Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Doresc sa modific pozitia displayului adica sal pun asa cum este pe Corsa B, Tigra.dar nu gasesc acel plastic si am vazut pe net mai multe modificari aduse plasticelor ce compun bordul.Au iesit super.+ in acest fel pot sal modelez mult mai bine sal fac dupa flansa bordului nefiin necesar sa decupez din el.
Atasez cateva imagini poate ma puteti ajutata ce fel de material au folosit.parca ar fi fibra de sticla(ca si o panza) si pe ea este uns ceva substanta cu pensula...cum se numesc si cam ce pret au?sunt scumpe?
Si procesul de utilizare?trebuie folosit matrite?ce materiale ar fi nevoie?
inainte de a vopsi este dat cu ceva ca si un chit?nu sau mi se pare...si ce vopsea se poate utiliza?trebuie ceva special pt plastic?vad ca a dat si cu grund?
Mar interesa tot procesul.
Multumesc










Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Acolo a folosit fibra de sticla si substanta pusa cu pensula e ceva rasina . Mai multe nu stiu sa-ti zic .

Despre vopsire as putea sa-ti spun ca iti trebuie plastifix(sau ceva asemanator),vopsea(ptr plastic) si lac(Daca vrei luciu) si o bucata de smirghel fin . Eu le-am cumparat pe astea cam acum 2 luni si m-au costat 60ron si vreau sa-ti zic ca am avut multe lucruri de vopsit si mi-a ramas din toate .

Ca idee, am curatat plasticele pe care am vrut sa le vopsesc, le-am dat cu smirghel , apoi 2 straturi de plastifix sau cum se numeste la interval de 5 minute, 3 straturi de vopsea la interval de 5 minute(dupa fiecare strat uscam cu feonul ptr a nu fi nevoit sa astept f mult) si 2 straturi de lac . Pot sa zic ca a iesit super .

Partea mai grea este sa realizezi acel suport , cred ca ar fi o idee buna sa faci un drum pe la vreun atelier de tuning sau la vreun service unde lucreaza cu fibra de sticla si sa intrebi cat te-ar costa sa-ti modifice suportul .

Mult succes in continuare !
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poti sa dai numele fabricantului de vopsea?smirgelul cat de fin a fost?cel mai fin il am de 120,dar cred ca este prea dur..?!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma uit cand ajung acasa si iti spun cum se numesc toate 3(plastifix,vopsea,lac) . Granulatia smirghelui nu o stiu Embarassed .
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca e fibra de sticla ce a folosit acolo. Si granulatia 120 e cam mare. Poti folosi mai multe granulatii de la 120 la un 200 sau mai mare. Asa nu vor aparea zgarieturi. Oricum daca raman cred ca se astupa la vopsire. Sunt curios ce o sa iasa. Iti urez bafta si sa ne pui niste poze sa ne minunam si noi Smile Numa' bine!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a scuze am vrut sa spun 320. la incercat pe1 bucata de plastic si la cam zgariat... Shocked
cred ca exista si ceva mai fin gen ce se foloseste la polisat...dar am fost la un magazin auto din apropiere nici nu a auzit de 320 ..doar mai mic Sad nici de fibra de sticla nu au auzit ..a vrut sami dea chit...Smile

am sa mai incerc in alte magazine poate gasesc.

Ps in poza a 3 se vede parca ar fi dat cu ceva chit...sau ce o fi..
poate cineva sami spuna ce este?ca pe la magazine auto nu prea le stiu cum sa mananca..
@Xperiment intre sarbatori am sa ma apuc sa fac macheta..inca nu stiu din ce voi face,momentan mam gandit la carton mai subrire usor de modelat..daca aveti ceva idei va rog sa le impartasiti.

Multumesc
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca sa faci din fibra iti trebuie o matrita, panza de fibra de sticla si nextrapol (rasina cu care se da peste fibra de sticla asezata pe matrita)
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai rezultate f. bune folosind un chit special pt. bara auto. Acest chit are deja in compozitie fibra de sticla si cand ii adaugi intaritorul se face beton dar in acelasi timp un pic flexibil. In poze acolo unde se vede o tesatura cred ca e vorba de o plasa tot din fibra de sticla ca sa rigidizeze carcasa display-lui in decuparea facuta. Oricum indiferent de solutia gasita pentru rigidizare finisajul final se face tot cu ,chit auto dupa ce se aplica un strat de grund vopsire. Doar dupa care acest grund se finiseaza cu hartie abraziva si se degreseaza urmand vopsire.
Eu cred ca cel mai important e sa gasesti vopseaua finala care sa adere si sa se mentina pe plasticele tale modificate.
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Copii matrita se poate face foarte usor din ipsos.se face orama din scindura(lata cit implica modelul) in care se toarna ipsos pregatit,se preseaza modelul si se tine in acea pozitie pina se intareste,se scoate modelul,se retuseaza si se aplica pinza peste care se aplica cu pensula nextrapol.Se aplica cite straturi dorim.Pentru modele noi se poate modela cu cutit fin bucata de ipsos.dupa intarirea fibrei se smirghelueste,se aplica chit,se smirgheluieste,se aplica grund(la tub sub presiune),se smirgheluieste,se aplica vopsea si apoi lac dupa dorinta.Spor la treaba.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
momentan nu ma preocupa matrita!deoarece de dimineata umblu in oras si nu gasesc plasa de fibra de sticla si cele necesare(rasina, intaritor,etc).nimeni nu a stiut nimica....nici nu au auzit de asa ceva
am gasit 2 importatori pana acuma si leam trimis mail sper sa primesc raspuns..
http://www.polydis.ro/
http://www.mediterana.ro
pana acuma nu stiu nici un pret cat costa aceste materiale!
cine a mai lucrat cu asemenea materiale?
ceva magazine online puteti da?
Ps. citind pe alte forumuri am aflat ca este cam inflamabil!
multumesc
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.rompolimer.ro/
Din cate am inteles nu vand persoanelor fizice, din cauza ca ar fi ceva materiale periculoase, cum spuneai si tu, inflamabile .
Nu stiu din ce oras esti, dar cum am mai zis, iti recomand sa cauti un atelier, o firma de tuning , sa vorbesti cu cineva de acolo si sa cumperi ca aia au tot ce iti trebuie tie .
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca vrei plasa fibra de sticla poti folosi cu succes pe cea care se gaseste pentru imbinarile dintre placile de regips. cred ca in pozele tale chiar din aceea e.
Daca cauti pe la piese auto (dacia) gasesti chit pt bara plastic care are in compozitie si fibra de sticla. Eu am folosit la o alta aplicatie si pot sa-ti confirm ca pt ce ai de gand e excelent.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy, ai incercat sa cauti la magazine de genul Praktiker,Baumax etc...pentru ca tata din germania asa cumpara de la "supermarketuri" de tehnice.
ca o paranteza...cand eram mic la cata rasina dinaia deadeam foc, credca si acuma mai am pe undeva prin garaj. Very Happy
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am cautat la praktiker..dar nu compara germania cu romania!pe situri germane sunt cu kg tutoriale+proiecte...astia pe la noi inca dorm..
am fost si in orase mai mari si habar nu au cu ce sa mananca plasa de fibra!
  • manta_bog

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
poti folosii smirghel de 600 si 800 iar cu fibra se gaseste greu daca nu ai firma
  • manta_bog

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:am cautat la praktiker..dar nu compara germania cu romania!pe situri germane sunt cu kg tutoriale+proiecte...astia pe la noi inca dorm..
am fost si in ora : se mai mari si habar nu au cu ce sa mananca plasa de fibra!
: Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR