Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mi-am pus si eu tempomat aftermarket la Vectra C 2.2dti 2002... L-am activat cu tech2 la reprezentanta dar nu aveam led in bord cand am facut activarea. Asa ca azi am decis sa mi-l montez , neavand pe nicaieri nicio schema, absolut nimic .. am luat eu pas cu pas toata plansa bordului si am gasit 2 montaje asemanatoare pe placa , la semnalizare si la proiectoare ceata.

Asta ce-ar implica : , 2 rezistente , una de 361Ω si una de 331Ω puse in serie pe placa si un led SMD, ce culoare vreti voi.

Dupa ce ati montat aceste componente , va rezulta aceasta :


Din pacate , tipul de la reprezentanta nu mi-a activat si ledul Sad ... dar ca sa-l testez sa vad daca functioneaza , am facut in felul urmator ... Am filmat cand montam bordul , si am observat ca s-au aprins toti martorii din bord, si inclusiv cel de tempomat atunci cand am cuplat mufa. Puteti observa in captura de pe film -->
.

Acum va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns , activarea ledului merge doar pe Tech2 sau merge si pe OPCOM ?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din aduceri aminte parca merge din meniul instrumente dar ai nevie de car-pass.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am car pass , am dat si azi comanda de op-com de pe internet , astept sa-mi vina pe maine cred ... De ce am intrebat asta ? Am mers la cineva care avea op-com si nu reusit sa activeze tempomatu , doar la reprezentanta am reusit....
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am reusit sa activez si ledul cu op-com din instrument si functioneaza perfect , deci schema descoperita de mine functioneaza Very Happy e nevoie si de car pass pentru cei care vor sa il activeze . succes !
Skip ads

  • maryush

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
intreb si eu ca un necunoscator:ce e car pass ul si op-com ul?si cum se activeaza?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
car pass este un cod de acces format din 4 cifre (sub forma de parola) si op-com este o interfata de diagnosticare (tester pe limbaj romanesc) . Activarea se face doar prin interfata si programul aferent interfatei...
  • maryush

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok ms .ai idee unde este sau cum pot afla carr pass ul?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la reprezentanta , sau la unii dintre baieti care se ocupa cu asa ceva ... era cineva printre noi care stia parca Confused
Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut am pus si eu led smd la martor cc dar ledul lumina rosu,am pus rezistenta de 1500 ohmi si shunt,dar ledul e alb pt ca la butoane geam electric lumina alb iar la martor cc lumina rosu.de ce oare.atasez si o poza cu ledul.
acesta e ledul smd.
q



  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
revin cu video la verificarea martorului cc,ceasuri vdo.



sper sa va placa
  • ghetu538

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Bravo, felicitari !


valy25 a scris:
sper sa va placa

Ne-ar place si mai mult daca ne-ai spune si noua cum sa rezolvam problema asta pentru Z16SE
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
revin cu o intrebare,de ce cand am lipit ledul smd pe placa l ceasuri se aprindea si rosu si alb,ca si cum ar fi doua leduri in unul singur,saaprins rosu si alb in acelai timp.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@valy25
schimba rezistenta cu una intre 680ohm si va lumina alb
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cand pun contactul se aprinde pt o secunda se stinge cum ar trebui,dar ramane semiaprins pe culoarea rosu,cand activez cc ramane aprins pe durata functionarii ccului rosu si se stinge la calc franei sau ambreajului.ce ar trebui sa fac,ampus doar ledul shuntul si rezistenta de 1500 ohmi.ce trebe sa fac sa fie corect.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
montat de ceva vreme cu ajutorul montajului realizat de Sandu Paul. Multumesc inca o data.
motorizare Z16XE, merge impecabil si cum ar trebui. Pentru ceasuri s-au folosit led si rezistente din alte ceasuri. Daca are cineva nevoie de suport in legatura cu conexiunile il pot sprijini.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece mi s-a cerut, o sa postez aici unde trebuie conectate firele pentru montajul lui Sandu Paul varianta hardware 4.
Mai gasiti atasat o poza cu ledul si rezistentele adaugate. Unde s-au pus rezistente si led s-a marcat cu marker printr-un punct. Rezistentele folosite sunt de 620 ohmi si 1500 ohmi. Deasemenea o poza cu montajul instalat si o poza cu ledul aprins. Mentionez ca ledul acum se aprinde mai intens decat in poza, dupa ce am eliminat o rezistenta de protectie din montajul lui Paul, in caz ca nu se folosesc rezistente corespunzatoare in ceasuri.



  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut !
Din cate am citit pana acuma ma depaseste subiectul asta , asa ca apelez la ajutorul vostru . Nu e nimeni in constanta care sa ma poata ajuta sa fac sa se aprinda si la mine martorul acesta ?
multumesc
  • ghetu538

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut ,
Cu ajutorul montajului realizat de colegul Sandu Paul am reusit sa am tempomatul activ (poze in garajul meu). Chiar daca am mai intampinat "mici probleme", satisfactia a fost deplina la sfarsit !
Pentru realizarea legaturilor am apelat la colegul Mishu_b , caruia ii multumesc inca o data !
Multumesc si colegului Sandu Paul pentru montajul realizat si pentru sprijinul acordat in montarea acestuia pe masina, un om de nota 10 !

De asemenea, s-a reusit si semnalizarea fazei scurte in bord (optiune pe care Opel Astra nu o are ).
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La un Opel Astra G 1,7 CDTI,merge doar cu modul sau merge si simplu ca la 1,7DTI?Multumesc anticipat.
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cum ai reusit sa faci sa ti se aprinda ledul in bord atunci cand ai faza scurta aprinsa?Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR