Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
As dorii achizitionarea unui Opel Astra hatchback model 2002-2003,motor 1,7 sau 2L,motorina.La mana a 2-a bineinteles,din cauza bugetului de aproximativ 8000 Euro.m-ar interesa date tehnice despre masina,costuri intretinere,rar,casco,rca,etc.cat consuma/100km.Sunteti multumiti de aceasta masina?De unde pot achizitiona mai ieftin masina?ce trebuie sa fac atunci cand o cumpar,unde ma uit,la ce ma uit,ce trebuie sa am la ea?deocamdata c-am atatea.
Va multumesc
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
foarte mare parte din intrebarile tale au raspuns pe acest forum... totul este sa citesti.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cauta un 1.7 dti de 75 cp..parca atat au..e si mai econom iar turbina cu geometrie fixa e ceva mai robusta decat cea cu geometrie variabila. Daca gasesti in buc, nu in autovit, du-o in autovit la testare, o sa merite banii...si o sa te scuteasca de neplaceri majore...daca o sa gasesti urme mici de chit, o sa poti trage de pret mai mult decat te-a costat testul...daca e chituita masiv poti s aii dai flit cu constiinta inpacata. Cauta site de la ei..parca au o pagina cu ce treba verificat la masina sh.

http://autotest2000.ro/index1.html

aici cre ca gasesti.

Daca gasesti masina in targ...e posibil ca vanzatorul sa fie inteles cu baietii de acolo..soo...mai bine cauti in afara targului. Eu am luat-o de pe net, de pe site autovit, dar mai sunt multe site-uri cu vanzari masini. Bafta.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La opel- erebus au un opel astra 1,9cdti 120cp din 20.11.2007 cu 3200 km la un pret de 16.300 eur. A fost masina de drive test, acum merge un angajat cu ea. Ca dotari:
1 ABS
2 ESP
3 Airbag-uri Frontale si Laterale, conducator si insotitor
4 Imobilizator
5 Geamuri electrice, fata
6 Oglinzi exterioare actionate electric, incalzite
7 Servodirectie electro-hidraulica
8 Inchidere centralizata cu telecomanda
9 Triplu info display (ora, temperatura ext., data/radio)
10 CD-Radio CD 30, 6 difuzoare
11 Scaun conducator cu 4 reglaje
12 Volan 3 "brate", finisaj carbon
13 Instrumente de bord - finisaj cu insertie cromata
14 Bare fata si spate in culoarea caroseriei
15 Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
16 Manere exterioare usi in culoarea caroseriei
17 Cheie retractabila x 1
18 Jante din otel 6,5 J x 16, anvelope 205/55 R 16
19 Aer conditionat
20 Finisaj bord si usi "Satin Stone"
21 Pachet "Lumini"
22 Bandouri laterale in culoarea caroseriei
23 Pregatire instalare plasa orizontala bagaje
24 Tapiterie interior din stofa
OPTIUNI INCLUSE IN PRET
25 CD 30 MP3
26 Scut metalic pentru compartimentul motor
27 Pachet "Enjoy Plus"
N34 - Volan imbracat in piele
W1Y - Comenzi radio-CD pe volan
C68 - Climatizare automata
AH4 - Pachet "Confort scaune 1"
DA7 - Cotiera scaun sofer (Caravan / 5 usi)
28 Jante din aliaj usor 16 X 6.5, si anvelope 205/55 R16
29 Proiectoare ceata
30 Vopsea metalizata - Black saphire
PRET CIP BUCURESTI 13.700 EURO
PRET TAXE INCLUSE (inclusiv TVA)
16.303 EURO

Voi ce pare veti? Pretul mai mic contra faptului ca are 3200km?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa o rezervi..dar mai lasa-i vreo 2000 de km ca sa iti faca rodajul complet. Smile. Acum, serios..vezi sa nu fie ciupita vopseaua pe ici pe colo..sau atinsa. Si daca mai poti..incearca sa mai negociezi..daca nu reusesti la bani, poti sa ceri macar activarea bc..ca se poate face la ei. Bafta..tine-ne la curent.Smile. Eventual poti sa mai ceri presuri de cauciuc originale...sorturi la roti...vezi tu..maruntisuri d'astea care costa o caciula de bani dupa..daca le vrei originale..ar mai fi pachetul legislativ...
Vezi sa aiba polita in torpedou..poti sa mai ceri si toc ochelari in locul unde ar trebui sa fie manerul soferului..deasupra portierei.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cam de o luna si ceva m-am decis sa schimb masina. am vazut multe, cred ca peste 100. initial vroiam sa dau pe noua masina cam 12000 eur. dar nu am reusit sa gasesc una care sa nu aibe ceva in banii astia.
hai sa va impartasesc si voua ce probleme am gasit la ele:

1. foarte multe "nu vin la linie". utitati-va in special la imbinarile dintre bare si caroserie in spate si in fata. cam 90% dintre astrele pe care le-am vazut au aceasta problema au fost lovite in bara din fata sau din spate si bara nu s-a mai pus la loc ca din fabrica. in targul din vitan dintre toate astrele (an 2005, 2006, 2007) de acolo una singura din 2005 era perfecta d.p.v al liniei. ultima pe care am vazut-o, o Zafira din 2007 era
aproape de perfectiune d.p.v. al liniei dar cand deschid la portbagaj la scule ce sa vezi niste cioburi de geam securizat. avea 18.000 km pareau reali, dar la motor facea ca si a mea: suierat turbina cand ridici brusc piciorul de pe accel. asa face si turbina mea de cand i-am schimbat axul cu totul. totusi asta nu stiu daca e defectiune sau nu, un tip tare, care lucreaza la bosch mi-a zis ca n-are nimic turbina mea chiar daca face asa.
2. tot la astre la capota au niste cauciucuri acolo unde vine tabla intoarsa, multe nu mai au acele cauciucuri.
3. stiu ca atunci cand iti cumperi masina cauti de multe ori sa te convingi ca masina aia e intr-adevar buna si n-are nimic, e ceva ciudat, practic tii cu vanzatorul, cauti tot felul de scenarii care sa justifice ceva ce nu prea se pupa cu logica pura a faptelor. nu faceti asa ceva ca plangeti dupa bani. daca vreti pe unul care e gica-contra care sa va mai tempereze elanul de a cumpara o masina chemati-ma pe mine si va rezolv Smile . va fac de nu va mai luati masina Smile.
4. vazand ca nu gasesc opel am cautat si golf-uri. am vazut 2 din 2005 si m-am linistit: ambele aveau 70 si ceva de mii de km reali si incepusera deja sa tremure la relanti => probleme volanta - cred ca vwforum este singurul forum despre masini pe care se discuta despre volante in draci. ceva de genul: cati km ai cu masina ta (vw)? 120 mii. pai ce mai stai, schimba volanta! Smile

poate ca ar fi util sa facem pe forum un fel de tutorial achizitionare masini in care sa spunem fiecare ce stim despre "cautatul" unei masini.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
PT ktapet
mi se pare o idee geniala cu tutorialul pe care l-ai propus.Propun adminilor sa ia masuri Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR