Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca a facut vreo unul din posesorii de Tigra teste cu privire la ce viteza au intr-o anumita treapta de viteza si la ce turatie .
Daca da, impartasiti aici rezultatele aflate .
Urmeaza sa fac si eu ceva teste , dar dupa ce schimb kitul de ambreaj si pun cablul de la kilometraj .
Informativ(cand ambreajul inca mai ducea si cablul de km nu era rupt) in viteza a 5-a la 6100 rpm aveam 190kmh dupa indicatorul de bord(e vorba de Tigra A 1.4 16v , x14xe) .

Salutari !
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cozmino ai de gand sa te dai la M3 de intrebi?Smile))))
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
chelu adrian ai citeva postari complet pe linga subiect, contrar regulamentului etc. :

?

asa e

Parerea mea este ca masina se apropie de final! cauta sa o vinzi! Dar nu inainte de a verifica injectia!

Tiuitul la franare la astra e normal pana pe la 12000 km! Asa mi s-a spus si mie la opel Roma!

ms pt sfat!

daca se apinde e de rau

aaceeasi problema o avea si un prieten

mdaaa,se pare ca toata lumea e in ceatza !


Ai destule...DACA ai ceva info posteaza in caz contrar e bine sa te abtii si sa lasi pe altii.
Prefer sa discutam asta aici chiar daca este off topic dar sa fie publica si nu PM, poate invata si altii ....
Sper sa pricepi ce vreau si sa nu intelegi gresit acest mesaj !
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dece va mira viteza...comparand cu un m3...dar eu de ex zilele astea se tot dadea la mine un prieten cu o supralaudata solenza....chair daca am cam terminat-o prin gropi dar al un momentdat cand omul o facea sa vomite la 140...calcand putin pedala l-am depasit fara probleme cu 170...bine cu frica ca din cazua l o vreo gropasa nu ma culeaga din copaci...dar garantata ..tigra ia 200 lejer...!strazi sa ai
Skip ads

  • zegetin1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a mea x14xe in treapta 5 nu vrea deloc sa sara de5000 si doar 160/h.intr-a 4-a se duce pe la vreo aproape 5500 si 150-155/h.iar in celelalte viteze pot sa o duc daca vreau la 7000...nu ca as face-o,ca n-are rost sa o omor asa.i-am facut o data de proba..iar cineva mi-a spus ca ar fi limitata la turatie..eu nu prea stiu cum dreaq vine asta...ma poate ajuta cineva?
  • sad_edd

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am un x14xe si poti sa-i faci ce vrei ca nu se tureaza mai mult de 6500 rpm. Asta inseamna ca are limitator de turatie. Dar poate ati observat ca nu prea are sens sa o turezi mai mult de 5000-5500 rpm pt ca nu mai are prea mult demaraj...cel putin a mea asa e...dar e ok. Am 'concurat' cu un BMW seria 3 si pana la 190 km/h nu a fost extraordinar adica ma asteptam sa ma faca praf... Dar apoi 's-a terminat drumul', si dupa cum am observat si individul cu BMw-ul se cam mira Shocked Cool
Numai bine!
  • zegetin1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai da,dar cum se explica faptul ca nu trec de 160?...posibil limitata?la viteza,sau cum?
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ... eu am una de 1.4 si am ajuns la 170 km/h fara probleme, cand am facut un test cu ea.
Skip ads

  • maxxx_asu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Olt
  • Masina: Tigra 1998 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de o luna de zile sunt posesorul unei tigra, nu stiu ce sa fac mi se aprinde martorul motor atata tot in rest nu am nici o problema ce ea ma poate ajuta cineva ce sa fac cum sa fac?
ii dau cat o tzine acele si cauciucurile tot ce ma enerveaaza este martorul ala in rest totul este ok
  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Nu stiu daca a facut vreo unul din posesorii de Tigra teste cu privire la ce viteza au intr-o anumita treapta de viteza si la ce turatie .
Daca da, impartasiti aici rezultatele aflate .
Urmeaza sa fac si eu ceva teste , dar dupa ce schimb kitul de ambreaj si pun cablul de la kilometraj .
Informativ(cand ambreajul inca mai ducea si cablul de km nu era rupt) in viteza a 5-a la 6100 rpm aveam 190kmh dupa indicatorul de bord(e vorba de Tigra A 1.4 16v , x14xe) .

Salutari !
Very Happy eu am tot un x14 pe tigra si iam dat fara probleme un 210 mam dat pe autostrada soarelui cu o toyota celica ultima generatie.nu credea ca ajung la 200 si iam demonstrat ca nu e doar o masinuta.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dr|ver a scris:
cozmino a scris:Nu stiu daca a facut vreo unul din posesorii de Tigra teste cu privire la ce viteza au intr-o anumita treapta de viteza si la ce turatie .
Daca da, impartasiti aici rezultatele aflate .
Urmeaza sa fac si eu ceva teste , dar dupa ce schimb kitul de ambreaj si pun cablul de la kilometraj .
Informativ(cand ambreajul inca mai ducea si cablul de km nu era rupt) in viteza a 5-a la 6100 rpm aveam 190kmh dupa indicatorul de bord(e vorba de Tigra A 1.4 16v , x14xe) .

Salutari !
Very Happy eu am tot un x14 pe tigra si iam dat fara probleme un 210 mam dat pe autostrada soarelui cu o toyota celica ultima generatie.nu credea ca ajung la 200 si iam demonstrat ca nu e doar o masinuta.


Ai tuning pe ea? Din fabrica spune ca viteza maxima este 190 Km/h. Si totusi ... cu 90CP la 210km ... nu stiu ce sa zic! A mai vacut cineva asa ceva si cu un GPS? N-am incercat sa-i dau la maxim dupa ea.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Celica aia era cumva pe platforma ?
Cel mai slab motor de pe Celica dezvolta 140 si ceva de cai si nu e mai grea decat cu vreo 100 de kg fata de o Tigra.

Asta nu e forum de pescari...
Skip ads

  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Celica aia era cumva pe platforma ?
Cel mai slab motor de pe Celica dezvolta 140 si ceva de cai si nu e mai grea decat cu vreo 100 de kg fata de o Tigra.

Asta nu e forum de pescari...
nu am facut intrecere varule doar am vrut sa ii arat ca trece de 200.si intradevar am un airbox dbilas cu tot cu evacuare am cam 110 cai pe ea:Dte invit la o linie oricand.sa iti arat fapte.Wink
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am cu ce sa ma prezint la start ca sa fie in avantajul tau, asa ca zic pas .

Cate ture aveai la 210km/.h?
  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Din pacate nu am cu ce sa ma prezint la start ca sa fie in avantajul tau, asa ca zic pas .

Cate ture aveai la 210km/.h?
nu stiu sincer nu m-am uitat.daca ai raspuns asa repede esti pe mess.ia id meu si hai afara sa iti arat.vino sa iti dau plans:))auzi nu ai cu cine adica.hai sa ne dam.
  • agent

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Tigra 1996 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
amr84 a scris:Probabil ... eu am una de 1.4 si am ajuns la 170 km/h fara probleme, cand am facut un test cu ea.


am si eu un motor de 1.4 in 16v an 96 si eu am reusit sa ii dau 180 km/h fara nici o modificare de motor...stiu sigur ca la 100 km/h ai 3000 turati as vrea sa stiu si eu cum aflu consumul mediu al masini mele,pentru ca imi mananca decat 9% in oras si daca as putea sa ii faq ceva modificari la motor sa nu imi mai pape atat de mult...
  • coldbreath11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1998 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot e topic turatie - viteza pot sa va spun ca la masina mea la fix 5000 RPM in treapta a 5a vitezometrul arata 160 km/h
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR