAC?

ma mut in Germania sau la italieni Evil or Very Mad
chiar vreau sa fac urit un pic da mai nou mi-au fost furate capacele la genti
pol, declaratii, asigurari, sa vedem se se aude cu ele
Eu miine (joi) ma duc la bucuresti la deeler ca tre sa retusez un pic vopseaua (un dobitoc busitura din spate) si imi iau capace noi si cei de la asigurare imi platesc tot dupa ce ACHIT EU LA ATELIER SI LE ADUC FACTURA
voi reveni sa va spun cum se misca cei de la buc
daca e bine le dau si numele si ii laud
cu respect tuturor
l
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
[quote="marius radu"] Sunt 3500-4000 de cereri PE ZI. quote]

hai mai taie.. Smile
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
horheus, nu crezi pana nu vezi??? Esti din Iasi... oras mare si frumos. Dar eu sunt, din Bucuresti (da' locuiesc in Mogosoaia) si fac chestii d'astea cu inmatricularile de 14 ani. Asta e parte din job-urile pe care le-am avut si le mai am... Nu ma dau mare sau sa ma laud, iti macina nervii, mai am par pe cap de doua dusuri si e si cam albit... la 37 de ani...e din sursa mai mult ca sigura - bucuresti + secorul agricol ilfov (de curand SAI face in alta locatie decat udriste, cred)
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ok, gata nu te mai contrazic, dar ma gandeam ca nu au astia de la politie nu au posibilitatea de a procesa atatea cereri.

PS> naspa faza cu albitul & stuff, sorry!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR